Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-27 16:15
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Zapraszamy do Mikstatu na niezwykłe uroczystości odpustowe z błogosławieństwem zwierząt

16. sierpnia odbędą się w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha, patrona chorych, aptekarzy, weterynarzy, więźniów, pielgrzymów, ale także opiekuna zwierząt domowych.

Plakat z programem uroczystości odpustowych
Autor/źródło: Parafia Mikstat

Na czym polega ich niezwykłość ? W Mikstacie z okazji odpustu ku czci św. Rocha od ponad trzystu lat odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on miejsce, zawsze 16 sierpnia po Mszy Świętej wotywnej odprawianej o godz. 8:00.  Jest to niezwykle widowiskowy element uroczystości odpustowej, świadczący o wierze mieszkańców miasta, ale także ich przywiązaniu do tradycji  przodków i trosce o przekaz ich kolejnym pokoleniom.

Czas szybko płynie…, więc już niedługo 16 sierpień, dzień wielkiego świętowania w niewielkiej wspólnocie mikstackiej w Południowej Wielkopolsce. W tym roku przypada w niedzielę. Więc może warto w swoim kalendarzu zarezerwować ten dzień na przyjazd do Mikstatu? 

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odprawiana będzie Msza Święta, a po niej Nowenna do niebieskiego Patrona miasta Mikstat. W tym samym dniu rozpoczną się spotkania w Szkole Świętego  Rocha dla dzieci i młodzieży. Jest to cykl spotkań dla młodych przybliżających im znaczenie i sens tradycji odpustowych, ale także kształtujących ich wrażliwość  na potrzeby bliźnich, właściwy stosunek do zwierząt. Spotkania w Szkole św. Rocha maj także na celu włączenie dzieci i młodzieży w duchowe przygotowania do wielkiego parafialnego święta.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 9.  sierpnia)  w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbędzie się modlitewne spotkanie osób  chorych i starszych, połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Do programu tegorocznych uroczystości odpustowych wpisany został bardzo ważny punkt. Czas bezpośredniego świętowania rozpocznie się tak jak zwykle Mszą Świętą sprawowaną  15. sierpnia o godz. 18:00, ale podczas tej Eucharystii Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski przekaże dla mikstackiej parafii relikwie I stopnia Świętego Jana Pawła II.

Po tej Mszy Świętej procesja  z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Jana Pawła II i Świętego Rocha wyruszy do Sanktuarium. Tu odśpiewane zostaną  nieszpory  i rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej wspólnoty parafialnej będą sprawowali  pasterkę.  Jej nastrój jest niesamowity, niezapomniany. Palące się na grobach otaczających Sanktuarium  znicze, szum starych drzew, z których być może niektóre pamiętają czasy budowy niewielkiego drewnianego kościoła, śpiew ptaków stanowią niezapomnianą oprawę tej Mszy Świętej.

  16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie  Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie  się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona  Ksiądz Abp Wojciech Polak- Prymas Polski.

Trudno wyobrazić sobie uroczystości odpustowe bez uroczystej sumy i  procesji. Ta w tym roku będzie sprawowana o godz. 12:00. Przewodniczyć jej będzie Ks. Abp Wojciech Polak.

Uroczystość zakończy Msza Święta sprawowana o godz. 18:00 w intencji dzieci, które otrzymają specjalne błogosławieństwo. Procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego. Wokół Sanktuarium zrobi się ciszej, ale drzwi Sanktuarium pozostaną otwarte do zmroku, więc warto tam zajrzeć. Pięknie odnowiona świątynia zachwyciła już wielu.

Dodajmy, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zadziwiająca jest siła kultu, tradycji i wiary w tej społeczności.

Na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt serdecznie zaprasza:

Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-27 13:13:37
miniaturka

Brazylia: 152 biskupów zgłasza zarzuty przeciwko rządowi Bolsonaro

Grupa 152 biskupów i arcybiskupów z Brazylii zarzuca prezydentowi Jairowi Bolsonaro i jego rządowi nieudolność w zwalczaniu aktualnego kryzysu, w jakim znalazł się kraj.
2020-07-27 13:49:52
miniaturka

#3kropki - Z ziarenek piasku zbudowane są góry

▪️ ▪️ ▪️
2020-07-27 14:12:02
miniaturka

Ks. Cielecki nie posiada upoważnienia do działalności związaną ze św. Szarbelem

Ks. Jarosław Cielecki nie jest upoważniony przez nasze Sanktuarium do prowadzenia działalności związanej z postacią św. Szarbela – podkreśla opat Tannous Nehme, przełożony klasztoru św. Marona (sanktuarium św. Szarbela) w Annaya (Liban) w liście z 22 lipca br. przesłanym do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
2020-07-27 16:14:08
miniaturka

#3kropki - Nie trzeba szukać uznania, aby czynić dobrze

▪️▪️▪️
2020-07-27 16:22:38
miniaturka

O. Żak: Jan Paweł II dokonał rewolucji w Kościele w odpowiedzi na kryzys wykorzystywania

Jan Paweł II już w pierwszym okresie swego pontyfikatu zaproponował nową linię wobec problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych i dokonał swego rodzaju rewolucji w Kościele w odpowiedzi na ten kryzys – mówi KAI ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.
2020-07-28 08:10:47
miniaturka

Hagia Sophia meczetem: pogłębianie podziałów w świecie szukającym dialogu

Na świecie nie słabnie fala ostrych protestów przeciwko przekształceniu Hagia Sophia w meczet. Podkreśla się, że jest to obciążenie dla dialogu między kulturami i dowód, że Turcja coraz bardziej oddala się od Europy.