Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
Fraza "homilia mszalna"
2020-07-10 18:15

Prymas Polski: umiłować świat, zachowując do niego zdrowy dystans

- Musisz się zdobyć na pytanie o życie wieczne. Bo to właśnie odpowiedź na nie ustawia w życiu właściwą perspektywę. Nie pozwala zamknąć się jedynie w tym świecie i wyczerpać swe siły wokół spraw tego świata - mówił dziś abp. Wojciech Polak do stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia.
2020-07-09 14:20

O. Kowalczyk SJ: otwartości nie należy mylić z lękliwym przymilaniem się do świata

- Dialog jest potrzebny, ale o tyle, o ile służy ewangelizacji, a nie ją zastępuje - wskazał o. Dariusz Kowalczyk SJ w homilii wygłoszonej przy grobie św. Jana Pawła II. Mówił także, czym jest gniew Boży oraz o oddawaniu czci bożkom poprzez próby zmiany pojęcia „małżeństwo”.
2020-06-29 13:15

Franciszek: potrzebujemy ludzi modlitwy i miłości

Do autentycznego życia wiarą i miłością oraz modlitwy za siebie nawzajem zachęcił papież podczas Eucharystii sprawowanej dziś w bazylice watykańskiej w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Podczas niej nałożył paliusz nowemu dziekanowi Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanniemu Re.
2020-06-28 21:33

Bp Juszczak: nie martwmy się, ponieważ nie jesteśmy poganami!

Dziś biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak wygłosił kazanie, w którym pokazał jak na pandemię patrzeć z Bożej perspektywy. Jego słowa stanowią też bardzo dobry komentarz do podobnej Ewangelii, głoszonej dzisiaj w naszych parafialnych kościołach.
2020-06-20 11:56

Kraków-Łagiewniki: Serce Maryi pewnym i skutecznym schronieniem

– Dawniej na ścianie w wielu domach wisiały obok siebie dwa duże obrazy: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca NMP. W tym kulcie wyrażała się wielka wiara i ufność, jaką pokładano w Sercu Syna Bożego i Sercu Jego Matki – mówił ks. kan. Zdzisław Balon.
2020-06-19 13:55

Abp Jędraszewski na Wawelu: aby duch nasz naszego narodu żył wolnością dzieci Bożych

– Wołamy więc do naszego Ojca, „który jest w niebie”, aby zesłał Ducha Świętego i sprawił, aby obudził się duch naszego narodu, aby ten duch zaczął żyć nowym życiem - życiem wolności Bożych dzieci – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za dusze L. i M. Kaczyńskich.
2020-06-18 15:28

Abp Jędraszewski: dzięki pomocy Ducha Świętego, możecie wołać do Boga Abba

Metropolita krakowski w homilii wyjaśniał, skąd bierze się dobra modlitwa. Mówił także o modlitwie Pańskiej, która ukazuje miłość między Bogiem Ojcem a uczniami Jezusa. Wczoraj w Brodach abp Jędraszewski udzielił sakramentu bierzmowania.
2020-06-16 16:14

Abp Ryś do katechumenów: Bóg nas wybrał, dlatego że jesteśmy najmniejsi

W łódzkiej katedrze troje kandydatów do przyjęcia Sakramentów Inicjacji Chrześcijańskiej – Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii – rozpoczęło w sposób uroczysty swój katechumenat. Liturgii Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
2020-06-13 19:16

Bp Libera: męczennicy byli ludźmi traktującymi poważnie swą wiarę i powołanie

– Oni udowodnili za najwyższą cenę, że wiara jest prawdziwa – powiedział bp Piotr Libera w Działdowie – miejscu zagłady w 1941 roku płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
2020-06-11 18:00

Abp Depo wspomina starszego Jana Pawła II, który ciągle klękał przed Przenajświętszym

W dzisiejszej homilii metropolita częstochowski wspomniał pobożność wobec Najświętszego Sakramentu, jaką miał św. Jan Paweł II. Nawet wtedy, gdy było bardzo trudno uklęknąć, Papież na to nalegał. W pewnym momencie domagał się tego stanowczo i głośno: „Tu jest Chrystus! Proszę!”.
2020-06-11 17:17

Abp Gądecki: warto walczyć o Mszę św. w sposób odpowiedzialny

- Jeśli „Eucharystia daje życie”, to warto o nią walczyć w sposób odpowiedzialny, mimo rzucanych haseł, że zdrowie jest ważniejsze od Mszy św., albo że zakupy są konieczne a Msza święta nie - mówił w dzisiejszej homilii abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu.
2020-05-28 13:28

Abp Ryś o największej przeszkodzie w głoszeniu Ewangelii

- Świat nie uwierzy, jeśli w naszej ewangelizacji rywalizujemy ze sobą: kto pierwszy, kto lepiej, kto więcej; komu się udało, a tamtemu się na szczęście nie udało; która formacja lepsza, który charyzmat doskonalszy - przestrzegał abp Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej Mszy św.
2020-05-25 13:32

Abp Ryś o wierze, która jest przede wszystkim trwaniem we wspólnocie

- Nie wystarczy wiedzieć, kim jest Jezus - mówi abp Grzegorz Ryś, komentując Ewangelię. Dzisiejsza liturgia przekazuje nam bowiem rozmowę Chrystusa z uczniami z Wieczernika. Ich wiara zostanie niebawem poddana próbie. Okaże się, że sama wiedza o Jezusie nie wystarczy.
2020-05-20 15:22

Abp Ryś: twoim Sędzią będzie ten, który oddał za ciebie życie

- Wiara to nie tylko kwestia: podyskutujmy sobie. Wiara to nie jest tylko kwestia światopoglądu. Wiara dotyka głęboko życia, decyzji życiowych, działań ludzkich, dlatego wprowadza też w nasze życie pewien osąd - mówił w swojej homilii abp Grzegorz Ryś, który sprawował Mszę Św. w archikatedrze łódzkiej.
2020-05-20 14:00

Kard. Ryłko: ile we mnie jest z nauczania Jana Pawła II?

Nie wystarczy przy takich okazjach jak ta dzisiejsza, Jana Pawła II podziwiać! To za mało! Trzeba jego nauczanie coraz lepiej poznawać i nim po prostu żyć. Dzisiaj każdy z nas musi postawić sobie pytanie: tak naprawdę, ile we mnie jest z nauczania Jana Pawła II?
2020-05-19 14:02

Wiedeń: Jan Paweł II wskazał Kościołowi drogę w trzecie tysiąclecie

Mówił o tym w kazaniu podczas Mszy św. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu o. Maximilian Heim. Opat cystersów z Heiligenkreuz przewodniczył liturgii w 100. rocznicę urodzin papieża Wojtyły. Na ołtarzu wystawiono relikwie św. Jana Pawła II.
2020-05-16 11:47

Papież: światowość to kultura użycia i wyrzucenia

Ojciec Święty mówił dziś o tym, co naprawdę niszczy Kościół. Jest to światowość, która jest kulturą tego, co ulotne. Ona jest gotowa wszystko negocjować. Tym jednak, co pozwala przezwyciężyć to zło jest wiara w Chrystusa.
2020-05-14 14:52

Abp Ryś: w Kościele nikt nie jest po to, aby działać w pojedynkę

- W Kościele nikt nie jest wezwany do tego, by działać w pojedynkę i działać bez oparcia o wspólnotę. Najważniejsze jest, że tę inicjatywę [- wyboru Macieja] podejmuje Piotr. On akurat mógłby sam! A Piotr wie, że nie wolno mu samemu - głosił dziś metropolita łódzki.
2020-05-12 09:51

Papież modlił się za pielęgniarki, przykład heroizmu

W intencji pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy w tym czasie pandemii są przykładem heroizmu i w nie jednym przypadku oddali swoje życie modlił się Papież na porannej Eucharystii. W homilii mówił o pokoju, który daje nam Jezus.
2020-05-10 17:56

Abp Ryś: ludzie widzieli Boga w tym, co robiła Wanda Malczewska

- Wanda Malczewska robiła proste rzeczy, ale zrodzone z wielkiej modlitwy. Przez te proste rzeczy ludzie widzieli Boga - mówił abp Grzegorz Ryś podczas swojej homilii w V Niedzielę Wielkanocną.
2020-05-10 17:04

Abp Wacław Depo na Wawelu: święci wołają o naszą świętość i wierność

– Święci wołają o świętość. Święci wołają o wierność wobec Boga i Jego praw, Chrystusowej Ewangelii i Kościołowi – mówił abp Wacław Depo w katedrze na Wawelu, gdzie przewodniczył Mszy św. z okazji uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika z udziałem Episkopatu Polski.
2020-05-08 21:05

Kard. Dziwisz: św. Stanisław i św. Jan Paweł II spinają klamrą dzieje Kościoła w Polsce

– Uprawnione jest porównywanie tych dwóch świętych pasterzy i chociaż rozdziela ich dziewięć wieków historii i jakże odmienne warunki życia i służby, spinają oni niczym klamrą żywe dzieje Kościoła, zwłaszcza na naszej ziemi – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu.
2020-05-08 16:08

Abp Ryś: trzeba mocno wejść w Kościół, aby pojawiła się w nas radykalna wiara

- Jesteśmy kuszeni do myśli, że nie da się radykalnie żyć ewangelicznie w takim Kościele, jaki znamy. Namysł nad śmiercią Stanisława pokazuje, że nie rodzisz się do radykalizmu sam, do wiary nie rodzisz się sam, tym bardziej do wiary radykalnej - mówił dziś abp Grzegorz Ryś.
2020-05-04 12:00

Abp Ryś: Bóg nie zostawi nas w chwili próby

- My jesteśmy tu dziś po to, aby modlitwą upewnić się, że Bóg jest Miłosierny i nas nie zostawia w chwili próby - mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas swojej homilii wygłoszonej w niedzielę w archikatedrze łódzkiej.
2020-05-04 10:20

Licheń: Maryja uczy odpowiadać na powołanie i nim żyć

- Odkrycie powołania i odpowiedzenie na nie to zwykle takie trwanie, jak Maryi w codzienności w Nazarecie. Powołanie to zwykle zgoda na to, co mam - mówił ks. Tadeusz Stryczek MIC w Niedzielę Dobrego Pasterza w bazylice licheńskiej.
2020-05-04 09:10

Abp Marek Jędraszewski: Ojczyzna to dobro wspólne wszystkich Polaków

– Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań – a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako wspólne dobro wszystkich Polaków – mówił metropolita krakowski podczas Mszy św. za Ojczyznę.
2020-05-01 12:49

Abp Ryś: żyć w pełni to żyć dla Jezusa

Dziś abp Ryś tłumaczył słowa Pana Jezusa, który mówił o "życiu przez Ojca". "Ty jesteś powodem, dla którego ja żyje" - taki jest sens słów Chrystusa do Ojca. My też możemy tak żyć. Dzięki Jezusowi Eucharystycznemu możemy żyć dla drugich, a w pełni: dla Boga.
2020-04-26 18:51

Bp Milewski: droga ocalenia prowadzi przez zwrot ku Bogu

- Przez to, co się dzieje w Polsce i na całym świecie, Bóg nie przestaje wyjaśniać nam cierpliwie, że droga do ocalenia prowadzi przez zwrot ku Niemu - powiedział bp Mirosław Milewski.
2020-04-20 13:21

Abp Ryś: my też możemy narodzić się do nowego życia z Boga

O nowych narodzinach do życia z Boga, które dokonują się poprzez spotkanie ze Słowem Bożym i doświadczenie miłości, mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej porannej Mszy świętej celebrowanej w kaplicy domowej.
2020-04-18 12:20

Abp Ryś o Bogu, który przebaczył i zaufał człowiekowi

– Gdy Pan Cię posyła, to nie zastanawiaj się nad ciężarem misji, ale pomyśl, ile Ci przebaczono – mówił dziś metropolita łódzki, nawiązując do słów Apostoła Pawła (1 Tm 1,12).
2020-04-12 17:45

Abp Jędraszewski: Zmartwychwstały Chrystus przynosi nam dary pokoju, radości i miłości

- Przeżywamy szczególną Wielkanoc. Zdecydowana większość z nas nie może doświadczyć w sobie Chrystusa, który daje samego siebie w Komunii świętej. Pozostaje nam Komunia święta duchowa, a wraz z nią te dary, które wszystkim przynosi Zmartwychwstały Chrystus, ciszą swej łaski „podążając do ludzi”.
2020-04-09 13:13

Przewodniczący Episkopatu: racją celibatu życie Jezusa, a nie wyłącznie dyspozycyjność

– Celibat kapłański wynika z podobieństwa urzędu pasterskiego do sposobu życia Jezusa, który swoje życie oddał za owce i przez całe swoje życie zachowywał stan dziewiczy – wskazał abp Stanisław Gądecki na Mszy Krzyżma w poznańskiej archikatedrze.
2020-04-06 16:10

Jezus nie przestaje mnie kochać, gdy wydaje mi się, że nie przychodzi z pomocą na czas

Może dziś, w czasie epidemii, warto popatrzeć poprzez próbę, przez którą przechodzili przyjaciele Jezusa z Betanii i „mocno trzymać się wiary i wierzyć, że wszystko zakończy się dobrze” - powiedział dziś w Krakowie-Łagiewnikach ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny w Krakowie.
2020-04-06 14:36

Abp Pizzaballa: nie oczekujmy od Boga szybkiego zakończenia pandemii

Krzyż Jezusa jest „nauką, że istnieje rozbieżność między naszymi oczekiwaniami a odpowiedzią Boga” - powiedział w Niedzielę Palmową w Jerozolimie administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu abp Pierbattista Pizzaballa.
2020-04-06 13:25

Prymas do młodych: moc do powstania daje Jezus

– Wstać to nie znaczy powtarzać sobie z uporem, że trzeba się jakoś spiąć. Nie chodzi o motywacyjne slogany, które nawet sto razy powtarzane, nie zadziałają. Chodzi o Jezusa – mówił Prymas łącząc się z młodymi na modlitwie on-line. Zawierzył też maturzystów Matce Bożej.
2020-04-02 15:19

Kard. Krajewski: podczas Te Deum zrozumiałem, że dziękujemy Bogu za Świętego

- Kiedy odszedł, kiedy dokonało się przejście z tego świata na spotkanie z miłosiernym Bogiem, w pewnym momencie arcybiskup Stanisław, sekretarz, wstał i zaintonował hymn Ciebie Boga wysławiamy, zapalił też światło. Pomyślałem, że zwariował - wspomina kard. Krajewski.
2020-03-22 18:03

Bp Pindel: co zrobić, by czas zamknięcia, nie był dla nas zły?

– Jeżeli dobrze przeżyjemy czas epidemii, a po jej zakończeniu odkryjemy, że pogłębiliśmy nasze relacje, nauczyliśmy się wspierać i przebaczać, to znaczy, że dla nas nie były to dni złe – podkreślił w dzisiejszej homilii ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
2020-03-22 17:21

Bp Kamiński: Prawdziwe chrześcijaństwo to nie unikanie zła ale czynienie dobra

– Jak wiele dobra rodzi się każdego dnia, jak wielka trwa modlitwa, współczujące jest zainteresowanie jednych drugimi – powiedział biskup warszawsko-praski zachęcając, by nie ustawać w tego rodzaju postawach i nie zniechęcać się.
2020-03-22 11:14

Abp Ryś: przede wszystkim jesteśmy w czasie przygotowania do Wielkanocy

- Moment, który przeżywamy, to nie jest epidemia, tylko nasza droga do odnowienia przymierza chrzcielnego za trzy tygodnie - powiedział dziś abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. transmitowanej on-line z kaplicy metropolity łódzkiego.
2020-03-14 19:06

Abp Ryś podczas Mszy św. online: w trudnych czasach trzymajmy się blisko Pasterza

W czasach, które są czasami trudnymi, kiedy doświadczamy rozmaitego cierpienia, choroby, bólu czy śmierci najbliższych – nadzieja bierze się z tego, że trzymamy się blisko Pasterza - powiedział abp Grzegorz Ryś.
2020-03-09 13:53

Abp Jędraszewski: światu potrzebny jest radykalizm wiary

Dr Li Wenliang jako pierwszy przestrzegał przed koronawirusem. Był z tego powodu szykanowany. Po śmierci okazało się, że był katolikiem. Zmarłego lekarza wspominał metropolita krakowski, ukazując na czym ma polegać świadectwo chrześcijanina.
2020-03-08 18:04

Bp Buzun: dobrze wiesz, jak potrzebne jest Twoje serce

W życiu kobiety niesamowicie istotne są relacje. Jezus docenił tę rzeczywistość i wybrał na swoją Matkę - Maryję. Każda kobieta jest wezwana do wiary i do relacji. Każda też potrzebuje osobistego przemienienia.
2020-03-01 19:03

Bp Muskus: czy Żołnierze Wyklęci walczyli o taką Ojczyznę?

Czy Żołnierze Wyklęci walczyli o taką Ojczyznę, w której zwykłe polityczne spory urastają do rangi bratobójczych walk? – zapytywał w katedrze na Wawelu bp Damian Muskus OFM. Hierarcha przewodniczył Mszy św. z racji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2020-02-16 18:03

Abp Wojda: miłosierni jak Ojciec

W Białymstoku modlono się o rychłą kanonizację bł. ks. Michała Sopoćki. Wspominano także zmarłą niedawno s. Marię Kalinowską, wieloletnią Matkę Generalną Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Tę kongregację założył Błogosławiony.
2020-02-05 11:10

Abp Marek Jędraszewski sprawował Mszę Św. przy grobie św. Jana Pawła II

– Jakże znamienne jest to, co widzieliśmy wszyscy w Niedzielę Palmową 20 marca 2005 roku, gdy błogosławił światu i machał gałązką oliwną w ręku, na znak pokoju, który przynosi Chrystus, jako wezwanie, aby się nie lękać, jako zachętę, aby wierzyć – mówił metropolita krakowski.
2020-01-29 08:27

Prymas Polski: nasz naród nie jest narodem od wczoraj

Abp Wojciech Polak sprawował w warszawskiej katedrze Mszę świętą oraz wygłosił homilię. Odwoływał się w niej do czytań z dnia oraz do słów kard. Stefana Wyszyńskiego. Mówił m.in. o tym, że Polska jest szczególnie związana z Chrystusem.
2020-01-23 14:37

Bp Dec w homilii na pogrzebie bp. Stefanka: byłeś prawdziwym pasterzem

– Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju – podkreślił w homilii, w czasie uroczystości pogrzebowych bp. Stanisława Stefanka TChr.
2020-01-20 11:09

100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

– Obrona religii okazała się pierwszym impulsem do zainicjowania walki o utraconą podczas rozbiorów wolność religijną i narodową – podkreślił bp Jan Tyrawa, który 19 stycznia przewodniczył w katedrze Mszy św. z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
2020-01-20 10:02

Abp Marek Jędraszewski do rodzin i małżeństw: wiara w Chrystusa jest zwycięstwem

– Odnieść zwycięstwo nad światem to uwierzyć w pełną prawdę o Jezusie Chrystusie, prawdziwym Bogu i prawdziwym człowieku. Tej prawdy chrześcijanie będą bronić jako największej świętości, o niej świadczyć i dla niej oddawać własne życie – stwierdził arcybiskup.
2020-01-20 09:27

Prymas Polski: w miejsce burzenia - wspólne budowanie

- Co dziś konkretnie oznacza żyć w wolności? - pytał w niedzielę abp Wojciech Polak. Odniósł się przy tym do obecnej sytuacji w Ojczyźnie.
2020-01-18 17:33

Abp Depo: tajemnica powołania należy do inicjatywy samego Boga

Metropolita częstochowski komentował dzisiejsze czytania podczas rekolekcji powołaniowych, odbywających się w dniach 17-19 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Ich tematem jest hasło „Eucharystia – wielka tajemnica wiary”.
2020-01-13 10:16

Abp Wojda: Bądź jak dobry pasterz! [PEŁNY TEKST]

Publikujemy pełny tekst homilii na święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC.
2020-01-13 09:19

Abp Wojda do bp. Galbasa: bądź jak Dobry Pasterz!

Biskup jako dobry pasterz dzień po dniu musi podejmować trud wysiłku duchowego, ludzkiego i pasterskiego, aby każdemu, kogo Chrystus stawia na jego drodze, pomóc budować swoje człowieczeństwo i swoje relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – powiedział abp Tadeusz Wojda.
2020-01-07 10:40

Papież: pokłonić się Panu, czyli adorować

Na początku tego roku odkryjmy adorację jako wymóg wiary. Adorować to postawić Pana Boga w centrum, aby nie koncentrować się już na sobie, to nadać sprawom właściwy porządek, stawiając Boga na pierwszym miejscu.
2019-12-25 18:46
miniaturka
play

Abp Ryś: łaska to jest doświadczenie miłości

- Łaska to nie jest jakaś rzecz. Nie kupujemy pół kilo łaski. Łaska to jest siła, którą masz w sobie, dzięki temu, że jest obok ciebie Jezus, który cię kocha - mówił w Boże Narodzenie podczas swojej homilii metropolita łódzki.
2019-12-25 17:54

Papież: przyjście Boga na świat jest całkowicie darmowe

„Przyjście Boga na świat jest całkowicie darmowe. Podczas, gdy tu na ziemi, wszystko zdaje się odpowiadać logice «dawaj aby mieć», Bóg przybywa bezinteresownie” – powiedział Papież. Ojciec Święty odprawił w Bazylice Watykańskiej Mszę pasterską. Publikujemy pełną treść wystąpienia Franciszka.
2019-12-25 17:42

Kard. Stanisław Dziwisz: nie jesteśmy sami

– Nie powinniśmy lekceważyć trudności i zła, które jest wokół nas, a także i w nas. Ale z tym wszystkim nie jesteśmy sami, bo nasz los i losy świata są w ręku Boga – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystej Mszy św. pasterskiej w Rabie Wyżnej.
2019-12-25 12:49

Bp Tomasik: każdy związek małżeński zawarty z wiarą jest Bożym Narodzeniem

- Każdy związek małżeński zawarty z wiarą jest Bożym Narodzeniem - mówił bp Henryk Tomasik, podczas Pasterki w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
2019-12-25 12:22

Więź z Jezusem nas ożywia i uzdrawia

Mesjasz jest naszym życiem i zdrowiem. Działalność Jezusa ma cel przede wszystkim ściśle religijny - prowadzenie do Boga, duchowe uzdrowienie i oczyszczenie. Dzieło Jezusa jednak nie zatrzymuje się jedynie na duszy.
2019-12-10 11:56

Boże Narodzenie jest każdego dnia

Każdego dnia jest Boże Narodzenie, kiedy wznosimy nasze myśli, pełne miłości i czystości do Matki Najświętszej. Kiedy Ona patrzy na nas, na nasze łzy i nas pociesza - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas rorat akademickich w kolegiacie św. Anny.
2019-12-09 12:10

Zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, a nie działalność społeczna

Kościół nie jest sklepem czy instytucją humanitarną, ale jest posłany, by nieść wszystkim Jezusa i Jego Ewangelię - podkreślił abp Salvatore Pennacchio w warszawskim sanktuarium Świętego Ojca Pio.
2019-11-24 11:46

Franciszek w Nagasaki: dać się porwać sercu i zdecydować się na współczucie

Przykład Dobrego Łotra; wiara, która domaga się czynu; królowanie Chrystusa - oto wątki papieskiej homilii, wygłoszonej dzisiaj przez papieża w Nagasaki - japońskim Rzymie. Publikujemy pełną treść homilii.
2019-11-22 09:16
miniaturka
play

Papież w Tajlandii: iść do sióstr i braci, aby przyprowadzić ich do Jezusa w Eucharystii

Bóg Ojciec chce z nas stworzyć jedną rodzinę. Czyni to przez dar pojednania, który przyniósł Jezus. Jesteśmy wezwani, aby przyjąć ten dar i zanieść go drugim, tak aby i oni mogli przystąpić do Pana i przyjąć Go w Eucharystii - mówił Franciszek w homilii.
2019-10-21 08:25

Franciszek: twoje życie jest cenną misją

Tematem swej niedzielnej homilii papież uczynił posłanie misyjne chrześcijan. Franciszek ukazywał pragnienie Boga i naszą rolę w dobrotliwym zamyśle Ojca względem ludzi - bycie darem dla innych.
2019-10-17 09:50
miniaturka
play

Eucharystia jest pokarmem dla człowieka spragnionego prawdy i wolności

Jan Paweł II mówił: „Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy”. Jako „dar najwyższy” otrzymał go także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - mówił kard. Zenon Grocholewski.
2019-10-16 08:24

Papież: homilia o obłudzie i prawdzie

Franciszek wygłosił homilię w nawiązaniu do zaproszenia, jakie skierował do Jezusa faryzeusz (Łk 11, 37-41). Nie chciał budować wspólnoty z Panem, lecz pragnął Go oskarżyć. Papież wskazał, że dobry chrześcijanin zdobywa umiejętność trwania w prawdzie.
2019-10-14 10:15
miniaturka
play

Abp Ryś: chrześcijanin nigdy nie jest sam!

W ubiegłą sobotę, w Łodzi, odbyły się święcenia diakonatu. Liturgii przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Z tej okazji wygłosił także homilię mszalną.
2019-10-14 08:14
miniaturka
play

Abp Ryś do studentów: wiara nie jest procesem świętego spokoju i stabilizacji!

W Łodzi uroczyście zainaugurowano rok akademicki. Mszę świętą w archikatedrze sprawował abp Grzegorz Ryś. Wygłosił także homilie, w której odnosił się do niedzielnych czytań mszalnych.
2019-10-09 10:30

Eucharystia z okazji 100-lecia Ordynariatu Polowego

"Z Maryją, Matką Jezusa błagamy, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetu i zemsty..." - tak modlił się abp Stanisław Gądecki wczoraj w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wygłosił tam homilię i sprawował Mszę świętą.
2017-11-21 12:09

Biskupi: homilie powinny być każdorazowo starannie przygotowywane

Do rzetelnego przygotowania homilii w duchu refleksji i modlitwy zachęcają biskupi w najnowszych „Wskazaniach Konferencji Episkopatu Polski dotyczących homilii mszalnej”.