Oto symbole Ducha Świętego wyjaśnione z biblijnego i teologicznego punktu widzenia. Książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej.
Woda
Święty Franciszek z Asyżu w swoim pięknym hymnie Pochwała stworzenia napisał:
„Woda jest zawsze bardzo pożyteczna, pokorna, cenna i czysta”. Wśród rożnych naturalnych właściwości tego żywiołu święty wymieniał pokorę i czystość: a przecież są to przymioty chrześcijańskie, które mogła odkryć tylko dusza zakochana w pięknie natury i Ewangelii.
Wiele innych cech i zalet wody znajdziemy jeszcze w biblijnych księgach mądrościowych
czy Psalmach, a także w innych księgach Pisma Świętego, ponieważ woda jest jednym z najczęściej powracających na kartach Biblii motywów.
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.
Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem:
ciemność była nad powierzchnią
bezmiaru wód, a Duch Boży unosił
się nad wodami. (Rdz 1, 1-2)
Już wtedy, u zarania dziejów, Duch stworzenia był bardzo aktywny, działał, czyniąc wodę podstawowym elementem stworzenia. Zaowocowało to darem życia udzielonym nieskończonej rzeszy istot żyjących (zob. Rdz 1, 20-22).
Uwzględniając rożne aspekty biblijnego przekazu, należy podkreślić, że woda ma ściśle określone znaczenie symboliczne i jasny sens duchowy – przede wszystkim oczyszcza i umacnia.
Jako że woda służy zarówno do oczyszczenia fizycznego, jak i duchowego, wykorzystywana była przy udzielaniu błogosławieństw i w obrzędach oczyszczenia.
Pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serca nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. (Ez 36, 25-27).
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: