Strona główna
opoka.org.pl
2025-07-14 10:02
KWK

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej

W dniu 9 lipca br. miało miejsce kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej skupiającego 52 posłów i senatorów. Przewodniczącym zespołu jest Pan Poseł Tadeusz Woźniak.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Bliższe inf. o zespole: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=ZESPOL&Zesp=970

Temat posiedzenia: Nauczanie religii oraz etyki w szkołach i innych placówkach oświatowych w Polsce po 1 września 2025 roku – aktualny stan prawny, a potrzeby i oczekiwania społeczne

W imieniu Księdza Biskupa Wojciecha Osiala udział w posiedzeniu brał ks. prof. dr. hab. Piotr Tomasik, Konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz przedstawiciele związków wyznaniowych, katecheci, duchowni, przedstawiciele związków zawodowych, mediów publicznych

Członkowie Zespołu pochylili się nad problematyką edukacji i wychowania młodego pokolenia w kontekście nauczania religii prowadzonego w Polsce przez 22 związki wyznaniowe. Na zakończenie obrad posłowie i senatorowie opublikowali swoje stanowisko. 

  

 

STANOWISKO PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU NA RZECZ
KATOLICKIEJ NAUKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE IGNOROWANIA
KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, USTAW, UMÓW
MIĘDZYNARODOWYCH ORAZ ORZECZEŃ TRYBUNAŁU
KONSTYTUCYJNEGO PRZEZ MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ,
DĄŻENIA RZĄDU DO ATEIZACJI I SEKSUALIZACJI MŁODZIEŻY,
A TAKŻE ZAGROŻENIA PRAW OBYWATELSKICH ORAZ PRAW
RODZINY, W TYM PRAW DZIECKA DO NAUKI RELIGII
LUB ETYKI W SZKOŁACH ORAZ PRZEDSZKOLACH W POLSCE.

Warszawa, 9 lipca 2025 roku.

W dniu 9 lipca 2025 r. w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznych do którego należy 53 posłów i senatorów. W posiedzeniu Zespołu wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, a także przedstawiciele wnioskodawców obywatelskich projektów ustaw, które wpłynęły do Sejmu uzyskując wymaganą przepisami ilość podpisów obywateli polskich, a także inne osoby zaproszone do udziału w posiedzeniu Zespołu.

Zebrani wymienili swoje poglądy na temat projektowanych jednostronnie przez Ministra Edukacji Narodowej zmian dotyczących procesu nauczaniu religii oraz etyki. Wszyscy zebrani wyrazili swój krytyczny stosunek do proponowanych regulacji wskazując na ich wadliwość prawną oraz szkodliwość intencjonalną i realną. Podnoszono, że straty w wychowaniu młodego pokolenia ku wartościom religijnym, moralnym, patriotycznym i szeroko rozumianym wartościom kulturowym mogą w przyszłości okazać się niezwykle brzemienne w skutkach.

Na zakończenie obrad, członkowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej przyjęli stanowisko następującej treści:

My, posłowie i senatorowie – członkowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej po raz kolejny wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań Rządu zmierzających do ograniczania praw obywateli polskich będących członkami kościołów i innych związków wyznaniowych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a szczególnie Kościołów chrześcijańskich. Stoimy na stanowisku, że wiara w Boga jest naturalnie przyrodzona człowiekowi i praktykowana od zarania dziejów ludzkości. Wyrażamy przekonanie, że ludzie wierzący nie pozwolą sobie tego prawa odebrać.

Zapowiadane wcześniej, a obecnie wdrażane przez członków Rządu „opiłowywanie katolików” uderza nie tylko w członków Kościoła Rzymskokatolickiego, do którego należy większość Polaków, ale dotyka łącznie dwudziestu czterech Kościołów i związków wyznaniowych zarówno chrześcijańskich, jak i niechrześcijańskich, które prowadzą nauczanie religii w publicznych, jak i niepublicznych szkołach oraz przedszkolach.

Wzywamy Prezesa Rady Ministrów – Pana Donalda Tuska i cały Rząd do zaprzestania haniebnych praktyk walki z Kościołem Rzymskokatolickim oraz innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi działającymi w Polsce. Wzywamy do powrotu do dialogu z Kościołami i związkami wyznaniowymi dla wieloaspektowego dobra obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz całego państwa polskiego. Zwracamy uwagę, że Kościół to nie tylko hierarchowie i ogół duchowieństwa, czy osoby życia  konsekrowanego, ale przede wszystkim wierni, których jest w Polsce ponad trzydzieści milionów. Ateiści stanowią zdecydowaną mniejszość, która dzisiaj bezprawnie dąży do narzucenia swojej woli bezwzględnej większości Polaków.

Stosunek państwa polskiego do Kościołów i innych związków wyznaniowych reguluje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy szczegółowe oraz inne akty prawne obowiązujące w Polsce, w tym konwencje oraz umowy bilateralne. Wiele z nich jasno reguluje sprawy wolności religijnych oraz precyzuje stosunki wzajemne, jak na przykład Konkordat zawarty pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską w 1993 r., ratyfikowany w 1998 r.

Wzywamy Ministra Edukacji Narodowej do uchylenia swoich rozporządzeń z lat 2024 i 2025, zmieniających dotychczasowe zasady nauczania religii oraz etyki tym bardziej, że rozporządzenia te zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, który orzekł o ich niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Na wadliwość tych rozporządzeń zwrócił też uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Rzecznik Praw dziecka.

W przypadku odmowy przez Ministra Edukacji Narodowej uchylenia rozporządzeń o których mowa wyżej, wzywamy do co najmniej ich nowelizacji w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi polegającej na zmianie terminu wejścia w życie na dzień 1 września 2028 r., co dałoby możliwość katechetom na uzyskanie nowych kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów lub podjęcia pracy poza systemem oświaty, a władzy ustawodawczej dokonania określonych zmian w przepisach rangi ustawowej.

Wzywamy Marszałka Sejmu do bezzwłocznego poddania procedurze legislacyjnej obywatelskiego projektu Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe, w celu umożliwienia wejścia w życie nowych regulacji ustawowych przed dniem 1 września 2025 r. Podkreślamy, że projekt ten poparło swoimi podpisami ponad 500 tysięcy Polek i Polaków.

Apelujemy do wszystkich samorządów powiatowych i gminnych oraz do organizacji pozarządowych o podejmowanie uchwał intencyjnych z żądaniem pozostawienia dotychczasowych zasad nauczania religii lub etyki w szkołach i przedszkolach. Apelujemy do dyrektorów szkół o wykorzystanie dodatkowych godzin lekcyjnych będących w ich dyspozycji na nauczanie religii, co najmniej w klasach przygotowujących młodzież do I komunii świętej oraz do bierzmowania, w dotychczasowym wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

Apelujemy do wszystkich obywateli, a szczególnie do rodziców oraz innych członków rodzin dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym, do zdecydowanego przeciwstawiania się wszelkim próbom ateizacji młodego pokolenia, a także wszelkim próbom łamania obowiązującego w Polsce prawa. Należy to traktować jako patriotyczny obowiązek oraz wspólną odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość Państwa i Narodu polskiego.

Z naciskiem wyrażamy pogląd, że o wolność, system demokratyczny i przysługujące obywatelom prawa należy walczyć wszelkimi dostępnymi środkami. Będziemy to czynić przywołując jako szczególny przykład etos i historyczny dorobek Solidarności.

Tak nam dopomóż Bóg.

Tadeusz Woźniak
Poseł na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu
na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej

 

Do wiadomości:

  • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  • Marszałek Sejmu
  • Marszałek Senatu
  • Prezes Rady Ministrów
  • Minister Edukacji Narodowej
  • Przewodniczący klubów i kół parlamentarnych
  • Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Rzecznik Praw Dziecka
  • Nuncjusz Apostolski w Rzeczypospolitej Polskiej
  • Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
  • Prezes Zarządu Polskiej Rady Ekumenicznej
  • Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
  • Polska Agencja Prasowa S.A. w likwidacji
  • Wybrane stacje telewizyjne, radiowe oraz portale internetowe.

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy