Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Polska"
2021-11-29 14:52

Nowe obostrzenia – w kościołach 50 proc. osób, limity nie dotyczą zaszczepionych

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. osób zostaną zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, i obiektów sportowych. Limity te jednak nie dotyczą osób zaszczepionych – podał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-11-27 14:07

Ks. płk Radziszewski: Maurycy Mochnacki nigdy nie zwątpił, że Polska zmartwychwstanie

Maurycy Mochnacki nigdy nie zwątpił, że Polska zmartwychwstanie; dzięki takim mężom jak on, nie zaginął duch w narodzie – powiedział ks. płk Bogdan Radziszewski podczas uroczystości ponownego pochówku uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego.
2021-11-26 10:00

Czarnek: nie ma planów wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w szkole

Nie ma żadnych planów wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w szkole. Nauka nadal będzie odbywać się stacjonarnie – zapowiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
2021-11-25 15:03

Służba na pierwszej linii frontu

„Sytuacja jest dynamiczna, ale nasi żołnierze są przygotowani do tego, żeby reagować w miarę pojawiających się różnych zagrożeń” – podkreśla mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w rozmowie z „Echem Katolickim”.
2021-11-25 12:22

Zaopiekuj się przydrożnym krzyżem!

Bp Marek Mendyk Krajowy Asystent Akcji Katolickiej zaprasza do udziału akcji „Crucem Tuam” zainicjowanej przez Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji świdnickiej oraz archidiecezji częstochowskiej. Akcja polega na odnajdywaniu i odnawianiu przydrożnych krzyży.
2021-11-25 10:36

Sellin: na razie nie przewidujemy w kulturze nowych obostrzeń

Na razie w kulturze nie przewidujemy nowych obostrzeń poza tymi, które obecnie obowiązują – powiedział w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak jednak zastrzegł, „wszystko jest możliwe”.
2021-11-24 14:43

Trzy czwarte osób doświadczających przemocy w Polsce to kobiety

„Przemoc wobec kobiet, popełniana niejednokrotnie w «zaciszu czterech ścian» często pozostaje nieuchwytna, ponieważ ofiary – kobiety, boją się zgłosić tego faktu na policję lub do prokuratury” – mówi dr Grzegorz Skrobotowicz z Katedry Postępowania Karnego KUL.
2021-11-19 13:39

Kożuchowska: dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy

„Dziękuję i wspieram wszystkich pełniących służbę na granicy, dzięki Wam czujemy się bezpiecznie” – napisała na Instagramie Małgorzata Kożuchowska. Aktorka zaapelowała o zachowanie jedności i przypomniała o zbiórkach na pomoc migrantom, które odbędą się w kościołach w najbliższą niedzielę.
2021-11-19 11:15

Trzeba kupić bilet, żeby pomodlić się w katedrze wawelskiej? Rzecznik wyjaśnia

„Wejście do katedry poza godzinami liturgicznymi jest biletowane, chyba że ktoś zgłosi służbom, że chce się pomodlić. Nigdy nasza służba kościelna nie zabroniła tego” – powiedział ks. Łukasz Michalczewski, odnosząc się do zarzutów, że nakłada się na wiernych obowiązek wykupienia wejściówki, aby wejść do katedry wawelskiej.
2021-11-18 13:24

Trwa kampania promująca duże rodziny „Dzieci zmieniają mój świat... na lepszy!”

Prawicowo-katolickie średniowiecze, brak wyobraźni, rezygnacja z kariery i realizacji pasji na rzecz całej gromadki dzieci? Nic z tego! Rodziny wielodzietne to nauka pokory, radość i różnorodność doświadczeń. Trwa kampania promująca duże rodziny.
2021-11-18 12:46

List biskupów polskich do niemieckich zmienił relacje między narodami

„Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” – to słowa listu, który 18 listopada 1965 roku został skierowany przez biskupów polskich do biskupów niemieckich. Pod tym przełomowym dokumentem podpisali się: kard. Wyszyński, kard. Wojtyła i polscy biskupi.
2021-11-18 11:31

Oddały życie modlitwie, potrzebują naszej pomocy. Wesprzyj warszawskie karmelitanki!

Siostry karmelitanki z warszawskiej Woli na co dzień prowadzą życie w ścisłej klauzurze, poświęcając się modlitwie, także za naszą ojczyznę. Obecnie prowadzą kosztowny remont klasztoru, który jest zabytkiem o wyjątkowej historii. Proszą o wsparcie modlitewne i materialne tego niełatwego przedsięwzięcia.
2021-11-18 11:24

Demografia to sprawa szczególnie ważna dla przyszłości Polski

Brak zastępowalności pokoleń to problem, który dotknie każdego, bez względu na wyznawane poglądy. Wpłynie więc też negatywnie na funkcjonowanie państwa, na sytuację gospodarczą i społeczną – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski. Właśnie dlatego ma powstać Instytut Rodziny i Demografii wspierający rodziny.
2021-11-18 09:44

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej. Zgodnie z regulacją zakaz taki byłby wprowadzany na czas określony w drodze rozporządzenia ministra SWiA po zasięgnięciu opinii szefa SG.
2021-11-18 08:51

Niedzielski: jest mało prawdopodobne, że COVID-19 zakłóci Boże Narodzenie

Mamy dwa scenariusze – jeden zakłada szczyt czwartej fali pandemii w ciągu dwóch tygodni w granicach 25-30 tys. zakażeń dziennie, drugi odsuwa apogeum w czasie na pierwszą połowę grudnia z pułapem 35-40 tys. przypadków – ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-11-17 14:03

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Jest projekt ustawy

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę PAP poseł Czesław Hoc (PiS). Dodał, że będzie to projekt grupy posłów PiS.
2021-11-17 12:46

Pobicie i śmierć o. Maksymiliana – tragedia, która nie powinna się wydarzyć

Wspaniały kapłan, święty człowiek – tak o o. Maksymilianie Adamie Świerżewskim, który został śmiertelnie pobity w parku miejskim w Siedlcach, mówią wierni parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. „To, co się stało, jest straszne i niezrozumiałe” – dodają.
2021-11-17 12:32

Trzeba namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Dobra Nowina nieprzetłumaczona na język kultury XXI w. coraz częściej staje się niema lub niezrozumiała. To poważne zaniedbanie, ale i wielkie wyzwanie – mówi Dariusz Karłowicz w rozmowie na temat nowego projektu Teologii Politycznej i Instytutu Kultury św. Jana Pawła II, mającego na celu odnowienie sztuki sakralnej.
2021-11-17 10:34

Areszt dla organizatorów antysemickiego marszu w Kaliszu

Sąd zastosował 3-miesięczny areszt wobec Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O., organizatorów antysemickiego marszu – poinformowała we wtorek szefowa Prokuratury Rejonowej w Kaliszu Katarzyna Socha. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych.
2021-11-14 11:35

Prezydent: stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu

Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita – podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
2021-11-11 19:54

Rzecznik KSP: dzisiejsze uroczystości najbezpieczniejsze w ostatnich latach

Dzisiejsze uroczystości zaliczają się do najbezpieczniejszych w ciągu ostatnich lat – ocenił w czwartek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak podczas konferencji dotyczącej zabezpieczenia uroczystości 11 listopada, w tym Marszu Niepodległości.
2021-11-11 16:51

Biskupi UE: Nie możemy pozwolić, by na naszych granicach ginęli ludzie

Komisja Episkopatów Unii Europejskiej COMECE wzywa do okazania praktycznej solidarności z migrantami na polsko-białoruskiej granicy. Podziela też pozycję Episkopatu Polski, wyrażaną przy różnych okazjach w ciągu ostatnich miesięcy, wzywając przede wszystkim do humanitarnego podejścia do obecnego kryzysu.
2021-11-11 15:53

W sutannie i mundurze. Niezłomni księża, którzy walczyli o niepodległość Polski

Ofiarni, odważni i niezłomni – tacy byli wojskowi duchowni. Ich obecność na froncie dodawała żołnierzom sił i potwierdzała sens walki. Przypominamy historie kapłanów, którzy nawet wśród bitewnych pól byli wzorem patriotyzmu i gotowości poświęcenia życia w obronie suwerenności Polski.
2021-11-11 15:46

11 listopada w polskiej tradycji – jak rodzinnie spędzić Dzień Niepodległości?

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Ulicami polskich miast przejdą tego dnia marsze, odbywają się patriotyczne koncerty, biegi niepodległościowe. Tego dnia nie zabraknie biało-czerwonych barw, a uroczystość może być też doskonałą okazją do spędzenia czasu wśród rodziny.
2021-11-11 11:48

Kard. Nycz: zróbmy wszystko, żeby nie było sprzeczności między obroną granic a pomocą

Zróbmy wszystko, żeby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic, której potrzeby nikt nie podważa, a pomocą ludzką, humanitarną chrześcijańską – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
2021-11-11 11:12

Jubileusz abp. Felińskiego – patrioty, który inspirował kard. Wyszyńskiego

W przyszłym roku upłynie dwusetna rocznica narodzin abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, metropolity warszawskiego, pasterza – wygnańca, założyciela zgromadzenia, które w czasie okupacji ratowało Żydów przed zagładą. Wzorzec na trudne czasy, który inspirował kard Wyszyńskiego w czasach komunizmu.
2021-11-11 10:26

Prezydent: 11 listopada dniem o niezwykłym ładunku patriotycznym i historycznej pamięci

11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.
2021-11-11 09:07

Abp Gądecki apeluje o modlitwę w intencji Polski i zażegnania kryzysu na granicy

Stanowczo potępiam wykorzystywanie przez stronę białoruską dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie wobec eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej.
2021-11-11 08:51

Dziś Święto Niepodległości. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości

W czwartek w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Centralne obchody zaplanowano w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie; wcześniej w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości.
2021-11-05 13:48

Kard. Dziwisz o Wandzie Półtawskiej: tak wiele zawdzięczają jej Kościół i Polska

„Dzisiejszą Eucharystię sprawujemy jako wyraz wdzięczności Kościoła i – nie waham się powiedzieć – samego świętego Jana Pawła II – za świadectwo Ewangelii, jakie Pani Doktor zawsze składała i nadal składa” – powiedział 3 listopada kard. Stanisław Dziwisz.
2021-11-03 14:00

Przeżył Holokaust dzięki Polakom. Pogrzeb ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Ks. infułat Grzegorz Pawłowski to polski Żyd cudownie ocalały z Holocaustu. Jego rodzice zginęli podczas wojny, a on jeszcze jako dziecko został uratowany przed zagładą przez polską rodzinę. Wiele razy mówił o przywiązaniu i wdzięczności wobec Polski i o dobrych relacjach między Polakami i Żydami.
2021-11-02 11:21

Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II, kończy 100 lat

2 listopada setne urodziny obchodzi Wanda Półtawska, przyjaciółka i jedna z najbliższych współpracownic Jana Pawła II. Psychiatra, doktor nauk medycznych, była więźniarka obozu w Ravensbrück, działaczka pro-life, dama Orderu Orła Białego.
2021-11-02 09:21

Rusza rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla wszystkich pełnoletnich

Od wtorku na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą mogą już umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy. E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.
2021-10-25 14:07

Rzecznik praw dziecka: w polskiej rodzinie jest miłość, ale brakuje czasu

Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach – powiedział w poniedziałek w Warszawie Mikołaj Pawlak, odwołując się do wyników badania o jakości życia dzieci i młodzieży.
2021-10-25 13:47

Marsz Niepodległości. Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o rejestracji zgromadzenia

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował PAP o podpisaniu decyzji o rejestracji zgromadzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości”. Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. O sprawie jako pierwsza poinformował portal rp.pl.
2021-10-22 12:04

Ewa Kowalewska: jesteśmy samotną wyspą chroniącą poczęte dzieci na terenie całej Europy

„Polska broni dziś ważnych wartości związanych z obroną życia. Musimy mieć jednak świadomość , że w Europie jesteśmy samotną wyspą. To jest sytuacja trudna” – mówi Ewa Kowalewska, prezes Human Life International Polska, komentując sytuację po roku od wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
2021-10-22 09:22

PSP: ponad 10,3 tys. interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

Prawie 10,3 tys. razy interweniowali minionej doby strażacy w związku z silnym wiatrem – poinformował w piątek PAP rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski. RCB podało natomiast, że bez prądu jest około 121 tys. odbiorców.
2021-10-16 13:30

Abp Gądecki: staraliśmy się w Watykanie prostować fałszywe informacje o Polsce

Podczas wczorajszego spotkania w Sekretariacie Stanu staraliśmy się prostować fałszywe wyobrażenia o sytuacji społeczno-politycznej w Polsce - powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.
2021-10-15 09:56

Źródło PAP: na dopłaty do cen energii rząd chce przeznaczyć około 1,5 mld zł

W ramach wsparcia najuboższych rząd chce przeznaczyć na dopłaty do prądu w 2022 roku ok. 1,5 mld zł – poinformowało PAP źródło w rządzie. Resort klimatu i środowiska informował, że projekt ustawy dot. wsparcia najuboższych odbiorców energii będzie opublikowany „w najbliższych dniach”.
2021-10-13 08:51

Projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej wpłynął do Sejmu

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt zakłada m.in., że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln złotych.
2021-10-12 09:49

Chocim. 400 rocznica wielkiego polskiego triumfu, który uratował Europę

400 lat temu, 9 października 1621 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem. Było to jedno z najświetniejszych zwycięstw w naszej historii. O znaczeniu bitwy dla losów rywalizacji polsko-tureckiej, ale i dla dziejów Europy opowiada historyk i specjalista tego okresu historii Polski, prof. Wojciech Polak.
2021-10-11 11:22

Spór Polski i Czech o Turów. Jak sprawa kształtuje się w mediach? [raport IMM]

Spór o Kopalnię Węgla Brunatnego w Turowie odbił się szerokim echem zarówno w polskich, jak i czeskich mediach. Dane Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) wskazują, że ten temat w okresie od września 2020 do września 2021 był podejmowany przez dziennikarzy wszystkich typów mediów w obu krajach.
2021-10-08 14:49

Kongres 590 świadectwem siły polskiej gospodarki

Zakończyła się 6. edycja Kongresu 590 „Nowe możliwości” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który wraz z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellen wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
2021-10-08 12:44

SG: patrol służb białoruskich w czwartek oddał strzały w kierunku polskich żołnierzy

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało – poinformowała w piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
2021-10-08 10:46

Kalisz: biskupi zawierzyli św. Józefowi naród i Kościół w Polsce

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przedstawiciele episkopatu dokonali aktu zawierzenia narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Jest to wyraz wiary w opiekę Patriarchy z Nazaretu i zobowiązanie do życia zgodnego z wolą Bożą. Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
2021-10-07 13:38

Polak i katolik. Czy to jeszcze aktualne połączenie?

Ten, kto szanuje własne korzenie, potrafi uszanować narodową i religijną tożsamość innych ludzi. Ten natomiast, kto jest wykorzeniony w imię jakiejś europejskości, (…) ma poważne problemy, by szanować, a przynajmniej tolerować, tożsamość, np. polsko- katolicką, innych– pisze ks. Dariusz Kowalczyk.
2021-10-02 21:04

Prezydent: podczas Powstania Warszawskiego wyjątkowo okrutny los spotykał kobiety

Wśród ludu Warszawy podczas powstania wyjątkowo okrutny los spotykał kobiety; wszystkie największe dramaty powstania pisane były krwią zabijanych, zamęczonych, bestialsko krzywdzonych kobiet – napisał prezydent Andrzej Duda w dniu odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego”.
2021-09-15 10:46

Kard. Müller: instytucje europejskie stawiają na głowie system wartości

„Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu” – podkreślał w rozmowie z TV Trwam kard. Gerhard Ludwig Müller. „Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność” – dodał.
2021-09-13 09:37

Ks. Zieliński: Kard. Wyszyński będzie w naszych modlitwach patronem Polski

„Prymas Tysiąclecia powinien i będzie w naszych prywatnych modlitwach patronem naszej Ojczyzny, patronem na trudne czasy. Natomiast gdyby Episkopat Polski coś takiego miał ogłosić za zgodą Stolicy Apostolskiej, to szybko by to nie nastąpiło” – powiedział portalowi wPolityce.pl ks. Henryk Zieliński.
2021-09-12 15:40

Kard. Semeraro: „Polska jest narodem Maryjnym”.

„Niech nowi błogosławieni wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa” – powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
2021-09-02 16:25

Prezydent wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
2021-08-25 12:32

Pierwsze medale dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio!

Igrzyska paraolimpijskie rozpoczęły się 24 sierpnia, a już następnego dnia kibice mogą cieszyć się z sukcesów polskich sportowców. Brąz wywalczyli na dystansie 4000 metrów kolarze torowi Marcin Polak i Michał Ładosz. Adrian Castro zdobył natomiast srebrny medal w szermierce.
2021-08-21 13:55

Kolejny dzień kilkadziesiąt osób koczuje na polsko-białoruskiej granicy

Kolejny dzień kilkadziesiąt osób koczuje na polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Usnarz Górny. Zostali tam zatrzymani przez polską Straż Graniczną przy próbie nielegalnego przejścia do naszego kraju.
2021-08-21 10:57

Do tej pory do Polski przyleciało ponad 260 osób ewakuowanych z Afganistanu

Do tej pory do Polski przyleciało pięć samolotów; na ich pokładzie było ponad 260 osób ewakuowanych z Afganistanu – poinformował PAP w sobotę rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wszyscy Polacy, którzy zgłosili się do MSZ, zostali już ewakuowani.
2021-08-04 14:28

Papież do Polaków: nieście z odwagą i entuzjazmem Ewangelię

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń. Papież mówił o tym pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych na audiencję środową. Nawiązał też do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
2021-08-04 08:44

Czesi z Uhelnej mówią wprost: „Woda jest. Problemem są zaniedbane studnie”

Negocjacje pomiędzy Czechami a Polską w sprawie kopalni w Turowie są w toku. Tymczasem spore zaskoczenie wywołuje materiał Faktów TVT Zgorzelec. Reporterzy tej stacji wybrali się do miejscowości Uhelna. Co usłyszeli od mieszkańców?
2021-07-25 08:57
miniaturka
play

„Powietrze już drga” – w Krakowie zaprezentowano polską wersję hymnu ŚDM w Lizbonie

W sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, zaprezentowano polską wersję hymnu ŚDM w Lizbonie. Odbyło się to podczas świętowania 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
2021-07-23 12:27

Ośrodek dla imigrantów w polskiej miejscowości na Litwie? Mieszkańcy protestują

Zgodnie z planem litewskich władz w Dziewieniszkach – niewielkiej miejscowości na Litwie zamieszkanej w większości przez przez Polaków – ma powstać ośrodek dla muzułmańskich imigrantów. W przylegającym do dwóch szkół budynku miałoby zamieszkać tysiąc osób. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy.
2021-07-22 10:37

Zwrot w relacjach Izraela z Polską

Nowy minister spraw zagranicznych Izraela, Yair Lapid, ostro zaatakował Polskę z powodu procedowanej ustawy uniemożliwiającej Żydom (i innym osobom) zgłaszanie roszczeń do mienia skonfiskowanego przez polski reżim komunistyczny po II wojnie światowej.
2021-07-21 11:38

W ostatnim roku obowiązywania przesłanki eugenicznej w Polsce spadła liczba aborcji

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2020 roku wykonano 1076 aborcji, z czego 1053 z powodu podejrzenia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka. Rok wcześniej, czyli w 2019 roku, było ich 1110. Od tego roku zabronione jest zabijanie dzieci z tzw. przesłanki eugenicznej.
2021-07-21 09:01

Kantar Public: ponad połowa Polaków uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku

58 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. 24 proc. pozytywnie ocenia ich kierunek, a 18 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z lipcowego sondażu Kantar Public. Zaszły zmiany w porównaniu z wynikami otrzymanymi w czerwcu.
2021-07-07 10:51

Ważny krok w walce o przyszłość Europy – wspólna deklaracja partii konserwatywnych

„Wreszcie powstał dokument w obronie takiej Europy, która szanuje suwerenność, wolność i tradycje państw członkowskich. Jest to też wezwanie do głębokiej reformy UE, bo dziś zamiast chronić dziedzictwo, które stworzyła Europa, staje się źródłem problemów i niepokojów” – pisze Małgorzata Wołczyk.
2021-06-24 13:09

Atlas Radziwiłłowski w skarbnicy kultury UNESCO. Można go obejrzeć w internecie

Unikatowe polonicum kartograficzne – Atlas Radziwiłłowski z XVIII wieku – trafiło na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. W zestawieniu tym pojawiają się najbardziej wyjątkowe dzieła i dokumenty, tworzące skarbnicę dziedzictwa kulturowego. Atlas jest dostępny na wirtualnej wystawie.
2021-06-18 09:37

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią Covid-19 wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.
2021-06-10 11:18

Polacy mogą być wzorem demokracji, jeśli poważnie potraktują nauczanie Jana Pawła II

„Jestem głęboko wdzięczny narodowi, który może stać się wzorem demokracji XXI wieku, jeśli tylko poważnie potraktuje naukę społeczną swojego największego syna” – pisze George Weigel. Nawiązuje do 30 rocznicy swej pierwszej wizyty w Polsce, w czerwcu 1991 r., która „na zawsze zmieniła jego życie”.
2021-06-04 11:15

Jan Paweł II nie szczędził Polakom ostrych słów. 30 lat od IV pielgrzymki do ojczyzny

Mija 30 lat od czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. „To była jedyna pielgrzymka do ojczyzny, podczas której Jan Paweł II nie szczędził Polakom ostrych słów” – pisze Milena Kindziuk. Przypomina, że „papież zostawił nam wtedy mocny przekaz, do bólu konkretny, jak cała Ewangelia, bez kompromisów”.
2021-05-29 15:03

„Bohaterowie i zdrajcy” – Polska jako obiekt troski i powód do dumy

„Bohaterowie i zdrajcy” Bohdana Urbankowskiego to bardzo pomocna lektura w zrozumieniu dzisiejszych kłamliwych medialnych narracji. Polska jawi się nam na kartach tej książki jako obiekt troski (przykłady zdrad), ale przede wszystkim jako powód do dumy (dowody bohaterstwa).
2021-05-18 13:29

Ambasadorowie w służbie LGBT. Naciski na Polskę nie słabną

48 ambasadorów, dyplomatów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych w Polsce podpisało się pod listem wyrażającym poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów LGBT. Jak informuje portal wPolityce.pl, dochodziło do nacisków na ambasadorów, aby ten dokument podpisali.
2021-05-18 12:30

Kard. Dziwisz: Monte Cassino skłania do refleksji nad tym, jak my sami służymy Ojczyźnie

Kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, w trakcie której modlono się także za poległych na frontach II wojny światowej i we wszystkich wojnach. Pamięć o historii zobowiązuje nas do refleksji nad naszym własnym zaangażowaniem w życie społeczne
2021-05-10 11:07
miniaturka
play

Adam Bujak: Z Polski emanuje świętość na cały świat

Sanktuarium jest szczególnym miejscem spotkania nieba i ziemi. Utworzenie go zawsze jest związane z nieodgadnionym działaniem łaski Bożej. Takich obiektów istnieje w Polsce ponad 1200. Piękno wielu z nich zostało uchwycone w niezrównanym obiektywie Adama Bujaka w jego nowym albumie „Sanktuaria Polskie”.
2021-05-05 12:13

Trzeba jasno i pewnie powiedzieć, że nie jesteśmy słabi

„Polska ma takie poczucie, że musi należeć do jakiejś organizacji, jakiegoś sojuszu, mieć przyjaciół, którzy coś zagwarantują. Polska się niestety nie nauczyła, że nikt poza własnym państwem nie zagwarantuje bezpieczeństwa” – uważa dr George Friedman, politolog i futurolog.
2021-05-03 20:10

Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii

Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała KEP obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
2021-05-03 08:03

Mimo trudności możemy zmienić siebie i świat dookoła nas na lepsze!

„Zwracam się do Ciebie Matko Najświętsza, wyjednaj nam u Chrystusa łaskę żywej wiary. Przymnóż nam wiary w to, że mimo trudności możemy zmienić siebie i świat dookoła nas na lepsze!” – modlił się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Apelu Jasnogórskiego w przeddzień Uroczystości NMP Królowej Polski.
2021-04-23 12:23

Polska kolonizatorem? Czy mamy za co przepraszać „podbite ludy”?

Trzy tygodnie temu wiele emocji wzbudzał mecz Polska-Anglia. Tym razem nie chodziło jednak tylko o to, kto wygra, ale o to, czy Polacy uklękną przed meczem na znak poparcia ruchu Black Lives Matter. Był to także pretekst do dyskusji o polityce kolonialnej Polski – była prowadzona czy nie?
2021-04-20 15:04

O. Jacek Salij: Rowy katyńskie nie mogą stać się przepaścią wrogości

Los naszych pomordowanych jest już w ręku Boga, ale – w wymiarze ludzkim – ofiary Katynia nie zaznają pełnego pokoju, dopóki ich krzywda będzie nas pobudzała do uczuć ciemnych, dopóki nie zacznie nam serdecznie zależeć na prawdziwym pojednaniu z narodem rosyjskim – powiedział o. Jacek Salij.
2021-03-20 13:19

Rząd sprowadza moralnie wątpliwą szczepionkę? Johnson & Johnson budzi zastrzeżenia

Zdaniem biskupów USA zatwierdzenie do użytku szczepionki Johnson & Johnson rodzi sprzeciw moralny. Została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci. Tymczasem minister Niedzielski zapowiada sprowadzenie ok. 4,5 mln dawek do Polski.
2021-03-05 15:10

Lewica zagraża demokratycznej naturze Unii Europejskiej

Problem europejskich wartości demaskuje w na łamach „The American Conservative” Jorge González-Gallarza. UE jest bliska przekroczenia Rubikonu, co grozi rozpadem jej politycznej jedności. W sporze o tzw. „mechanizm praworządności”, autor staje po stronie Polski i Węgier.
2021-02-23 13:32

Polskie firmy nie do powstrzymania

Specjalnością polskich przedsiębiorców w Europie stał się transport drogowy, w którym zajęliśmy pierwsze miejsce na kontynencie. Nie ma takiego produktu ani obszaru, na którym polscy przedsiębiorcy nie byliby w stanie uzyskać przewag konkurencyjnych – przekonuje Andrzej Sadowski w rozmowie z Karolem Mórawskim.
2021-02-23 13:14

Forum 590: „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka”

Cykl spotkań eksperckich pod nazwą Forum 590 to nowy projekt organizatorów Kongresu 590, którego celem jest promocja narzędzi wspierania eksportu i ekspansji polskich przedsiębiorców. Pierwsze spotkanie – online – odbędzie się już 25 lutego.
2021-02-20 12:27

Polacy rzadko czytają Pismo Święte. Wielki Post to dobry czas na wzięcie Biblii do ręki!

„Ogromnym niedostatkiem wiary w Polsce jest to, że za mało bierzemy do ręki Pismo Święte. To jest list miłosny napisany do mnie. Noście ze sobą Biblię, nawet w smartfonie, aby ją czasem otworzyć, czy włączyć i pozwolić Jezusowi powiedzieć chociaż jedno zdanie” – powiedział bp Edward Dajczak.
2021-01-23 09:23

Sąd wyraził zgodę na transport Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii do Polski!

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce. Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski – poinformowała prokuratura.
2020-12-29 11:53

Polska reprezentuje tę prawdziwą, ludzką i chrześcijańską Europę

Polska reprezentuje tę prawdziwą, ludzką i chrześcijańską Europę, jeśli nie pozwoli się wykorzystać przez etyczne fałszerstwo i ideologiczne „przewartościowanie wszelkich wartości”. Tylko głupcy pozwalają, aby im sprzedano zniszczenie małżeństwa i rodziny – powiedział kard. G. L. Müller.
2020-12-21 08:45

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek; decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-12-16 10:22

Franciszek do Polaków: Niech Dzieciątko napełni Wasze serca pewnością czułości Boga

„Niech Boże Dzieciątko, które widziało w Józefie czułość Boga, napełni Wasze serca, szczególnie w tych trudnych czasach, pewnością, że nasz Ojciec niebieski jest Bogiem czułości, że jest dobry dla wszystkich, a Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieci” – powiedział Franciszek, pozdrawiając Polaków.
2020-12-03 12:19

W Tychach będą tulić do serca porzucone niemowlęta

„Nasze przesłanie jest jasne: każde dziecko jest dobrem, czy zdrowe, czy chore. Będziemy całkowicie oddani dzieciom, które trafią do naszego ośrodka” – mówi Bernadeta Weidemann-Nimptsch, wiceprezes Zarządu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Fundacja poprowadzi w Tychach Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny „Tusietuli”.
2020-11-21 14:29

Jan Paweł II jest jednym z naprawdę wielkich świętych

„Dla mnie Jan Paweł II jest rzeczywiście jednym z naprawdę wielkich świętych, który od razu przekonuje mnie bezpośrednio jako wzór naśladowania Chrystusa. Nadał papiestwu najlepszy profil na XXI wiek. Jan Paweł II jest naprawdę świadkiem nadziei” – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller.
2020-11-13 10:19

W najbliższym czasie nie będzie „narodowej kwarantanny”

Po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba zakażeń na sto tysięcy mieszkańców zaczęła spadać. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w krótkim oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych. To oznacza, że w najbliższych dniach nie będzie dalszych obostrzeń i „narodowej kwarantanny”.
2020-11-12 15:17

Czy orędzie biskupów polskich do niemieckich było przełomem we wzajemnych relacjach?

Z okazji 55. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich zawierającego słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na panel dyskusyjny on-line.
2020-11-10 12:10

Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz!

Św. Faustyna w „Dzienniczku” pisała, że nie ma dnia, w którym by się nie modliła za Polskę. Jej modlitwa i ofiara przyniosły ogromne owoce! Co dziś mogłaby przekazać Polakom? O czym nasz kraj nie powinien zapominać?
2020-11-05 12:18

Jesteśmy z wami! Węgrzy wspierają polskich obrońców życia

Pokażmy światu, że każda osoba ma prawo do własnych urodzin. Polscy obrońcy życia, jesteśmy z wami! – zapewniali Węgrzy, którzy zorganizowali demonstrację online w reakcji na protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
2020-11-01 11:07

Znany pro-lifer: Dziękujemy za to, co w Polsce zrobiliście dla nienarodzonych dzieci

„Jesteście dla nas niesamowitą inspiracją tutaj, na Zachodzie. Jesteście jednym z ostatnich narodów na ziemi, który trzyma się prawdy o Chrystusie i broni bezbronnych nienarodzonych dzieci - nigdy się nie poddawajcie!” – powiedział do Polaków pro-lifer John-Henry Westen.
2020-10-28 12:03

Czym zwyciężać zło? Dobrem, postem i modlitwą

Musimy wciąż pamiętać słowa: nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! Potrzebna jest dziś jedność ducha. Potrzeba siły, ale nie takiej, którą niesie pięść, ale siły modlitwy.
2020-10-28 07:00

Aborcja to nie jest miłosierdzie

Aborcja sprawia, że dziecko umierając czuje ból. Miłosierdziem wobec tego jest opieka paliatywna. Dlatego trzeba teraz skupić się na odpowiedzialności państwa i organizacji pro-life za pomoc rodzinom, w których rodzą się chore dzieci.
2020-10-22 11:31

Jak skutecznie przeciwdziałać kulturze śmierci? Znany pro-lifer widzi w Polsce przykład

Historia Shawn Carneya jest niesamowita. Dzięki akcji „40 dni dla życia” ocalono przed aborcją już 16 tys. dzieci! To on przyczynił się do nawrócenia Abby Johnson. W Polsce widzi nadzieję dla świata.
2020-10-14 11:32

Są już w Polsce seminaria, do których nikt się nie zgłasza

Ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, poinformował o aktualnej liczbie kandydatów do kapłaństwa w Polsce.
2020-10-14 11:23

Kolejna granica zakażeń koronawirusem w Polsce została przekroczona

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym rekordzie zakażeń koronawirusem w Polsce. Kolejne znane osoby informują o kwarantannie.
2020-10-10 08:37

Czy uda się wyeliminować ponad 90% aborcji? Potrzebna modlitwa za życie

Jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna eugenikę za niezgodną z polską Konstytucją, to uda się wyeliminować ponad 90% tzw. legalnych aborcji w Polsce! 13 października rusza Nowenna Życia.
2020-10-08 11:19

Dziś padł niechlubny rekord. Mamy ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że pozytywny wynik na obecność SARV-Cov-2 dało 4280 przebadanych próbek.
2020-09-25 14:10

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Dudę

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej prezydenta Andrzeja Dudę.
2020-09-23 13:42

Papież pobłogosławił dzwon „Głos nienarodzonych”

Papież Franciszek pobłogosławił dzwon „Głos nienarodzonych”. – Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie - powiedział.
2020-09-22 13:43

Włoski watykanista dla KAI: z perspektywy Watykanu wizyta prezydenta RP jest znacząca

W ostatnich miesiącach papież Franciszek przyjął wiele osób prywatnie, ale nie odbyły się żadne wizyty państwowe. Nie pozostaje bez szczególnego znaczenia, że w jubileuszowym roku poświęconym św. Janowi Pawłowi II wizyty te otwiera ponownie właśnie prezydent Polski - mówi w rozmowie z KAI włoski watykanista Andrea Gagliarducci, komentując zbliżającą się wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy we Włoszech i Watykanie.
2020-09-19 21:03

Abp Jędraszewski: Miłość do Polski wymaga rezygnacji z partykularnych interesów

Abp Marek Jędraszewski o politykach odpowiedzialnych za Polskę: Autentyczna miłość do Polski wymaga wysiłków oraz rezygnacji z własnych partykularnych interesów
2020-09-12 09:12

Ponad 70 tys. uczniów w szkołach katolickich w Polsce

Dbałość o autentyczną formację religijną w szkole a jednocześnie zapewnienie szerokiej dostępności do szkół katolickich – to zdaniem ks. Zenona Latawca, przewodniczącego Rady Szkół Katolickich ważne wyzwania stojące dziś przed tego typu placówkami w Polsce. Obecnie w kraju działa 487 szkół katolickich, do których uczęszcza ponad 70 tys. uczniów.
2020-09-09 16:01
miniaturka
play

PGE wspiera rozwój aplikacji Pola w ramach akcji „Polskie – kupuję to!”

PGE Polska Grupa Energetyczna została partnerem aplikacji Pola, dzięki której w szybki sposób można sprawdzić, czy dany produkt został wyprodukowany w Polsce. Zaangażowanie PGE w rozwój aplikacji jest realizowane w ramach kampanii PGE „Polskie – kupuję to!” .
2020-09-09 11:02

Plany Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na najbliższy rok

Przygotowanie do beatyfikacji sł. Bożej Pauliny Jaricot, do Misyjnego Synodu Dzieci oraz ważne jubileusze to tematy przewodnie programu Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce na najbliższy rok.
2020-08-10 10:31

Polacy pomagają Kościołowi na Wschodzie

Trwające wciąż zagrożenie koronawirusem to wyzwanie dla wielu wspólnot i organizacji kościelnych. Tak jest na Ukrainie, gdzie kapłani i osoby konsekrowane, organizują w wielu miejscach nie tylko pomoc duchową, ale także wsparcie materialne.
2020-08-06 11:10

Polska podzielona na strefy w związku z pandemią: zieloną, żółtą i czerwoną

Od soboty, 8 sierpnia 2020 roku, Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nowych zasad w związku z koronawirusem w Polsce. Największe obostrzenia czekają mieszkańców czerwonej strefy.
2020-08-01 11:29

Episkopat Polski apeluje o walkę z alkoholizmem

O zdecydowaną walkę z alkoholizmem i z wadami narodowymi zaapelował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Jego przewodniczący, bp. Tadeusz Bronakowski zachęcił, by nikt nie był obojętny na dramaty przeżywane przez rodziny, a zwłaszcza dzieci. Podkreślił szczególną odpowiedzialność rządzących.
2020-07-29 13:33

Goleszów: satanistyczne symbole na drzwiach świątyni

Obraźliwe napisy i satanistyczne symbole umieścili nieznani sprawcy na drzwiach kościoła św. Michała Archanioła w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. Sprawę bada policja, a oburzenia nie kryją parafianie i mieszkańcy gminy w diecezji bielsko-żywieckiej.
2020-07-28 14:51

Dziś 27. rocznica podpisania Konkordatu między Polską i Stolicą Apostolską

Dokładnie 27 lat temu - 28 lipca 1993 r. - podpisano Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Dokument sygnował Krzysztof Skubiszewski, minister spraw zagranicznych polskiego rządu i abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
2020-07-28 14:33

Apel o sierpniową abstynencję od alkoholu - Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości

Tegoroczne hasło Apostolstwa trzeźwości to „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. W swoim apelu Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości zachęca, by w sierpniu – miesiącu trzeźwości - Polacy podjęli dobrowolną abstynencję od alkoholu. Publikujemy treść Apelu.
2020-07-27 13:49

Ks. Cielecki nie posiada upoważnienia do działalności związaną ze św. Szarbelem

Ks. Jarosław Cielecki nie jest upoważniony przez nasze Sanktuarium do prowadzenia działalności związanej z postacią św. Szarbela – podkreśla opat Tannous Nehme, przełożony klasztoru św. Marona (sanktuarium św. Szarbela) w Annaya (Liban) w liście z 22 lipca br. przesłanym do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
2020-07-27 14:41

Dziś 100. rocznica poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Dokładnie 100 lat temu – u progu odzyskanej niepodległości i w obliczu zagrożenia bolszewickiego - polski Episkopat pod przewodnictwem Prymasa Polski Edmunda Dalbora poświecił naród polski i całą Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
2020-07-27 14:40

Góra św. Anny: Pielgrzymi na uroczystościach odpustowych - relacja

Wierni zapełnili grotę lurdzką podczas odpustu ku czci św. Anny. Sumie odpustowej przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Kazanie wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja. Kult świętej Anny w tym miejscu ma już ponad 500 lat.
2020-07-20 14:29

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o sierpniową abstynencję od alkoholu

Do gorliwej walki z alkoholizmem i wszelkimi wadami narodowymi, które osłabiają Polskę zaapelował Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
2020-07-16 10:10

Jana Góra: przybyły pierwsze większe grupy pielgrzymów

Sztafetowo, jednodniowo, w grupach co najwyżej 150-osobowych albo tylko sami księża przewodnicy, z intencją o ustanie epidemii, za Polskę i umiłowanie Eucharystii, takie jest tegoroczne piesze pielgrzymowanie. Na Jasną Górę na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przybyły pierwsze większe grupy.
2020-06-12 14:45

Biskupi w Boże Ciało: o odnowie Kościoła, jedności i doświadczeniu pandemii

Bez Eucharystii – w sensie duchowym – usychamy. Być może, na skutek epidemii, hasło tego roku duszpasterskiego – „Eucharystia daje życie” – przestanie być pobożnym sloganem, a stanie się zadaniem, z którym utożsami się nasze serce – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2020-05-13 14:14

Znaczek Poczty Polskiej na urodziny św. Jana Pawła II

Poczta Polska wspólnie z Pocztą Słowacką upamiętnia rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Już 13 maja trafi do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy upamiętniający rocznicę urodzin Karola Wojtyły. To wspólna, tak wyjątkowa inicjatywa Poczty Polskiej i Poczty Słowackiej.
2020-05-14 11:09

„Cud nad Wisłą" za sprawą modlitwy Narodu i Bożej ingerencji?

Czy bez Bożej ingerencji w roku 1920 byłby możliwy jeden z największych triumfów polskiej armii? Przełomowa książka „Zwycięstwa z pomocą nieba” napisana przez uznanego mariologa Wincentego Łaszewskiego zmienia nasze racjonalistyczne spojrzenie na historię Polski i świata. Poniżej zamieszczamy fragmenty z rozdziału zatytułowanego „Cud nad Wisłą".
2020-05-04 18:04

Bp Muskus: nie podziały są nam dziś potrzebne, ale zgoda i jedność

„Angażującym się zbyt emocjonalnie w życie polityczne radzę: posłuchajcie zdrowego rozsądku, który każe dziś dystansować się od polityki, dzielącej nawet najbliższych” – pisze bp Damian Muskus OFM w mediach społecznościowych.
2020-05-04 13:44

Bp Przybylski: dojrzała miłość Ojczyzny to troska i odpowiedzialność

– Matką jest Ojczyzna, w której się narodziliśmy, której na imię Polska, i naszym zadaniem jest odpowiedzialność za naród – powiedział bp Przybylski. – Ojczyzna jest w nas - dodał.
2020-05-04 09:10

Abp Marek Jędraszewski: Ojczyzna to dobro wspólne wszystkich Polaków

– Są takie prawdy, które zmuszają do rewizji głęboko dotąd zakorzenionych przekonań – a mówią one: trzeba wyjść z myślenia w kategoriach interesu czysto partyjnego, aby patrzeć na Ojczyznę jako wspólne dobro wszystkich Polaków – mówił metropolita krakowski podczas Mszy św. za Ojczyznę.
2020-04-28 11:34

Rada Stała KEP: apelujemy o wspólne stanowisko ws. wyborów prezydenckich

Apelujemy do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich – podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
2020-04-22 12:29

Abp Grzegorz Ryś: Kościół nie jest dla siebie, tylko dla świata

- W czasie pandemii chodzi o oczyszczenie Kościoła „z nas samych” i o przywrócenie go Panu Jezusowi – mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI. Dodaje, że Pan Bóg już wyprowadza dobro ze zła jakie nas otacza. I ważne jest, żebyśmy tego dobra nie przegapili, nie zmarnowali.
2020-04-09 14:01

Dalsze decyzje rządu związane z epidemią w Polsce

Dziś po 13.00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zostały przedstawione dalsze decyzje rządu w sprawie obostrzeń związanych z epidemią w naszym kraju.
2020-04-07 09:29

Ukraina: Koronawirus utrudnia pomoc najuboższym

Rozprzestrzeniająca się także na Ukrainie pandemia koronawirusa dotyka wszystkich jej mieszkańców. Z jej skutkami muszą szczególnie borykać się ludzie bezdomni, ubodzy i samotni.
2020-04-03 17:55

Przewodniczący Episkopatu: zachęcam do porozumienia ponad podziałami w sprawie wyborów

Apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Zachęcam do porozumienia ponad podziałami w tej sprawie, do czego Polacy byli zawsze zdolni w trudnych dla Ojczyzny chwilach – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2020-04-01 16:39

Polacy, zawierzcie siebie Bożemu Miłosierdziu i świętemu Janowi Pawłowi II - Franciszek

„W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcam was do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu i wstawiennictwu św. Jana Pawła” – zachęcił Ojciec Święty wiernych języka polskiego podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
2020-03-31 16:50

Dalsze zaostrzenia ws. epidemii - bez zmian zasady dla kościołów

Dalsze zaostrzenie zasad postępowania w stanie epidemii, w tym ograniczenie dostępu do parków, limity osób w sklepach czy ściślejszą kwarantannę, przewiduje nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Bez zmian natomiast pozostają zalecenia dla kościołów.
2020-03-28 11:55

Jasna Góra: Prezydent modlił się za Polaków w kraju i za granicą

W czwartek, 26 marca prezydent wziął udział w Apelu Jasnogórskim. Prezydent przybył z modlitwą za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie. Modlitwie apelowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
2020-03-25 20:36

Polska zawierzona Bogu w Fatimie

Dziś po godz. 20:00 ustami kard. Antonia Marto Polska, wraz z całym Półwyspem Iberyjskim, została zawierzona Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. O dołącząnie Polski do aktu zawierzenia prosił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski.
2020-03-25 09:22

Portugalia: w obliczu epidemii biskupi odnawiają akt poświęcenia

W obliczu zagrożenia koronawirusem portugalscy biskupi postanowili odnowić poświęcenia swej ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
2020-03-24 13:50

Dziś internetowa premiera filmu Paszporty Paragwaju

Dziś o godz. 17:00 odbędzie się internetowa premiera filmu "Paszporty Paragwaju". Opowiada on historię polskich dyplomatów, którzy z narażeniem życia ratowali obywateli Polski żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej.
2020-03-23 12:41

Rozpoczęła się zbiórka na respiratory

Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz Fundacja SMS z Nieba zbierają pieniądze na respiratory dla szpitali w Polsce. Akcja jest propozycją dla wszystkich mieszkańców Polski, choć zaczyna się w Koszalinie.
2020-03-11 11:20

Uwaga! Od poniedziałku wszystkie szkoły w kraju zamknięte!

Premier Mateusz Morawiecki przekazał decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych w Polsce na dwa tygodnie. Zarządzenie wchodzi w życie od poniedziałku.
2020-03-10 15:51

Przewodniczący Episkopatu: jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w kościołach

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
2020-03-06 15:28

Biskupi Kościoła Greckokatolickiego modlą się za ofiary nadużyć seksualnych

Idąc za wezwaniem Franciszka, Kościół Greckokatolicki, również w Polsce i na Ukrainie, w szczególny sposób, na początku Wielkiego Postu, chce ogarnąć swoją modlitwą i duchową opieką ofiary wykorzystywania seksualnego nieletnich, ofiarując za nich modlitwę i post – napisali w specjalnym liście do wiernych biskupi Kościoła Greckokatolickiego.
2020-03-04 08:42

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 potwierdzono w Polsce. Pacjent, który wrócił z Niemiec, przebywa w woj. lubuskim, w szpitalu w Zielonej Górze.
2020-03-02 15:10

Węgrzy liczą na obecność Polaków na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym

Szereg inicjatyw modlitewnych, kulturalnych i charytatywnych towarzyszy zakrojonym na szeroką skalę przygotowaniom do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który we wrześniu odbędzie się w Budapeszcie.
2020-03-02 12:03

Polska szykuje się na koronawirusa

Trwa nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, o które prosił Prezydent Andrzej Duda. Rozpoczęły się także prace nad specjalną ustawą na wypadek wystąpienia koronawirusa w Polsce.
2020-02-28 13:28

Dziś premiera Najświętszego Serca [lista kin]

Serce Jezusa zostało odrzucone i „zamrożone” przez egoizm, kłamstwo i ignorancję. Tym filmem chcemy pokazać siłę wszechmocnej miłości wcielonej w ludzkie serce, gotowe się poświęcić dla naszego szczęścia - piszą polscy dystrybutorzy filmu o Najświętszym Sercu.
2020-02-27 09:48

Papież do Polaków i o swej pielgrzymce do Iraku

Papież zachęcił Polaków, by rozpoczynający się Wielki Post był okazją do życia słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania.
2020-02-21 11:19
miniaturka
play

Premiera filmu pt. „Zieja” poświęconemu kapelanowi Szarych Szeregów

W jednym z najstarszych rzymskich kin Cinema Farnese, odbyła się światowa premiera filmu fabularnego opowiadającego o życiu ks. Jana Ziei – kapelana Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, a w czasach komunistycznych współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
2020-02-04 12:57

W 2020 r. Polacy przeznaczą na tzw. crowdfunding 1,1 mld zł

Blisko 1,1 mld zł przeznaczą Polacy na internetowe zrzutki charytatywne, społeczne czy kulturalne. Wartość rynku tzw. crowdfundingu wzrośnie w tym roku aż o połowę.
2020-01-26 18:36

Bp Bernacki: Kościół jest ostoją wiary i tożsamości

Kościół jest ostoją wiary i tożsamości. Nie poddawajmy się, bo Polska ma być ostoją kultury chrześcijańskiej - mówił w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.
2020-01-22 15:16

Warszawa: w niedzielę obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” 26 stycznia obchodzony będzie XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
2020-01-10 18:06

Imam Berger przed Dniem islamu: media powielają stereotypy

Wobec siły mediów kształtujących opinię publiczną, trudno jest skutecznie przebić się z ideą dialogu – ocenia w rozmowie z KAI imam Rafał Berger.
2020-01-07 09:20

Ulicami polskich miast przeszły Orszaki Trzech Króli

W niemal 900 miejscowościach w Polsce odbyły się dziś Orszaki Trzech Króli. Uczestnicy dziękowali za „wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny”, m.in. Cud nad Wisłą, ale też zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
2019-12-23 15:36

„Program Fabryka” rozwija polskie miasta

Od ponad dwóch lat działa i rozwija się jeden z najbardziej twórczych i nowatorskich programów realizowanych w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chodzi o „Program Fabryka”, realizowany przez Agencję Przemysłu Rozwoju (ARP).
2019-12-23 11:20

Ukraina: Kościół katolicki dziękuje za pomoc z Polski

Nachodzące święta Bożego Narodzenia są dla Kościoła na Ukrainie czasem licznych akcji charytatywnych na rzecz ubogich oraz uchodźców z terenów objętych działaniami zbrojnymi na wschodzie kraju.
2019-12-10 21:29

Mało, coraz mniej

Według najnowszych badań naukowych niemal połowa krajów świata przeżywa niż demograficzny, który oznacza, że nie wystarczy dzieci, by utrzymać ich populację. Niestety, Polska również mierzy się z tym problemem.
2019-12-06 16:27

Znajdź bohatera wśród swojej rodziny

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, którą obchodziliśmy 1 września br., ruszył ciekawy projekt pt. „Ministerstwo Bohaterów”. Twórcy zachęcają do szukania bohaterów wśród najbliższych, członków rodziny.
2019-12-04 15:18

Film NIEPLANOWANE obejrzało w Polsce 323 tys. widzów!

Film NIEPLANOWANE obejrzało w Polsce dotychczas 323 tys. widzów. – Ten wynik jest dla nas bardzo pozytywnym zaskoczeniem – mówi Przemysław Wręźlewicz z Rafael Film, który jest dystrybutorem obrazu w Polsce.
2019-12-03 16:41

Etap szkolny XXX Olimpiady Teologii Katolickiej "Dumni z Ewangelii i z Polski"

W dniu 4 grudnia 2019 roku o godz. 11:00 odbędzie się etap szkolny XXX Olimpiady Teologii Katolickiej.
2019-12-03 12:44

Betlejemskie Światło Pokoju w drodze do Polski!

Już za niecałe dwa tygodnie z rąk słowackich skautów harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymają Betlejemskie Światło Pokoju.
2019-12-03 12:12

Stanowisko NSA w sprawie ochrony tożsamości rodziny

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę potwierdzającą, że w każdym polskim akcie urodzenia muszą zostać wskazani oboje rodzice dziecka, czyli jedna matka - kobieta oraz jeden ojciec - mężczyzna.
2019-11-23 15:37

Zakończenie obchodów przywrócenia relacji między Polską a Stolicą Apostolską

Uroczysta Msza Święta w Katedrze na Wawelu oraz koncert w Kopalni Soli w Wieliczce zakończą obchody jubileuszu przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.
2019-11-18 16:03

Abp Gądecki: Prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce

Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce - przypomniał w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2019-11-15 14:04

Wolność religijna w Polsce – raport ISKK

Autorzy raportu statystycznego „Wolność religijna w Polsce” zwracają uwagę, że w perspektywie procesów globalnych tożsamość religijna zyskiwać będzie na znaczeniu.
2019-11-15 13:46

Kampus dla studentów - Łomianki

Kampus w Łomiankach ma być odpowiedzią na potrzeby Kościoła w Afryce. Ma być on miejscem, w którym zamieszka dwudziestu trzech księży z Afryki studiujących na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.
2019-11-15 14:29

Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich

Jedyne takie na rynku wydawniczym potężne dzieło prezentujące tradycje i dziedzictwo kulturowe całej Polski.
2019-11-14 15:59

Jutro obchodzony będzie Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej już jutro. Polska świętuje go w tym roku wyjątkowo uroczyście i chwali się osiągnięciami na światowym poziomie.
2019-11-12 15:50

Prezydent Duda: Polakiem jest ten, kto ma Polskę w sercu

W dniu dzisiejszym odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu RP. Wziął w nim udział Prezydent Andrzej Duda, który zwrócił się do posłów z orędziem.
2019-11-12 14:00

Abp Ryś: z przegranej zaborców wyrosła Niepodległa Polska

Podczas wczorajszych obchodów Święta Niepodległości metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś podkreślił, że to, co stało się w 1918 r. można rozpatrywać w kategoriach cudu
2019-11-08 12:45

Jak Polacy będą obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości?

Narodowe Centrum Kultury zleciło analizę postaw Polaków względem Święta Niepodległości. Wynika z niej, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił niewielki spadek zainteresowania tym świętem
2019-11-08 11:00

Nieplanowane: kina będą nadal wyświetlać film

Dystrybutor filmu w Polsce - Rafael Film - podało dane odnośnie projekcji "Nieplanowane" w polskich kinach. Film odniósł sukces i będzie nadal wyświetlany.
2019-11-07 12:00
miniaturka
play

ABBY JOHNSON Z "NIEPLANOWANE" MÓWI DO POLAKÓW

W rzeczywistości główna bohaterka filmu nazywa się Abby Johnson i dziś jest katoliczką oraz działaczką na rzecz ochrony życia i opieki nad kobietami w ciąży. W szczerej rozmowie daje świadectwo i kieruje specjalne przesłanie do Polaków!
2019-11-04 14:04

Denis Lisow dziękuje Polsce w specjalnym liście. Rodzina wraca do Rosji

Rosjanin Denis Lisow, który wraz z trzema córkami uciekł ze Szwecji do Polski, powrócił z dziećmi do Rosji. Instytut Ordo Iuris opublikował list Denisa Lisowa z podziękowaniami skierowanymi do Polaków.
2019-11-04 12:54

Znaczny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa w Polsce

Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
2019-11-01 15:56

Wola przemiany

100 lat temu Polska była przykładem trzeźwości w Europie. Tak! Dobrze przeczytałeś. Polski naród wchodził w wolną Polskę jako trzeźwy naród. Był wzorem kultury picia. Dziś przykładem są inne kraje, nie my.
2019-10-30 15:37
miniaturka
play

Sukces filmu o św. Faustynie w USA!

28 października odbyła się premiera filmu "Miłość i Miłosierdzie" w USA. W Polsce film ukaże się na DVD już 01 listopada!
2019-10-24 12:19

10 tys. zgłoszeń do akcji „Szkoła pamięta”!

Już 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w planowanej na 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”.
2019-10-23 11:30

100-lecie święceń abp Achillesa Rattiego

W poniedziałek 28 października, w setną rocznicę święceń biskupich abp. Achillesa Rattiego - pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce, w archikatedrze warszawskiej o godz. 19.00 metropolita Mediolanu abp. Mario Delpiniego odprawi uroczystą Mszę św.
2019-10-23 10:30

Chór i orkiestra z Boliwii z występami w Polsce

Na zaproszenie werbistów z Polskiej Prowincji SVD w dniach 21-27 października gości w Polsce chór i orkiestra Palmarito & Urubichá z Boliwii pod dyrekcją o. prof. Piotra Nawrota SVD. Artyści goszczą w Polsce z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.
2019-10-16 12:18

Bp Buczek: Chcemy chrystianizować Europę

- Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, Jan Paweł II prosił Polaków, aby pokazali wartości narodowe, tradycyjne i chrześcijańskie – mówił bp Marian Buczek.
2019-10-16 08:49

Obchody 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce

W sobotę 19 października 2019 r. w Bazylice Franciszkanów w Krakowie odbędą się obchody 100-lecia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. W tym szczególnym dla Rycerzy miejscu, w październiku 1919 r. św. Maksymilian Maria Kolbe zainicjował pierwsze spotkanie.
2019-10-11 08:09

Jan Paweł II patronem pojednania polsko-ukraińskiego

Biskupi zgromadzeni na 384. Zebraniu Plenarnym jednogłośnie poparli prośbę do Papieża Franciszka, aby św. Jan Paweł II został patronem pojednania polsko-ukraińskiego – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2019-10-09 17:24

Kard. Dziwisz: Kościół nie utożsamia się z żadnym stronnictwem politycznym

Chrześcijanin w głosowaniu ma się kierować sumieniem i wartościami, na których opiera się życie społeczności, a o które toczy się dzisiaj spór – przypomniał kard. Stanisław Dziwisz.
2019-10-08 13:55

Abp Skworc do Polaków w Norwegii: jako katolicy macie tu misję do spełnienia

W pierwszych dniach października w Norwegii gościł abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki przybył do diecezji Oslo na zaproszenie biskupa Bernta Eidsviga.
2019-10-06 10:41

Bp Muskus: co robimy z Jezusową miłością - w Łodzi, w Krakowie, w Polsce?

O Jezusowej miłości i o apostołce Bożego Miłosierdzia – św. Faustynie Kowalskiej, która wychodząc z Łodzi dotarła do Krakowa – mówił bp. Damian Muskus, który przewodniczył tegorocznym uroczystościom Patronki Miasta Łodzi.
2019-10-04 14:37

Trzy lata unikalnego programu „Rodzina Rodzinie”

Dokładnie 3 lata temu, 4 października 2016 r., abp Gądecki dokonał rejestracji na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl, inaugurując w ten sposób największy w historii Caritas Polska i unikalny w skali światowej program pomocy humanitarnej „Rodzina Rodzinie”.
2019-10-03 08:26

Papieska zachęta do Polaków

Papież Franciszek przypomniał podczas audiencji ogólnej, że przez chrzest święty zostaliśmy wezwani do bycia świadkami Chrystusa. Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny jest dla nas okazją do odnowy ducha i konkretnego wsparcia misjonarzy.
2019-10-01 18:20

Warszawa: jutro przy Rakowieckiej Msza św. za śp. Kornela Morawieckiego

Na terenie X Pawilonu dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, odprawiona zostanie w środę Msza św. w intencji zmarłego wczoraj śp. Kornela Morawieckiego, marszałka seniora Sejmu, działacza opozycji demokratycznej, założyciela "Solidarności Walczącej".
2019-10-01 11:55

Kongres Kultury Polskiej – Kultura Jutra

Stowarzyszenie Muza Dei zaprasza na konferencję, która odbędzie się 9 października 2019 roku w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Kongres Kultury Polskiej – Kultura Jutra będzie przestrzenią do spotkania dla ludzi, związanych z szeroko rozumianą kulturą.
2019-10-16 10:12

Utkana z wartości

Postać niezłomnej „Inki” to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli historycznych w Polsce. Jeszcze nikt, tak jak Danuta Siedzikówna nie zawładnął umysłami młodych ludzi, dając im gotowy wzór zachowania i postępowania.
2019-09-26 14:45

Ks. Arkadiusz Nocoń człowiekiem roku Związku Polaków w Kalabrii

Za całokształt działalności w kategorii „nauka i edukacja” ks. Arkadiusz Nocoń został człowiekiem roku 2019 Związku Polaków w Kalabrii.
2019-09-26 10:09

Papież do Polaków: przyjmijcie męczeństwo wierności Chrystusowi

Do przyjmowania męczeństwa codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi wezwał Papież Polaków obecnych na środowej audiencji.
2019-09-25 16:02

Św. Jan Paweł II patronem pojednania polsko-ukraińskiego? Jest prośba

Abp Mokrzycki i bp Biernacki przyłączają się do prośby o uznanie św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.
2019-09-25 14:02

Warszawa: "Koniec Kościoła w Polsce?" - debata "Teologii Politycznej"

Czy Polskę tak jak niektóre kraje Europy Zachodniej, dotyka postępująca sekularyzacja oraz w jakim kierunku zmierza religijność polskiego społeczeństwa - zastanawiali się uczestnicy debaty „Koniec Kościoła w Polsce?”, zorganizowanej we wtorek w Warszawie przez "Teologię Polityczną".
2019-09-25 09:35

Wspólny komitet biskupów Polski i Ukrainy

Biskupi Kościoła Katolickiego w Polsce i na Ukrainie powołali wspólny komitet. Pracować on będzie nad problemami między Kościołami obu krajów. Biskupi poprosili także Papieża, aby ustanowił św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.
2019-09-19 13:25

Modlitwa bez Granic - w dniu wyborów 13 października

W dniu wyborów parlamentarnych, w niedzielę 13 października w całej Polsce ma się odbyć kolejna odsłona akcji "Modlitwa bez Granic".
2019-09-17 12:52

Gdańsk: Dziś zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Dziś o godz. 17.00 w Gdańsku zostanie odsłonięty pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę.
2019-09-09 13:17

Polska maryjność wizją Polski jutra - katecheza z Janem Pawłem II

„Program duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym. Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła" to temat kolejnego Wieczoru z Janem Pawłem II, który odbył się na Jasnej Górze.
2019-08-14 15:16

Norwegia ustępuje w sprawie matki, która wraz z dziećmi uciekła do Polski

Norwegia wycofała Europejski Nakaz Aresztowania wobec obywatelki tego kraju, która razem z córkami i synem uciekła do Polski.
2019-08-14 11:12

Jasna Góra: pielgrzymowanie kształtowaniem sumienia

Aż z najdalszych krańców Polski: Świnoujścia, Łukęcina, Koszalina, ale także z Podkarpacia czy Podlasia i innych regionów na Jasną Górę w kolejnym dniu pielgrzymkowego szczytu dotarły tysiące pieszych pątników, przyjechały grupy rowerowe.
2019-08-13 12:56

Warszawa-Praga: centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Centralne uroczystości 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 odbędą się 15 sierpnia w Ossowie i na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie.
2019-08-12 12:40

Kolonie Caritas: Ponad 1800 dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji

Kolonie dla dzieci z Kresów Wschodnich odbywają się na terenie całej Polski. Trwają zwykle od 10 do 14 dni, a ich organizatorem jest dwadzieścia Caritas diecezjalnych.
2019-08-08 13:58

Stargard: najstarszy chrystusowiec na świecie ma 90 lat!

Ma 90 lat i jest najstarszym chrystusowcem na świecie. Ks. Józef Milewski do dziś posługuje w parafii św. Józefa w Stargardzie koło Szczecina.
2019-08-06 18:08

Bp Jeż: potrzebujemy społeczeństwa, które jest mocne duchowo

Potrzebujemy wiernych rodziców, mężów, żon, przyjaciół, dzieci, którzy są mocni duchowo Bogiem - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż w święto Przemienienia Pańskiego.
2019-08-02 09:41

Ukraina: wyruszyła polsko-ukraińska pielgrzymka na Jasną Górę

Z Bełza na Ukrainie wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymowanie Polaków i Ukraińców rozpoczęło się od Mszy sprawowanej we wschodnim obrządku w miejscu, gdzie przez 500 lat przybywała Ikona Czarnej Madonny, aby w średniowieczu trafić na Jasną Górę.
2019-08-01 15:59

„Ustrojenie” – wystawa florystyczna w rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II

W piątek, 2 sierpnia w kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” odbędzie się briefing prasowy zapowiadający wystawę „Ustrojenie”. Jest to pierwsza część projektu upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski.
2019-08-01 10:11

Turek: atak na księdza w kancelarii parafialnej

O kolejnej napaści na kapłana poinformowała Kuria Diecezjalna we Włocławku. W miniony piątek, 26 lipca ok. godz. 10.30 do biura parafialnego w Turku weszły trzy kobiety i mężczyzna, pragnący złożyć akt apostazji. Dyżur pełnił wówczas wikariusz – ks. Remigiusz Zacharek.
2019-07-30 12:05

Bp Janocha: Powstańcy Warszawscy nie walczyli za Polskę tęczową

W stolicy Polski trwają obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
2019-07-29 18:02

Zabawa: młodzi z Polski i Ukrainy modlili się za prześladowanych chrześcijan

Uczestnicy Miasteczka Modlitewnego w podtarnowskiej Zabawie modlili się za prześladowanych chrześcijan.
2019-07-24 09:44

Owoce pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski były ogromne

Pierwsza papieska pielgrzymka do rodzinnego kraju była dla zniewolonych komunizmem Polaków momentem przełomowym. Wołanie Jana Pawła II o zstąpienie Ducha Świętego znalazło swój wyraz w duchowym przebudzeniu narodu i ogromnym ruchu społecznym.
2019-07-17 18:15

Min. Woś: Polska została doceniona za pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie

„To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku”.
2019-07-09 12:08

Obrady Kapituły Generalnej Córek Bożej Miłości w Krakowie

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenia Córek Bożej Miłości Kapituła Generalna odbywa się w Polsce. Do Krakowa przyjechało 40 sióstr z różnych krajów i kontynentów.
2019-07-04 14:15

Płock: trwają „Kolonie Miłosierdzia” dla polskich dzieci z Litwy

Pięćdziesięcioro dzieci polskiego pochodzenia z rejonu Soleczniki na Litwie, przebywa w Płocku na „Koloniach Miłosierdzia”, zorganizowanych przez Fundację „Cokolwiek uczyniliście”.
2019-07-01 15:58

Daj ubraniom drugie życie - charytatywna akcja dla potrzebujących

Aż 2,5 mln ton tekstyliów jest wyrzucane w Polsce każdego roku, a tylko ok. 32% Polaków oddaje swoje nienoszone już ubrania potrzebującym.
2019-06-30 16:08

Gdy sprawa jest pilna – idziemy do Wilna!?

Wakacyjne miesiące w Kościele katolickim oznaczają pełnię sezonu pielgrzymkowego. Pątnicy z różnych zakątków Polski wyruszają na Jasną Górę. W tym samym czasie również Matka Boża Ostrobramska czeka na swoje dzieci…
2019-06-27 16:02

Liderzy katoliccy apelują o obronę podstawowych wartości

Ostatnie miesiące dowodzą, że w Polsce forsowana jest bezprecedensowa zmiana kulturowa mająca na celu m.in. zmarginalizowanie wpływu wartości chrześcijańskich na życie narodu – przekonują zaangażowani społecznie katolicy w apelu przesłanym KAI.
2019-06-25 13:53

Stop nienawiści wobec chrześcijan – petycja Ordo Iuris do Prokuratora Generalnego

W ostatnich tygodniach w Polsce ma miejsce coraz więcej przypadków znieważania przedmiotów czci religijnej i obrazy uczuć religijnych.
2019-06-24 12:26

Poruszające świadectwo afrykańskiego misjonarza: zmuszono nas do pracy niewolniczej!

- Pewnej nocy, kiedy byłem już w seminarium, grupa mężczyzn wtargnęła do pomieszczenia, gdzie spaliśmy i porwała nas do swojej bazy w lesie. Zmuszono nas do pracy niewolniczej – opowiadał o. Jean de Dieu Bukuru.
2019-06-23 11:08

Dziś w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewuje się suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”.
2019-06-21 14:32

Europejski Nakaz Aresztowania dla ojca, który ratował swoje córki

Szwecja wystawiła Europejski Nakaz Aresztowania dla Rosjanina, który chcąc chronić swoje córki wyjechał z nimi do Polski. Dzieci umieszczone były w muzułmańskiej pieczy zastępczej. Rodzina znalazła schronienie w Polsce, gdzie ubiega się o azyl.
2019-06-19 12:50

CBOS: lekki wzrost pozytywnych opinii Polaków o Kościele

Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii, w czerwcu CBOS odnotował lekką poprawę pozytywnych ocen Polaków o Kościele katolickim.
2019-06-18 15:28

Crux: Polska poligonem doświadczalnym ws. zwalczania wykorzystywania seksualnego

Polska staje się poligonem doświadczalnym dobrych praktyk w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego - tak wizytę abp. Scicluny i jego spotkanie z KEP podsumowuje amerykański portal katolicki Crux.
2019-06-17 15:30

Bp Libera: oby krytycy Kościoła nie zagubili duszy i nie stracili miary

Proszę wszystkich, którzy nazywają Kościół „organizacją przestępczą” nie zagubili swojej duszy i nie stracili miary – mówił w Ciechanowie bp Piotr Libera.
2019-06-13 13:03

Modlitwa bez Granic. Dziś kolejna!

- Pragniemy z całego serca wezwać wszystkich Polaków i mieszkańców całej Europy do modlitwy o budowanie Wspólnoty Narodów na fundamentach chrześcijańskich - apelują inicjatorzy akcji.
2019-06-12 14:42

Sejm upamiętnił 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Parlamencie

11 czerwca 1999 r. miała miejsce wizyta Jana Pawła II w Sejmie i Senacie. 20 lat po tym historycznym wydarzeniu posłowie podjęli przez aklamację uchwałę, którą oddali hołd Papieżowi Polakowi i przypomnieli jego przesłanie.
2019-06-11 14:33

To nasza wspólna sprawa – młodzież z całej Polski modli się za ofiary pedofilii

Od dziś do 19 czerwca trwać będzie nowenna przebłagalna za zło pedofilii w Kościele i jej ukrywanie. Akcję podjęli młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przyłączyli się do nich rówieśnicy z 17 diecezji.
2019-06-11 13:59

Bp Kamiński o Kościele w Polsce: przeżywamy turbulencje, ale nie zagrażają wspólnocie

Odnosząc się do obecnej sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce bp Kamiński uspokajał, że jest ona stabilna i idzie w dobrą stronę.
2019-06-07 18:18

Zacieśnienie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a Watykanem

Wicepremier Piotr Gliński i kard. Gianfranco Ravasi podpisali w Watykanie list intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą ds. Kultury.
2019-06-06 16:02

Odsłonięcie pomnika Nuncjusza Rattiego

Abp Peña Parra w Warszawie: Achilles Ratti inspiracją dla relacji między Polską i Stolicą Apostolską.
2019-06-06 12:51

Wyjątkowy list od papieża Franciszka wyrażający troskę o polskie rodziny!

Abp Stanisław Budzik wraz z całą metropolią lubelską otrzymali od papieża Franciszka wyjątkowy prezent. W odręcznie napisanym liście, Ojciec święty przekazał swoje błogosławieństwo oraz wyraża troskę o chrześcijańskie rodziny.
2019-06-05 14:27

Abp Jędraszewski: Należy podjąć wysiłek, by małżeństwo i rodzina były priorytetem

Abp Jędraszewski: Należy podjąć wysiłek by małżeństwo i rodzina były priorytetem dla polityki państwa i narodu. Komentarz do wizyty Jana Pawła II w Gnieźnie w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki do Polski.
2019-05-31 13:35

Ks. Mazurkiewicz: obserwujemy niepokojącą tendencję w kierunku resakralizacji państwa

Jeśli myślimy o rozdziale Kościoła od państwa – chodzi przede wszystkim o to, by władza polityczna nie stała się władzą tyrańską – powiedział ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podczas spotkania edukacyjnego „Jan Paweł II: fundamenty demokracji”, które odbywa się dziś w Warszawie.
2019-05-30 14:27

IPN stworzył portal o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

W ramach obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal poświęcony pierwszej wizycie papieża Polaka w swoim ojczystym kraju w 1979 r.
2019-05-29 14:28

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla kard. Stanisława Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz został uhonorowany przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.
2019-05-29 13:59

Kraków: rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji im. Heleny Kmieć

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku zdobyli główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Fundację im. Heleny Kmieć.
2019-05-23 14:22

Ochrona uczuć religijnych standardem wielu państw Unii Europejskiej

Ordo Iuris przedstawia analizę dotyczącą ochrony uczuć religijnych w państwach Unii Europejskiej.
2019-05-19 19:11

100-lecie odnowionych relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską

Abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej z okazji setnej rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim 20 maja br.
2019-05-08 16:05

Prymas: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać, co dla drugiego święte!

- Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych jest nienaruszalne – powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak komentując ostatnie wydarzenia w Płocku i Warszawie.
2019-05-07 12:46

CBOS: Polacy coraz bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej

Od 2014 roku systematycznie rośnie liczba Polaków deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze, a spada odsetek obawiających się biedy – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
2019-05-06 15:18

Kard. Nycz w drodze do Bambergu

Kard. Kazimierz Nycz udaje się dziś do Bambergu w Niemczech, gdzie weźmie udział w trzydniowym spotkaniu grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.
2019-05-05 03:01
miniaturka
play

Jeszcze o patriotyzmie. Dzieci, czy górale wiedzą lepiej?

Dla Polaków za granicą cały początek maja jest przesycony patriotyzmem, zwłaszcza, że większość polonijnych parafii żyje głównie podczas weekendów.
2019-05-04 10:40

Młodzież pomaga dzieciom w Kenii

Ponad cztery tysiące złotych zebrano podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych na potrzeby dzieci z sierocińca w Wambie, w środkowej Kenii.
2019-05-03 13:08

Przewodniczący Episkopatu: na Jasnej Górze potwierdzamy wolę budowania nowej Europy

Tutaj, na Jasnej Górze – w obliczu naszej Matki i Królowej – potwierdzamy naszą wolę budowania nowej Europy – powiedział w homilii abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas uroczystości Matki Bożej Królowej Polski 3 maja na Jasnej Górze.
2019-05-02 13:16

Bp Wiesław Lechowicz: Matko przyjmij, Matko nie puszczaj, Matko Prowadź!

Bp Lechowicz skierował życzenia do Polonii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
2019-05-02 12:41

Dzisiaj mamy Dzień Flagi RP

2 maja to Dzień Flagi RP. Ma podkreślać szacunek dla symbolu Polski.
2019-05-01 12:30

Franciszek do Polaków: niech was wspiera Maryja, Królowa Polski

„Módlcie się za Kościół, Ojczyznę, o pokój w świecie. Niech Maryja, Królowa Polski, której Uroczystość przypada pojutrze, wspiera was i prowadzi” – mówił dziś Ojciec Święty do pielgrzymów polskich podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
2019-05-01 11:30

Przewodniczący Episkopatu: Polska zawsze była w Europie

W związku z przypadającą 1 maja 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Przewodniczący Episkopatu przypomniał słowa św. Jana Pawła II o integracji Polski z Unią Europejską.
2019-04-30 15:59

Dzieci ponownie z matką – Ordo Iuris pomaga norweskiej rodzinie

Sąd Rejonowy w Myśliborzu zdecydował, że dzieci Norweżki, która uciekła do Polski z obawy przed interwencją tamtejszych władz, mogą wrócić do matki.
2019-04-29 15:16

Kard. Turkson w Krakowie: bez godności ludzkiej państwo nie ma wartości

- Godność obywateli jest najważniejsza dla właściwie funkcjonującego państwa. Bez osoby ludzkiej, która ma zagwarantowaną godność, państwo nie ma wartości - podkreślił kardynał.
2019-04-29 13:40

„Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych” - rusza cykl konferencji w całej Polsce

Pierwsza krajowa konferencja „Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi” odbędzie się równocześnie w Zielonej Górze i Kielcach.
2019-04-28 21:18

XXVII Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok – Grodno – Wilno

Pielgrzymi z całej Polski wyruszą z białostockiej katedry już po raz 27. do Ostrej Bramy w Wilnie 16 sierpnia.
2019-04-26 11:45

W krakowskim Ignatianum podsumowanie projektu „Polonia Restituta"

29 kwietnia w budynku jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie odbędzie się ostatnia, dziesiąta, z zaplanowanych konferencji w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100. lecie odzyskania niepodległości”.
2019-04-22 17:00
miniaturka
play

Ciesz się Matko Polsko!

W tym roku przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Miała ona miejsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku, przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia (Ciesz się Matko Polsko).
2019-04-17 16:02

Przewodniczący Episkopatu apeluje o wsparcie odbudowy katedry Notre-Dame

Przewodniczący KEP poprosił, aby jeszcze dzisiaj o godzinie 18:50 rozbrzmiały dzwony we wszystkich katedrach naszego kraju.
2019-04-15 14:22

Największy dzwon na świecie „Vox Patris” czeka na swoją dzwonnicę

Jeszcze w tym roku największy na świecie kołysany dzwon „Vox Patris” wyruszy w swoją morską podróż do Brazylii, aby tam przywoływać wiernych do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade.
2019-04-12 15:15

Niezwykła chorwacka tradycja wielkanocna, czyli „Pisanice od srca” na krakowskim Rynku

Wyjątkowy projekt artystyczny pochodzący z Koprivnicy, w tym roku zawita do Krakowa. „Pisanica od srca” czyli „Pisanka od serca” to tradycyjne, 2-metrowe pisanki, malowane przez chorwackich malarzy.
2019-04-11 14:08

Raport NASK: polskie nastolatki coraz dłużej w sieci!

Online non-stop – tak wygląda życie zdecydowanej większości polskich nastolatków.
2019-04-11 12:21

Biskupi z Niemiec i Polski jadą do Syrii!

Biskupi udali się w podroż do Syrii, aby tam wyrazić solidarność z ofiarami wojny oraz Kościołami tego kraju.
2019-04-05 15:33

CBOS: rośnie dezaprobata dla fizycznego karania dzieci

W ciągu ostatnich siedmiu lat umocniła się dezaprobata wobec fizycznego karania dzieci – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Maleje nie tylko przyzwolenie na fizyczne karcenie, ale również skala bicia dzieci.
2019-04-02 15:48

Kard. Dziwisz do siejących zamęt: Nie powtarzajcie kłamstw, nawróćcie się!

W rozmowie z dziennikarzami, w 14. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz opowiada o ostatnich chwilach życia papieża, aktualności jego dziedzictwa i reakcji na zło, które zawsze potępiał.
2019-04-01 13:49

Poznań: jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Tradycyjnie na placu pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, łączące tradycyjny przekaz z nowoczesnymi środkami technicznymi i artystycznymi, zostanie wystawione po raz dwudziesty.
2019-03-28 12:34

Dar Młodzieży na okolicznościowym znaczku pocztowym

Najpiękniejszy polski żaglowiec – „Dar Młodzieży” został przedstawiony na znaczku pocztowym. Poczta Polska upamiętniła rejs, jaki żaglowiec odbył z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
2019-03-28 10:21

Papież przypomniał o mocnych więzach Polski z Watykanem

Franciszek podczas wczorajszej audiencji przypomniał o 100-leciu wznowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
2019-03-27 16:07

W Watykanie będzie posadzony polski dąb Franciszek! To symbol relacji Polski z Watykanem

Franciszek przypomniał o 100-leciu wznowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską.
2019-03-27 10:42

Proklamacja dekalogu na granicy polsko-słowackiej

13 kwietnia 2019 r. godz. 14.30, w Barwinku na granicy polsko-słowackiej odbędzie się spotkanie modlitewne z proklamacją dekalogu i koronki do Miłosierdzia Bożego.
2019-03-15 08:24

Watykan: znaczek upamiętniający wznowienie relacji z Polską

Watykańskie Biuro Filtelistyczne przygotowuje emisję okolicznościowego znaczka upamiętniającego 100. rocznicę wznowienia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.
2019-03-14 14:25

Wystawa – Pokochaj Polski Krajobraz

Po co jeździć za granicę? Na świecie jednym z bardziej znanych szlaków jest Camino - szlak św. Jakuba, czy szlak św. Michała Archanioła będzie kiedyś równie popularny? Zapraszamy na wystawę autorstwa ks. Michała Dłutowskiego o wyprawie po granicznych górach Polski.
2019-03-13 13:36

Wystawa o św. Maksymilianie w Japonii dzięki staraniom Rycerza Niepokalanej z Polski

Jan Hajduga z Dąbrowy Tarnowskiej zabiegał o przygotowanie wystawy o św. Maksymilianie, która poleciała do Japonii.
2019-03-11 13:58

Smutne dane: w 2018 roku więcej prób samobójczych wśród polskiej młodzieży

Więcej prób samobójczych wśród polskiej młodzieży w 2018 roku – wynika z przekazanych KAI danych Komendy Głównej Policji. W minionym roku swoje życie targnęło się aż o ponad 40 nastolatków więcej niż w roku poprzednim.
2019-02-24 19:02

Bp Kamiński: bez wiary nie ma ducha ofiary i miłości Ojczyzny

Bp Romuald Kamiński podkreślił, że bez odniesienia do fundamentalnych wartości, nie ma ani szczęśliwego życia, ani rozwoju, ani pomyślności Ojczyzny.
2019-02-19 18:30

Wizyty studyjne dla dziennikarzy z Izraela

Polska Fundacja Narodowa uruchomiła program wizyt studyjnych skierowanych do dziennikarzy, redaktorów naczelnych największych i najważniejszych mediów, przedstawicieli środowisk opiniotwórczych oraz liderów opinii z całego świata.
2019-02-19 11:02

Działalność Jugendamtów łamie polsko-niemieckie ustalenia?

Parlament Europejski skrytykował w rezolucji niektóre działania Jugendamtów. Jest to odpowiedź na liczne petycje rodziców kierowane do unijnego organu ze skargami na praktyki stosowane przez ten niemiecki urząd.
2019-02-14 09:19

Azyl dla Silje Garmo oficjalnie potwierdzony

Urząd do Spraw Cudzoziemców oficjalnie ogłosił przyznanie przez Polskę azylu Silje Garmo i jej córce. Decyzja jest potwierdzeniem grudniowego postanowienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
2019-01-27 19:50

Panama w Polsce! W całym kraju świętowano ŚDM!

W całej Polsce odbywały się spotkania dla młodych, chcących łączyć się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
2019-01-21 18:15

Kraków: ostatnie pożegnanie prof. Mieczysława Tomaszewskiego

W kolegiacie akademickiej św. Anny zebrała się rodzina, przyjaciele i uczniowie zmarłego oraz przedstawiciele środowisk akademickich i muzycznych.
2019-01-17 13:44

Apel PRE: Wzywamy wszystkich do powstrzymania spirali nienawiści!

- Wzywamy wszystkich do powstrzymania spirali nienawiści. Nie jesteśmy bowiem tak podzieleni, żebyśmy nie potrafili ze sobą rozmawiać albo sobie wybaczyć. Każdemu człowiekowi winniśmy szacunek - Kościoły zrzeszone w PRE wzywają do przeciwdziałania nienawiści.
2019-01-16 13:36

Smutny raport CBOS. W Polsce wzrasta tolerancja dla rozwodów

Zdecydowanie przeciwko rozwodom jest 12% Polaków, a aż 32% uważa, że jeśli oboje małżonkowie zdecydują się na sądowe rozwiązanie związku, to nie powinni mieć ku temu żadnych przeszkód - wynika z najnowszego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
2019-01-14 16:07

Kondolencje Przewodniczącego Episkopatu po śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza

Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie – napisał w kondolencjach abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2019-01-09 12:30

Nauka religii w szkole rzeczą normalną w Europie. Polska na tle innych krajów

W 23 krajach Unii Europejskiej religia nauczana jest w szkołach publicznych. Polska, gdzie nauka religii powróciła do szkół po 1989 r., wypełnia europejskie standardy w tym zakresie.
2018-12-05 09:46

Kard. Parolin w Katowicach: zachować warunki dla godnego życia

Watykański sekretarz stanu wziął udział w inauguracji szczytu klimatycznego w Katowicach. W swym wystąpieniu podkreślił, że konieczne jest zachowanie warunków dla godnego życia na „zdrowej” planecie.
2018-11-29 11:47

Polska pomoc dla powodzian w Albanii

Polacy wsparli powodzian w Albanii. Jest to jeden z najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych krajów Europy, który dodatkowo nawiedzany jest przez powodzie, trzęsienia ziemi, a w okresie letnim także przez susze.
2018-11-29 08:53

Abp Szal: Życie rodziny Ulmów było mocno zakorzenione w Bogu

- Trzeba pokazać współczesnemu światu rodzinę, jedną z wielu, która przechowywała Żydów – powiedział abp Szal. – Rodzinę, która żyła życiem chrześcijańskim.
2018-11-28 15:47

Patriotyzm młodych napawa optymizmem

W Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja pt. "Kościół, patriotyzm, niepodległość". Przyszłość napawa optymizmem, w Polsce wyrosło bowiem młode pokolenie patriotów, które kocha Ojczyznę... - mówili naukowcy.
2018-11-25 18:32
miniaturka
play

Polska wygrywa Junior Eurovision 2018!

Roksana Węgiel piosenką "Anyone I Want To Be" wygrała 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
2018-11-22 13:49

Teologię katolicką studiuje w Polsce 4,5 tys. osób

W 2017 roku teologię katolicką studiowało na kościelnych uczelniach wyższych oraz wydziałach teologicznych uczelni państwowych 4518 osób - wynika z najnowszych danych, które KAI otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
2018-11-12 12:00
miniaturka
play

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

Podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Katedrze Wawelskiej, abp Marek Jędraszewski mówił o nadziei, by dzban miłosierdzia Bożego dla Polski i Polaków nigdy się nie wyczerpał.
2018-11-11 13:26

URODZINY NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

Dzisiaj (11.11) przy Alejach Ujazdowskich 1/3 do godziny 17.00 Polacy wraz z gośćmi świętują razem stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości biorąc udział w Pikniku Rodzinnym.
2018-11-11 12:26

Abp Kupny: Czy po wyjściu z Eucharystii w intencji Ojczyzny potrafimy podać sobie ręce?

Msza św., której w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety przewodniczył metropolita wrocławski otworzyła obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości na Dolnym Śląsku.
2018-11-11 12:16

Przewodniczący Episkopatu: przyszłość naszej Ojczyzny, zależy od odnowy sumień

Nasza przyszłość, przyszłość naszej Ojczyzny, zależy od odnowy naszych sumień. Prawdziwa odnowa człowieka i społeczeństwa dokonuje się zawsze za sprawą odnowy sumień.
2018-11-09 22:27

POLACY PAMIĘTAJĄ O OJCZYŹNIE

Rok ten jest wyjątkowy,ponieważ przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.W związku z tym odbywają się różne wydarzenia przez cały tydzień nie tylko w stolicy, ale również w innych miastach.
2018-11-08 11:06

List Ojca Świętego na 100-lecie odzyskania niepodległości - pełna treść

Pełna treść listu Franciszka z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
2018-11-05 11:44

Już dziś w TVP niezwykły spektakl Pawła Woldana o Prymasie Hlondzie

Spektakl pt. „Prymas Hlond” - autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana - pokaże wieczorem Telewizja Polska. Sztuka przybliża najważniejsze momenty z emigracyjnego życia Kardynała - od wybuchu II wojny światowej, aż do powrotu do Polski w lipcu 1945 roku.
2018-11-05 11:06

Jasna Góra – pierwszy „skrawek” wolnej Polski

4 listopada 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski.
2018-11-04 13:31

100-lecie Niepodległości Polski w Duszpasterstwie Świętej Anny w Krakowie

Wielkimi krokami zbliżają się główne obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Centralne Duszpasterstwo Akademickie w Krakowie również zaplanowało wydarzenia, które pomogą przeżyć ten czas w sposób szczególny.
2018-11-04 12:38

Biskupi: odzyskana 100 lat temu niepodległość wymaga troski o Ojczyznę

Biskupi podkreślają, że odzyskana 100 lat temu niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, ale wymaga od każdego pokolenia troski o Ojczyznę.
2018-11-04 09:02

Dokumentacja w sprawie ks. Granta już w Watykanie

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przekazał wczoraj Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dokumenty w sprawie ks. Wincentego Granata. W Sandomierzu zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego.
2018-10-29 11:12

Msza św. w 100. rocznicę odzyskania niepodległości RP

11 listopada o godz. 9.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczyć dziękczynnej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej.
2018-10-14 13:18

Abp Muszyński: każdy człowiek jest naszym bratem

Każdy człowiek jest naszym bratem, którego daje nam Bóg - powiedział abp Henryk Muszyński podczas Eucharystii sprawowanej w toruńskiej katedrze. Msza św. była zwieńczeniem odbywającego się w Toruniu 27. Kongresu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.
2018-10-12 11:23

Synod debatował o rozeznawaniu powołania

Trwają obrady Synodu Biskupów. Wczorajsze obrady dotyczyły rozeznawania powołania. Jest to rzeczywistość bardzo złożona.
2018-10-11 11:31

Jan Paweł II rozsławił Polskę

Kard. Dziwisz dziękował Panu Bogu za polskiego papieża i wolność odzyskaną najpierw 100 lat temu, a powtórnie podczas pontyfikatu Jana Pawła II.
2018-10-11 11:06

Krakowski Kościół na audiencji u Franciszka

W watykańskiej auli Pawła VI pielgrzymi Archidiecezjalnej Pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II spotkali się z papieżem Franciszkiem.
2018-10-11 09:01

Papież: św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem

Franciszek przyjął na audiencji pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej z okazji zbliżającej się 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
2018-09-22 12:28

Białystok: zmarł najstarszy duchowny Kościoła prawosławnego w Polsce

W wieku 92 lat zmarł 21 września w Białymstoku prawosławny duchowny, ks. mitrat Eugeniusz Konachowicz, który był rezydentem Parafii Prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku. W chwili śmierci był najstarszym duchownym Kościoła prawosławnego w Polsce.
2018-09-18 12:44

Kard. Tagle w Łodzi: budujmy mosty, nie mury

- Jesteśmy wezwani, by budować mosty a nie mury - mówił kard. Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach do księży zebranych w łódzkiej katedrze. Kardynał głosi trzydniowe rekolekcja dla kapłanów archidiecezji łódzkiej.
2018-09-18 12:11

Prawosławny Patriarcha Aleksandrii Teodor II odwiedzi Polskę

W dniach 19-24 września br. na zaproszenie prawosławnego abp. Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski z oficjalną wizytą w Polsce przebywać będzie koptyjski papież i patriarcha aleksandryjski Teodor (Tawadros) II.
2018-09-16 12:39

Jasna Góra: 36. Pielgrzymka Ludzi Pracy z udziałem tysięcy osób

Na Jasnej Górze trwa dwudniowa 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. W tym roku jest podziękowaniem za sto lat niepodległości Polski i przypomnieniem, że o niepodległość wyraźnie i skutecznie upomnieli się w sierpniu 1980 r. właśnie ludzie świata pracy.
2018-09-04 12:20

Heroldowie Ewangelii w Polsce

Ojcowie i bracia ze zgromadzenia Heroldów Ewangelii w Brazylii odwiedzą Polskę. Ich wizyta potrwa od 10 do 20 września. Obecni będą w wielu parafiach w kilku diecezjach. Spotkają się z wiernymi, chorymi i więźniami, którym przekażą Ikonę Matki Bożej Fatimskiej.
2018-09-02 13:54

Kard. Marx zakończył wizytę w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, zakończył 1 września czterodniową wizytę w Polsce.
2018-08-24 10:24

Katolicka Irlandia, w odróżnieniu od Polski, nie otworzyła się na odnowę

Katolicka Irlandia często jest porównywana do Polski. Posługujący tam polski werbista zastrzega jednak, że Irlandia tylko pod pewnymi względami podobna jest do naszej ojczyzny. W odróżnieniu od Polski tamtejszy Kościół nie otworzył się na ruchy odnowy wiary.
2018-08-21 17:57

Dublin: polski pawilon na Światowym Spotkaniu Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin jest też okazją do zaprezentowania różnych inicjatyw podejmowanych na całym świecie na rzecz małżeństwa i rodziny. Po raz pierwszy jest na nich obecny pawilon Kościoła w Polsce.
2018-08-19 13:23

Stanowa pielgrzymka kobiet do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej

Eucharystii na piekarskim wzgórzu przewodniczył bp Jan Kopiec z Gliwic a koncelebrowali biskupi metropolii katowickiej na czele z abp Wiktorem Skworcem. Homilię wygłosił abp Tomasz Peta z archidiecezji w Astanie w Kazachstanie.
2018-08-08 10:36

Kard. Müller wzywa UE do respektowania polskiej demokracji

Polska jest krajem o wyjątkowych tradycjach wolnościowych i demokratycznych – przypomniał w wywiadzie dla łomżyńskiego Radia Nadzieja emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.
2018-08-03 10:10

„Tornister pełen uśmiechów” dla dzieci na Wschodzie

W wielu polskich diecezjach zbierane są przybory szkolne dla dzieci i młodzieży na Wschodzie.
2018-08-02 09:15

Polska to skarb i drogocenna perła

Polska to skarb i drogocenna perła - mówił abp Marek Jędraszewski w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego.
2018-08-01 11:32
miniaturka
play

Miejsca w Polsce, o których nie miałeś pojęcia. Przewodnik pielgrzyma

- Miejsc świętych w Polsce jest blisko tysiąc. Warto przybliżyć ludziom to szerokie spektrum duchowości, która przez wieki towarzyszyła Polakom - mówiła Monika Karolczuk, autorka "Przewodnika Pielgrzyma".
2018-08-01 10:32
miniaturka
play

Godzina "W"

"Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej" - mówił kard. Stefan Wyszyński. W 2018 roku żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Polacy odpowiadają na pytania, czym dla nich jest Ojczyzna i, w jaki sposób dla niej żyć.
2018-07-15 16:39
miniaturka
play

30 dni do wyjścia XXVI Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok - Grodno - Wilno

30 dni?Jedni powiedzą, że to dużo, inni wręcz odwrotnie – bardzo mało. Jedno jest pewne! Już za 30 dni (16 sierpnia) będziemy w drodze do Ostrej Bramy.
2018-07-09 10:51

Kard. Grocholewski: ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu

- Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli – mówił kard. Grocholewski w homilii podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
2018-07-08 18:51

Franciszek pozdrowił Rodzinę Radia Maryja, która dziś pielgrzymowała na Jasną Górę

Ojciec Święty pozdrowił na Anioł Pański Rodzinę Radia Maryja, która uczestniczyła dziś w „wielkiej corocznej pielgrzymce do sanktuarium częstochowskiego".
2018-07-08 12:37

Na Jasnej Górze wielka modlitwa Rodziny Radia Maryja a w Częstochowie Marsz Równości

Na Jasnej Górze drugi dzień trwa doroczna 27. już pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Polska miłością wskrzeszona”.
2018-07-06 11:28

Apel do Braci i Sióstr w Chrystusie w Polsce i w Kanadzie: Prosimy o Wasze modlitwy!

Prośby w intencji Mary Wagner i jej obrońcy będą zanoszone do Boga w krakowskim kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Mszach św. w dniach: 8 lipca br. o godz. 12-tej oraz 11 lipca br. o godz.18:30.
2018-07-04 11:05

Wolontariat Syberyjski: Polacy wyruszyli na Wschód

Grupa 24 polskich wolontariuszy wyrusza w wakacje na Wschód w ramach Wolontariatu Syberyjskiego. Pierwsi są już w drodze. Inicjatywę koordynuje Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
2018-06-11 09:21

Tysiące osób na Marszach dla Życia i Rodziny w całej Polsce

Warszawa, Ełk, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Zielona Góra – to tylko kilka z ponad 60 miast, przez które 10 czerwca przeszły Marsze dla Życia i Rodziny organizowane we współpracy z Centrum Życia i Rodziny.
2018-06-09 08:57

Remisem zakończył się wczorajszy mecz Polski z Chile

Wczoraj (8 czerwca) o godz.20.45 w Poznaniu odbył się mecz towarzyski Polski z Chile. Sytuacja na początku wydawała się jasna,gdyż dzięki golom: Roberta Lewandowskiego (30') i Piotra Zielińskiego (34') reprezentacja Polski prowadziła 2:0. Kibice mieli nadzieję,że wygramy ten mecz.
2018-06-04 18:33

Premier Morawiecki w Watykanie

Papież postrzega Polskę jako filar budowy wartości Europy XXI w. – powiedział po wizycie w Watykanie Mateusz Morawiecki. Premier rozmawiał z Franciszkiem przez ponad pół godziny.
2018-05-24 14:11

Obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka w polskich diecezjach

Msze św. w intencji matek, dzieci i całych rodzin, koncerty, festyny, a nawet specjalny teledysk – tak w całej Polsce diecezje przygotowują się do obchodów Dnia Matki i Dnia Dziecka.
2018-05-22 09:19
miniaturka
play

Brat Elia - ratunek dla Polski

- Ratunek musimy znaleźć w Bogu. Łaskę musimy znaleźć w Bogu. Rodziny muszą się odnaleźć i muszą odnaleźć Boga. Trzeba się uspokoić, trzeba wyhamować - mówił brat Elia.
2018-05-17 13:15

TRWAJĄ NAJLEPSZE JUWENALIA W POLSCE

Od wczoraj (16 maja) w Olsztynie trwają najlepsze juwenalia w Polsce.Od kilku godzin już dzisiaj władzę w mieście sprawują studenci. Symboliczny klucz z rąk Pana Prezydenta - dr inż.Piotra Grzymowicza w imieniu braci studenckiej odebrał Przewodniczący Rady Samorządu Studenckiego - Krystian Filipek.
2018-05-16 15:28

Jasna Góra: uczniowie szkół im. kard. Wyszyńskiego modlą się za Polskę

„Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce” - te słowa Prymasa Tysiąclecia towarzyszyły na Jasnej Górze uczestnikom 9. Pielgrzymki Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
2018-05-15 18:02

Paradyż: trwa spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

Małżeństwo i rodzina, migracje, Światowe Dni Młodzieży w Panamie to tematy spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec, które odbywa się w dniach 14-16 maja.
2018-05-03 17:34

Przewodniczący Episkopatu: niepodległość państwa oparta na duchowej wolności Polaków

Abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy Świętej na Jasnej Górze 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, podczas ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości.
2018-05-03 12:10

Kard. Nycz: troska o Konstytucję to ważny wymiar służby dla Ojczyzny

Kard. Nycz zaznaczył, że przez całe wieki ważne uroczystości państwowe i narodowe rozpoczynały się w katedrach od modlitwy dziękczynnej.
2018-05-02 11:32

Rzecznik Episkopatu: Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Narodowej. Ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca, by szczególnie w takim dniu jak Dzień Flagi, sięgnąć do lektury dokumentu KEP „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.
2018-04-25 15:45

Warsztaty dla przedstawicieli branży turystycznej

Serdecznie zapraszamy na warsztaty tematyczne zatytułowane: „Szlak Maryjny jako jeden z czynników rozwoju ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na obszarze południowej Polski i Słowacji”.
2018-04-24 11:12

Polscy wolontariusze wyjadą na Wschód

Polscy wolontariusze udają się na misje na Syberię, Ukrainę i do Gruzji w ramach Wolontariatu Syberyjskiego.
2018-04-18 11:47

Ruszyła druga edycja Mostu Modlitewnego

Już trzynaście polskich parafii włączyło się w akcję Most Modlitewny. Czekamy na nowych chętnych – mówi ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Z ramienia KEP jest on koordynatorem inicjatywy łączącej polskie parafie z parafiami syberyjskimi.
2018-04-17 15:59

Diecezja sosnowiecka: bogaty program wydarzeń na 100-lecie niepodległości

17 kwietnia w kurii diecezji sosnowieckiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona diecezjalnym obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
2018-03-29 13:49

CBOS: 67 procent Polaków przystępuje do spowiedzi wielkanocnej

Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków – wynika z danych CBOS. - To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2018-03-16 09:41

Bp Markowski o ustawie o IPN: Nie przewidziano wszystkiego

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ujawnił, że istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu.
2018-02-26 11:52
miniaturka
play

Jak świętować Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych?

Od czego powinna się rozpocząć świadomość historyczna? Sławomir Wojdat z Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury wyjaśniał, w jaki sposób powinniśmy odkłamywać historię.
2018-02-11 08:21

Dziś początek Nowenny w intencji Ojczyzny

W całym kraju w wielu parafiach 11 lutego rozpocznie się Nowenna w intencji Ojczyzny.
2018-02-09 08:36

Kolejny kraj dołącza do modlitwy różańcem na swoich granicach!

Kolejny kraj przykładem Polski i Irlandii organizuje modlitwę różańcową na swoich granicach.
2018-02-02 14:51

"Izrael nazywa obozy śmierci niemieckimi nazistowskimi obozami" - podkreśla Ambasada

"​Odnotowaliśmy w ostatnich dniach falę ataków o podłożu antysemickim" - stwierdza Ambasada Izraela w Warszawie w wydanym dziś oświadczeniu.
2018-02-02 12:13

Biskupi z Europy środkowo-wschodniej będą szkoleni w Polsce

Szkolenia w Polsce z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi przejdzie ponad 20 biskupów z Europy środkowo-wschodniej i niektórych krajów Azji. W spotkaniu będzie uczestniczyć Prymas Polski, abp Wojciech Polak.
2018-02-01 10:33
miniaturka
play

Polska pomaga. Również muzułmanom

Gościem Tematu Dnia był Maciej Dubicki z Caritas Polska, koordynator projektu Rodzina Rodzinie, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim tłumaczył, jak Polacy pomagają uchodźcom.
2018-01-25 20:45

WIADOMO Z KIM ZAGRAJĄ POLACY

Wczoraj (24 stycznia) odbyło się losowanie grup w Lozannie. Reprezentacja Polski piłki nożnej zmierzy się z Portugalczykami i Włochami.
2018-01-12 14:47

Ponad połowa parafii w Polsce ma własną stronę internetową

W Polsce funkcjonuje ponad 10 tys. parafii, a ponad połowa z nich - 55 proc. - ma własną stronę internetową. Kolejnych 6 procent parafii taką witrynę przygotowuje.
2018-01-05 21:22

PUBLICZNY RÓŻANIEC W BIAŁYMSTOKU

Już w najbliższy wtorek (9 stycznia) o godz.19.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku (woj.podlaskim) odbędzie się publiczny różaniec o odnowę moralną Narodu Polskiego.
2018-01-02 11:25

Konferencja prasowa: Znaki Czasu A.D. 2018

4 stycznia o godz. 11.00 odbędzie się konferencja prasowa w Sekretariacie Episkopatu Polski.
2017-12-27 06:56

Ogólnopolska akcja ,,Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" trwa

Święta, święta i po świętach... A w domu po narodzinach Chrystusa oprócz nieskończonej miłości i radości, zostało nam wiele potraw, którymi możemy się podzielić się z najbardziej potrzebującymi.
2017-12-07 11:47
miniaturka
play

O kobiecie niezwykłej - Wandzie Półtawskiej. Jakie jest jej przesłanie dla Polski?

Tomasz Krzyżak, dziennikarz i autor książki pt: Wanda Półtawska - biografia z charakterem, w rozmowie z Mateuszem Godkiem wyjaśniał jaką rolę pełniła Wanda Półtawska w pontyfikacie Jana Pawła II.
2017-12-04 14:01

Kard. Stanisław Dziwisz laureatem węgierskiej nagrody im. Sándora Petőfiego!

Kard. Stanisław Dziwisz został uhonorowany węgierską nagrodą im. Sándora Petőfiego. Uroczyste wręczenie wyróżnienia przyznawanego za wysiłki na rzecz wolności narodów Europy Środkowej odbędzie się we wtorek w Muzeum Dom Terroru w Budapeszcie.
2017-11-24 09:04

Choinka z Polski już w Watykanie

Zanim choinka dotarła na plac św. Piotra pokonała ponad 2 tys. kilometrów.
2017-11-23 10:24

Rzym: umowa o zwalczaniu pedofilii w internecie

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej podpisano umowę między polską Komendą Główną Policji a włoskim stowarzyszeniem Meter, które zajmuje się zwalczaniem pedofilii w internecie.
2017-11-20 14:07

"Gość Niedzielny" najlepiej sprzedającym się tygodnikiem opinii w Polsce

Dwa tygodniki katolickie w tym roku odniosły duży sukces rynkowy.
2017-11-10 18:49

Choinka z Mazur wyrusza do Watykanu

W Święto Niepodległości, 11 listopada, na Placu św. Jana Pawła II w Ełku, odbędzie się pobłogosławienie transportu choinki – daru dziękczynnego Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka i modlitwa wypraszająca Boże błogosławieństwo na czas transportu z Ełku do Watykanu.
2017-11-10 12:49

Rzecznik Episkopatu: patriotyzm to także otwartość na współpracę z innymi narodami

Patriotyzm to także otwartość na solidarną współpracę z innymi narodami, opartą na szacunku dla innych kultur i języków. Młodzi ludzie chętnie manifestują przywiązanie do Polski, to pozytywne przesłanie – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-11-08 08:12

Subiektywizm w Kościele: inaczej uczy biskup na Malcie i w Polsce

Kiedy jakiś biskup z Malty pozwala na przystępowanie do Komunii, a biskup w Polsce w takiej samej sytuacji jej odmawia to znaczy, że mamy do czynienia z subiektywizmem – uważa abp Carlo Liberati, wieloletni papieski delegat dla sanktuarium Matki Bożej w Pompejach.
2017-10-27 11:35

Digitalizacja drewnianych świątyń na Śląsku Cieszyńskim

Trwa digitalizacja 22 drewnianych świątyń na terenie Śląska Cieszyńskiego - w Polsce i w Czechach. To przedsięwzięcie Muzeum Śląska Cieszyńskiego i Muzeum Těšínska w Czeskim Cieszynie.
2017-10-16 16:55

POLACY POJADĄ NA MUNDIAL DO ROSJI

Wyjazd w czerwcu 2018 roku na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej nie byłby możliwy,gdyby nie wygrana Polaków w trakcie meczu z Czarnogórą.
2017-10-13 11:43

Pomoc Aleppo poprzez program „Rodzina rodzinie”

Mija rok, od kiedy Caritas Polska rozpoczęła program pomocy mieszkańcom Aleppo pod hasłem „Rodzina rodzinie”.
2017-10-12 08:28

Jan Paweł II patronem polsko-ukraińskiego pojednania

Jan Paweł II został patronem polsko-ukraińskiego pojednania. Ogłosił to w środę rano podczas liturgii przy grobie świętego Papieża zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
2017-10-05 14:58

Przed 30 laty opublikowano historyczne deklaracje o polsko-ukraińskim pojednaniu

Przed 30 laty przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski podpisali w Rzymie historyczne deklaracje o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami.
2017-09-30 22:52

III SESJA PLENARNA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW JUŻ JUTRO

Już jutro (1.10) o godz.12.00 odbędzie się III sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
2017-09-28 10:05

Papież do Polaków

Franciszek pozdrowił także obecnych na audiencji Polaków i zachęcił do zaufania Bożej dobroci i wszechmocy.
2017-09-25 11:54

Monstrancja od narodu polskiego przekazana w Fatimie

W Fatimie przekazano wotum wdzięczności narodu polskiego w stulecie objawień Matki Bożej. Uroczystą Eucharystię celebrował abp Marek Jędraszewski, który wygłosił pozdrowienie do wiernych zgromadzonych na placu przed świątynią.
2017-09-19 11:54

Lipawa: Spotkanie biskupów Litwy, Łotwy i Polski

W dniach 16-18 września odbyło się spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski. Miało ono miejsce w Lipawie, w trzecim co do wielkości mieście na Łotwie, położonym w Kurlandii nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim.
2017-09-06 09:44

Sekretarz Episkopatu: Akt Poświęcenia Maryi jednym z najważniejszych wydarzeń 2017 r.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreśla, że Akt Poświęcenia, który każdy będzie mógł złożyć osobiście, jest ważnym wydarzeniem w historii całego narodu.
2017-09-05 08:41

Rzecznik Episkopatu: w piątek historyczny Akt Poświęcenia Kościoła w ​Polsce​ Maryi

8 września, w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zostanie odnowiony Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.
2017-09-01 09:38

Rzecznik KEP o II wojnie światowej: nie może być przyzwolenia na pogardę i nienawiść

W żadnej sytuacji nie może być przyzwolenia na pogardę, nienawiść i bestialskie traktowanie ludzi. Jakakolwiek forma przemocy nie doprowadzi do rozwiązania problemów, z którymi boryka się społeczność światowa – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-08-17 15:17

POMOC OFIAROM NAWAŁNICOM I WICHUROM

Na skutek ostatnich nawałnic i wichur wiele ludzi straciło swój dorobek życia.Każdy z nas może im jednak pomóc.
2017-08-01 15:53
miniaturka
play

Polacy odpowiadają: Jak żyć dla Ojczyzny

"Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej" - mówił kard. Stefan Wyszyński. Salve TV zapytała Polaków, czym dla nich jest Ojczyzna i w jaki sposób dla niej żyć.
2017-07-28 13:18

24-rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

Dziś mija 24-rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską, a Rzecząpospolitą Polską. Bazuje on na doktrynie Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.
2017-07-12 12:23

Europejskie poparcie dla polskiej inicjatywy obywatelskiej #ZatrzymajAborcję

Niemal 20 krajów Europy popiera inicjatywę obywatelską eliminującą eugenikę z polskiego prawa.
2017-07-03 10:42

Msza św. rozpoczęła I zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii

W niedzielę, 2 lipca żołnierze I zmiany PKW w Rumunii uczestniczyli we Mszy św. polowej, której przewodniczył kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk.
2017-06-28 09:28

Trwają obchody 140. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Wczoraj przypadała 140 rocznica rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Od czerwca do września 1877 roku Maryja objawiała się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.
2017-06-27 11:32

140 rocznica objawień NMP w Gietrzwałdzie

27 czerwca 1877 r. Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej objawiła się Najświętsza Maryja Panna, w Gietrzwałdzie - małej wiosce Warmińskiej.
2017-06-27 11:02

Zaproszenie na spotkanie 160 objawień MB w Gietrzwałdzie

Obchodzona jest 140 rocznica objawień NMP w Gietrzwałdzie. Z tej okazji odbędzie się spotkanie z udziałem Grzegorza Kasjaniuka oraz Krzysztofa Kozłowskiego.
2017-06-26 11:46

Dziś spotkanie z o. Ibrahimem, proboszczem z Aleppo

Caritas Polska i parafia pw. bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie organizują dziś spotkanie z Ojcem Ibrahimem, który chce podziękować darczyńcom programu Rodzina Rodzinie.
2017-06-26 09:43

Papież pozdrowił Polaków i ofiary kataklizmu w Chinach

Pozdrawiając po odmówieniu modlitwy Anioł Pański wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra, Franciszek zapewnił najpierw o swej bliskości z mieszkańcami chińskiej wioski Xinmo, zalanej przez lawinę błotną.
2017-06-19 08:51

Otwarcie polsko-norweskiej wystawy „Złote Ogniwa. Dwie katedry, dwa narody”

Otwarcia polskiej edycji wystawy dokona kard. Kazimierz Nycz oraz Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik.
2017-06-08 11:54

KUL rozpoczyna współpracę z Fu Jen Catholic University w Tajpej

Fu Jen Catholic University (FJU) to kolejny uniwersytet w Azji, z którym współpracował będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
2017-06-07 09:20

Biskupi ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Odnowienie Aktu to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich.
2017-06-02 10:47

Kościół w Polsce wspomina kard. Huzara

Z wielkim smutkiem Kościół w Polsce przyjął informację o śmierci kard. Lubomyra Huzara, byłego zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Przypomina się m.in. jego zasługi dla pojednania polsko-ukraińskiego.
2017-05-30 11:34

To oni tworzą Brave Kids – niezwykły projekt niezwykłych dzieci

Koordynatorzy, instruktorzy, wolontariusze i rodziny goszczące – to ludzie bez których program Brave Kids byłby niemożliwy.
2017-05-23 09:51

12-letnia dziewczynka z Syrii twarzą Brave Kids 2017

Ma dopiero 12 lat, a już przeżyła wiele chwil, których nigdy nie powinna doświadczyć. Tahani, dziewczynka z Syrii jest twarzą tegorocznej edycji niezwykłego projektu Brave Kids. Jest przykładem siły i wrażliwości, jakie posiada w sobie każdy mały człowiek na świecie.
2017-05-19 13:56

Nowa odsłona projektu "Jadę na ŚDM": młodzi Polacy pomogą Syryjczykom

Wiele osób biega, chodzi, jeździ na rowerze i odnotowuje to przy pomocy aplikacji. Zachęcamy, by każdy dzień aktywności fizycznej przełożył się na jeden SMS charytatywny wysłany na rzecz Syrii - mówi w rozmowie z KAI ks. Marcin Rozmus z Woli Batorskiej.
2017-05-18 13:18

Monte Cassino: bp Guzdek przewodniczył Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym

18 maja 1944 r. oddziały II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino we Włoszech.
2017-05-15 09:55

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Tegoroczny Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 roku.
2017-05-14 08:46

Ks. Majewski o licznej obecności Polaków w Fatimie

Na wczorajsze spotkanie z Papieżem do Fatimy przybyło ponad pół miliona pielgrzymów. Organizatorzy oszacowali, że po Portugalczykach Polacy byli drugą najbardziej liczną nacją uczestniczącą w obchodach stulecia objawień.
2017-05-12 15:41

Kościół w Polsce uczci 13 maja 100. rocznicę objawień fatimskich

Setną rocznicę objawień fatimskich uczczą w rozmaity sposób wierni we wszystkich polskich diecezjach.
2017-05-11 11:47

Wyjątkowe Święto Ogniowe na Śląsku

Co roku w Żorach na Śląsku, 11 maja, obchodzone jest Święto Ogniowe. Dziś już po raz 315-ty. Jest to wierność przysiędze, którą złożyli Panu Bogu przodkowie.
2017-05-10 11:40

Ruszył projekt, który zmienia życie

W czerwcu do Polski przyjadą uzdolnione dzieci z różnych części świata w ramach projektu Brave Kids 2017. Zamieszkają w domach polskich rodzin.
2017-05-10 11:02

Informatyk z Poznania uruchomił sieć modlitwy o pokój na świecie

Piesza pielgrzymka z Polski do Jerozolimy w intencji pokoju i aplikacja mobilna all4peace, „w sieci modlitwy o pokój na świecie!”, to inicjatywa informatyka z Poznania wobec współczesnych zagrożeń i wojny.
2017-05-10 10:30

Religijność Polaków w perspektywie Europy Środkowo-Wschodniej - briefing

15 maja o godz. 11.15 odbędzie się briefing w ramach seminarium - Religijność Polaków w perspektywie Europy Środkowo-Wschodniej.
2017-05-03 18:55

Kard. Nycz: użycie krzyża czasem nie ma nic wspólnego z patriotyzmem

Nie zawsze użycie krzyża, czy próba schowania się za krzyżem Chrystusa, jest godna tego świętego znaku. Czasem wręcz bywa profanacją krzyża i nie ma nic wspólnego z patriotyzmem - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
2017-05-03 13:18

Franciszek na audiencji: niech żyje Polska!

Niech żyje Polska! – to spontaniczne zawołanie Papieża wybrzmiało dziś na audiencji środowej.
2017-05-02 15:43

Uroczystość NMP Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
2017-05-02 13:52

Jutro w całym kraju Msze św. za Ojczyznę

W przypadające jutro Święto Narodowe 3 Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w całej Polsce odprawione zostaną Msze święte w intencji Ojczyzny.
2017-04-30 18:01

Papież o Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego w Polsce

Franciszek wspomniał dziś między innymi o przypadającym w Polsce I Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego.
2017-04-30 08:43

Komunikat ws. włamania do cerkwi greckokatolickiej w Patoce

W nocy z piątku (28.04.) na sobotę (29.04.) nieznani sprawcy włamali się do greckokatolickiej cerkwi parafialnej pw. Opieki Matki Bożej należącej do eparchii wrocławsko-gdańskiej.
2017-04-24 08:25

Papież dziękuje Polakom za pomoc dla Syrii

Papież pozdrowił wczoraj polskich pielgrzymów, wyrażając głębokie uznanie dla inicjatywy Caritas Polska.
2017-04-18 12:14

Prymasi z Europy przyjeżdżają do Gniezna

Już w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, w uroczystość św. Wojciecha, rozpoczną się w Gnieźnie obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce. W rozpoczęciu tego znamiennego jubileuszu uczestniczyć będą prymasi z kilku krajów Europy.
2017-04-12 08:43

Polski rząd przekaże 4 mln zł na odbudowę domów w Syrii

4 mln zł na odbudowę domów w syryjskim Aleppo – to kolejna inicjatywa polskiego rządu na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.
2017-04-11 11:08

Akcja kupowania nut dla African Music School wciąż trwa

Do tej pory wykupiono 85 nut i tym samym odsłonięto na stronie akcji część specjalnie skomponowanej afrykańskiej symfonii. Kiedy zabrzmi całość? To zależy od ofiarodawców.
2017-04-11 09:02

Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W całym kraju trwały wczoraj obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. rządowy samolot z polską delegacją rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku.
2017-04-10 10:10

Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny – w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży

Po ubiegłorocznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, tym razem młodzi spotkali się ze swoimi biskupami i duszpasterzami w katedrach lub sanktuariach diecezjalnych.
2017-03-30 08:27

Misjonarz na Post - już ponad 12 tysięcy osób wspiera akcję

To już ponad połowa Wielkiego Postu, jednak wciąż można dołączyć do ogólnopolskiej inicjatywy wsparcia misjonarzy.
2017-03-28 12:50

Polacy pomagają Syryjczykom - Caritas, PAH, Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Przedstawiciele Caritas Polska, PAH i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie spotkają się 30 kwietnia w Warszawie, w ramach Targów Wydawców Katolickich, aby przedstawić swoje doświadczenia pomocy ofiarom wojny syryjskiej.
2017-03-26 08:09

25 lat po reformie struktur Kościoła w Polsce

Rozmowa z współtwórcą reformy administracyjnej Kościoła abp. Józefem Kowalczykiem
2017-03-25 18:05

Obchody 25-lecia reformy administracyjnej Kościoła w diecezjach

Kościół w Polsce 25 marca świętuje Jubileusz 25-lecia reorganizacji struktur administracyjnych.
2017-03-24 14:45
miniaturka
play

Inicjatywa „24 godziny dla Pana” w Polsce

W piątek i sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu w wielu kościołach na całym świecie będzie możliwość adoracji i spowiedzi przez całą dobę w ramach inicjatywy „24 godziny dla Pana”, do której zachęcał Ojciec Święty Franciszek.
2017-03-23 12:39

Gniezno: sympozjum na 600-lecie prymasostwa w Polsce

W najbliższy poniedziałek (27 marca) odbędzie się w Gnieźnie sympozjum naukowe nt. dziejów i znaczenia godności Prymasa Polski.
2017-03-17 11:18

Ksiądz a dziecko - temat podjęty przez kwartalnik poświęcony formacji kapłańskiej

Kontrowersyjny temat „Ksiądz a dziecko” podjęli redaktorzy pisma „Pastores”, kwartalnika poświęconego formacji kapłańskiej.
2017-03-17 09:11

Maryjne rocznice w Kościele w Polsce

Abp Wacław Depo zwraca uwagę na maryjne rocznice w Kościele w Polsce jako znak czasu
2017-03-16 09:56

Posłowie chcą uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich

Jest projekt okolicznościowej uchwały, która ma uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich.
2017-02-21 08:18

3 marca w Polsce modlitwy za ofiary pedofilii

3 marca, w Kościele w Polsce odbywać się będą modlitwy w intencji ofiar pedofilii. To odpowiedź na apel Franciszka, który zachęcił do organizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
2017-02-15 12:04

Tydzień Małżeństwa - duża popularność walentynkowej alternatywy dla par

Od 7 do 14 lutego w ponad 10 miastach celebrowano Międzynarodowy Tydzień Małżeństw. W ramach obchodów odbyły się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki
2017-02-14 13:55

Bp Bronakowski: Polska jest coraz bardziej „browarna” niż solidarna

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, grozi wielką narodową katastrofą. Stajemy się coraz bardziej wyznawcami proalkoholowej mentalności
2017-01-07 00:07

ZIMA ZNÓW ZASKOCZYŁA

Od kilku dni cała Polska boryka się z zimą. Jak się okazuje nadal nie jesteśmy na nią przygotowani.
2017-01-04 11:21

Statystyki: wzrost uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych do ok. 40%

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań na temat religijności Polaków.
2016-12-31 13:15

Kościół w Polsce 2016 – najważniejsze wydarzenia

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Kościele w Polsce.
2016-12-20 12:22

Prymas Polski: potrzeba odpowiedzialności i szukania dróg porozumienia

- Wszystkie strony konfliktu, który od kilku dni obserwujemy, powinny mieć świadomość, że emocje, które wzbudzają jeszcze bardziej pogłębiają istniejące już podziały - powiedział abp Wojciech Polak.
2016-12-19 12:55

Abp Gądecki: Ojczyzna potrzebuje pokoju [wywiad]

- Podstawowym doczesnym zadaniem Kościoła jest budowanie pokoju - mówi na temat aktualnej sytuacji w Polsce abp Stanisław Gądecki. - Każda ze stron sporu powinna cofnąć się o krok i rozmawiać - dodaje.
2016-12-17 07:15

„Pro Dignitate Humana” dla polskiej lekarki trędowatych

Lekarka trędowatych dr Helena Pyz otrzymała prestiżową nagrodę „Pro Dignitate Humana”.
2016-12-04 16:09

Lwów: parafia św. Antoniego apeluje do parlamentarzystów Polski i Ukrainy

Podczas IX sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która w sobotę 3 grudnia odbyła się na Sali lustrzanej dawnego gmachu Sejmu Galicyjskiego, a obecnie Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki nie zabrakło wątków kościelnych.
2016-10-31 17:28

Do Polski przybył nowy nuncjusz apostolski

Abp Salvatore Pennacchio powitany został przez hierarchów Kościoła w Polsce, na czele z przewodniczącym episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim.