Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-04 09:43
Waldemar Wesołowski

Diecezja legnicka. Relikwie męczennika z Wuhan odnalezione w Bolesławcu

W Bolesławcu modlą się przy relikwiach męczennika z Wuhan.

W bolesławieckiej bazylice maryjnej dokonano niezwykłego odkrycia, odnaleziono relikwie św. Jana Gabriela Perboyre (1802-1840). Był on lazarystą, misjonarzem zgromadzenia Św. Wincentego a Paolo. Pełnił on posługę w Chinach, w Wuchang (obecnie Wuhan). Tam też poniósł śmierć męczeńska przez uduszenie.

– Przygotowując się do uroczystości wszystkich świętych postanowiliśmy wystawić wszystkie relikwie, jakie mamy w bazylice. W sejfie znajdował się także relikwiarz, którego nie mogliśmy zidentyfikować – mówi ks. Damian Konieczny, wikariusz. W niewielkim relikwiarzu w kształcie krzyża znajdowała się kapsuła z relikwiami męczennika, którego nazwisko brzmiało: Perboyre. – Zidentyfikowaliśmy tę postać dzięki powiększeniu tego napisu. Wtedy też zacząłem szukać informacji dotyczących tej postaci – dodaje ks. Konieczny. Okazało się, że są to relikwie męczennika ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paolo, który poniósł śmierć męczeńską w Chinach, w dzisiejszym Wuhan.

– W czasie, kiedy trwa walka z epidemią, której ofiary umierają najczęściej z powodu problemów z oddychaniem, postanowiliśmy modlić się za wstawiennictwem świętego męczennika z Wuhan o ratunek dla nas wszystkich, zwłaszcza dla osób zakażonych – zaznacza ks. Andrzej Jarosiewicz, proboszcz parafii.

Relikwie zostały wystawione w bazylice Wniebowzięcia NMP 1 kwietnia i już w tym dniu proszono św. Jana Perboyre o wstawiennictwo u Boga. Zostało też przygotowane miejsce w ołtarzu głównym, gdzie relikwie można zobaczyć i oddać im cześć. Każdego wieczoru, podczas transmitowanego różańca, odmawiana też będzie modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Perboyre.

Biografia świętego Jana Gabriela Perboyre:

Urodził się 6 stycznia 1802 r. w Puech de Montgesty (Francja) w rodzinie, z której pochodziło trzech misjonarzy, dwie siostry miłosierdzia i jedna karmelitanka. Rodzice planowali, że jako pierworodny pozostanie na ojcowiźnie i będzie prowadził gospodarstwo. Kiedy jednak wysłano go do Montauban, aby zaopiekował się młodszym bratem, który miał się tam uczyć, Jan Gabriel postanowił, że zostanie misjonarzem. Dla człowieka wierzącego nic nie dzieje się przypadkiem, dlatego i w tak zrodzonym powołaniu trzeba dostrzec wolę Boga.

W 1818 r. wstąpił do Zgromadzenia Misji. Jan Gabriel otrzymał święcenia kapłańskie 23 września 1826 r. w kaplicy sióstr miłosierdzia w Paryżu. Parę dni wcześniej pisał do rodziny: Wkrótce Pan nałoży na mnie jarzmo kapłaństwa. Ten dzień będzie najważniejszy moim życiu. Po święceniach zlecono mu wykłady teologii w seminarium diecezjalnym w Saint-Flour. Równocześnie był przełożonym seminarium niższego. Później przeniesiono go do Paryża, gdzie spełniał obowiązki zastępcy dyrektora misjonarskiego Seminarium Internum (nowicjatu).

W 1830 r. święcenia kapłańskie otrzymał jego młodszy brat Ludwik i zaraz po nich wyjechał na misje do Chin. Nie osiągnął jednak nawet celu podróży. Zarażony malarią, zmarł na statku. Jan Gabriel powiedział o tym wydarzeniu: Ludwik rzucił się w morze i umarł jak męczennik. Równocześnie wyraził gotowość zajęcia miejsca brata. Stało się to możliwe w 1835 r. Rok czasu zajęła mu podróż oraz nauka języka chińskiego i zaznajamianie się z miejscowymi warunkami życia i obyczajami. Przez trzy następne lata (1836-1839) postępował za Chrystusem głoszącym Ewangelię ubogim. Odwiedzał wspólnoty chrześcijańskie w Henan i w Hubei. Ciągle jednak musiał się ukrywać przed władzami, bo w ich opinii był głosicielem niedozwolonej w Niebiańskim Imperium obcej religii.

Apostolska działalność wśród ubogich zakończyła się 16 września 1839 r. Zdradzony przez chrześcijanina, który porzucił wiarę, Jan Gabriel został aresztowany. Rozpoczęła się jego długa droga krzyżowa. Przetrzymywano go w więzieniach w Gucheng, w Xiangfan i w Wu-ch’ang. Był poddawany przesłuchaniom, różnego rodzaju upokorzeniom i torturom. Znosił wszystko z podziwu godnym spokojem. Nie zdradził nikogo z miejscowych chrześcijan, ani z misjonarzy. Nakłaniano go do podeptania krzyża na znak odstępstwa od chrześcijaństwa. Odrzekł wtedy: Wolę ponieść śmierć, niż zaprzeć się wiary. Następstwem tego było skazanie na śmierć. Zaraz po zatwierdzeniu wyroku przez cesarza, 11 września 1840 r. wyprowadzono go wraz z innymi skazanymi na wzgórze zwane „Czerwoną Górą”, potem odartego z szat zawieszono na szubienicy w kształcie krzyża i uduszono. Upodabniał się do Chrystusa w całym życiu i otrzymał łaskę zniesienia podobnej męki i śmierci. Chrześcijanie, narażając się na prześladowania, przenieśli jego ciało na cmentarz i pogrzebali w pobliżu grobu zamordowanego wcześniej misjonarza – Franciszka Regis Cleta. W 1858 r. przeniesiono je do Ningpo, a następnie do Paryża.

Papież Leon XIII w 1889 r. zaliczył Jana Gabriela w poczet błogosławionych, a Jan Paweł II dnia 2 czerwca 1996 r. w poczet świętych. Jego liturgiczne wspomnienie wyznaczono na 11 września.

(źródło: www.misjonarze.pl )

Foto ks. Damian Konieczny
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-04-03 18:02:59
miniaturka

Dekret Stolicy Apostolskiej ws. Mszy Świętej na czas pandemii

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret zezwalający na możliwość odprawiania Mszy Świętej na czas pandemii wraz ze specjalnym formularzem mszalnym.
2020-04-03 20:11:42
miniaturka

Za nami XII Mikstacka Droga Krzyżowa. Tym razem inna… duchowa

Mikstat: Na dziś zaplanowana była XII Mikstacka Droga krzyżowa ulicami miasta. Była inna niż wszystkie dotychczasowe, bo przeżywana w łączności duchowej..
2020-04-04 09:42:19
miniaturka

Legnica. Dar serca od duchownych dla szpitali

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski skierował apel do duchownych i osób konsekrowanych z prośbą o „dar serca”, który zostanie przekazany jako wsparcie dla służby zdrowia.
2020-04-04 11:10:17
miniaturka

Archidiecezja przemyska: składki od księży pomogą w walce ze skutkami epidemii

Księża archidiecezji przemyskiej zostali poproszeni przez abp. Adama Szala, aby połowę swoich miesięcznych przychodów przeznaczyli na utrzymanie parafii, wypłaty dla pracowników oraz funkcjonowanie instytucji diecezjalnych. Pieniądze trafią też na walkę z epidemią.
2020-04-04 11:26:35
miniaturka

Rzecznik Episkopatu zachęca do duchowego udziału w Niedzieli Palmowej

Akcja #Palma "mimo kwarantanny i izolacji umożliwi budowanie duchowej wspólnoty" - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik Episkopatu zachęca również do duchowego uczestnictwa w transmitowanej liturgii i nabożeństwach "Gorzkich żali".
2020-04-04 11:47:52
miniaturka

Ziarna Słowa - Społeczne przykazanie miłości

- Przykazanie miłości ogarnia wszystkie Przykazania Dekalogu i doprowadza je do pełni - mówił Święty Papież w Warszawie. To Przykazanie ma charakter wybitnie społeczny. O nim w kolejnym odcinku "Ziaren Słowa".