Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-08 18:04
nc

Bp Buzun: dobrze wiesz, jak potrzebne jest Twoje serce

W życiu kobiety niesamowicie istotne są relacje. Jezus docenił tę rzeczywistość i wybrał na swoją Matkę - Maryję. Każda kobieta jest wezwana do wiary i do relacji. Każda też potrzebuje osobistego przemienienia.

Autor/źródło: Pixabay, Engin_Akyurt, licencja: CC0

Dziś trwa Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Kobiety, modlące się podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, mogły wysłuchać homilii bp. Łukasza Buzuna. Poniżej prezentujemy jej skrót.

Na początku hierarcha zwrócił uwagę na Przemienienie Jezusa. Zauważył, że choć na górze, gdzie Pan objawił swe Bóstwo, nie było kobiet, to jednak Chrystus miał niespotykane, jak na tamte czasy, z nimi relacje.

Najpierw ze swoją Matką. Od niej przyjął Ciało - ludzką naturę, przez co Bóg mógł stać się człowiekiem. Był to dla Niego szczególny dar. Biskup zauważył również, że oprócz Maryi w życiu Jezusa były obecne także inne kobiety, m.in.: Maria i Marta - siostry Łazarza, Maria Magdalena - która wytrwała do końca, kobiety towarzyszące Jezusowi i usługujące Mu. Hierarcha wskazał, że kobiety Jezusa nie zawiodły. To one wytrwały do końca i to one pierwsze usłyszały o Zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do nauczania kard. Wyszyńskiego, który wskazywał na wiarę ewangelicznych kobiet. Być może uczyły się jej od Maryi, która była w niej niewzruszona.

- W kobiecie bowiem jest pragnienie wyznawania Chrystusa przed ludźmi - mówił bp Łukasz Buzun. Zastanawiał się, jaka jest tego przyczyna. Zapewne wynika to z relacyjnej natury kobiety. - Każda autentyczna relacja jest związana z nawróceniem - mówił kaznodzieja, rozszerzając perspektywę. Każda kobieta potrzebuje przemiany, aby odkryć to, co najpiękniejsze. "Dobrze wiesz, jak potrzebne jest Twoje serce" - mówił kaznodzieja, cytując Księdza Kardynała.

Zauważył także, że dzisiaj w czasach hedonizmu i budzenia pożądliwości, potrzeba czystości. "Jeżeli będziesz zbrukana - wszystko wokół Ciebie, także w Twojej rodzinie, będzie zbrukane; jeżeli będziesz czysta - to, co jest wokół Ciebie, również będzie czyste" - mówił hierarcha. Droga do szczęścia wiedzie przez konfesjonał, bo tam Jezus interweniuje - oczyszcza, uświęca i naprawia to, czego zmienić już się nie da. Kaznodzieja wskazał także, że, w głębi, czystości szuka w kobiecie także mężczyzna.

Na koniec biskup pomocniczy kaliski dziękował kobiecie zamężnej, kobiecie - matce, kobiecie konsekrowanej, kobiecie zaangażowanej społecznie. Każdej za jej szczególne dary, ale także każdej po prostu za to, że jest kobietą.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jasna Góra, Dzień Kobiet, homilia mszalna, bp Łukasz Buzun, Święto Kobiet