Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-17 14:59
Małgorzata Strzelec

Zakończyła się IX edycja Szkoły Świętego Rocha w Mikstacie

Mikstat: Dobiegła końca IX edycja Szkoły Świętego Rocha w Mikstacie. Ta edycja była odmienna od dotychczasowych,ze względu na stan epidemii odbywała się on-line.

Maskotka Szkoły Świętego Rocha
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu świętego Rocha. Jest znany przede wszystkim z odbywających się tu co roku uroczystości odpustowych ku jego czci połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Formą duchowego przygotowania do tych uroczystości jest rozpoczynająca się zawsze 7 sierpnia nowenna do św. Rocha, a od 2012 także spotkania dla dzieci i młodzieży, które zostały nazwane Szkołą Świętego Rocha. Kiedy w lipcu był przygotowywany plakat ze scenariuszem uroczystości odpustowych w jego  programie znalazła się także Szkoła Świętego  Rocha. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, że inny jest plan Pana  Boga wobec przygotowań do uroczystości i samych uroczystości św. Rocha. Co prawda, od kilku miesięcy świat doświadcza epidemii koronawirusa, ale sądziliśmy, że uda się przeprowadzić cykl spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, 5 sierpnia pojawiła się informacja, że powiat ostrzeszowski na terenie którego znajduje się Mikstat znalazł się w tzw. czerwonej strefie, a w samym mieście zanotowano dużą liczbę zakażonych. Stało się wtedy oczywiste, że nie ma szans na przeprowadzenia Szkoły Świętego Rocha w dotychczasowej formule. Zaproponowaliśmy ks. kan. Krzysztofowi Ordziniakowi, by tegoroczna Szkoła Świętego Rocha odbywała się on – line. Propozycja została zaakceptowana i ustaliliśmy z ks. kanonikiem plan spotkań. Spotkania w przestrzeni wirtualnej nie zastąpią oczywiście bezpośredniego kontaktu z młodymi, ale ze względu na sytuację epidemiczną stały się dla nich jakąś alternatywą. Celem Szkoły Świętego Rocha jest przybliżenie młodym mikstaczanom postaci św. Rocha, a także zwyczajów odpustowych. Ja wyglądała ta Rochowa Szkoła on-line. W pierwszych jej dniach poznawaliśmy życie św. Rocha. Najpierw  postawę zaufania i wytrwałości w modlitwie . Jego rodzice przez lata prosili Boga przez wstawiennictwo Maryi o potomka. Potem przyszedł czas na pokazanie młodym okresu dzieciństwa i wczesnej młodości św. Rocha. Był wychowywany  w atmosferze otwierania serca na potrzeby bliźnich potrzebujących pomocy. Św. Roch w wieku 20 lat został sierota, ale na łożu śmierci ojciec skierował do niego ważne słowa, które stały się dewizą jego życia „kochaj i  służ” Bogu i człowiekowi. Potem wyruszyliśmy z przyszłym świętym na pielgrzymi szlak, gdzie uczyliśmy się od niego wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, pochylania się nad tymi, nad którymi nikt pochylać się nie chciał. Pielgrzymi szlak był także okazją na zwrócenie uwagi na umiejętność przebaczania i spieszenia z pomocą także ty, którzy nam tej pomoc odmówili albo nas skrzywdzili. Przemierzając wraz z Rochem pielgrzymi szlak zwróciliśmy uwagę młodych na przyjaźń człowieka ze zwierzętami i ich służebną rolę. Tu wykorzystano legendę Święty Roch i raj zwierząt.

Wskazaliśmy także na najważniejsze atrybuty świętego Rocha oraz rozwój jego kultu. Przypomnieliśmy dzieciom genezę kościoła na Mikstackim Wzgórzu. W poszczególnych dniach wykorzystywaliśmy w naszych spotkaniach prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcie oraz w miarę na bieżąco reagowaliśmy na komentarze zamieszczane przez młodych. Ponadto dzieci miały do wykonania codziennie jakieś zadanie np. miały narysować swoje zwierzątko, a jeśli go nie ma to to, o którym marzy. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego uroczystości odpustowe rozpoczyna spotkanie osób chorych, starszych, a kończy msza św. w intencji dzieci. Dzieci pisały także  w czym by chciały upodobnić się do św. Rocha.

IX edycja Szkoły Świętego Rocha, jakże inna od dotychczasowych trwała najdłużej… Dlaczego, bo zazwyczaj kończyła się 14 sierpnia. W edycji on-line ostatni post administratora pojawił się w niedzielny wieczór. Na bieżąco zamieszczane były w grupie zdjęcia,  z tego co działo się podczas uroczystości odpustowych. IX edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca. Ze względu na panującą epidemie koronawirusa  była ona  w tym roku przede wszystkim czasem pochylania się nad postacią Patrona i czasem uczenia się dostrzegania potrzeb bliźnich.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To wyróżnienie, ale i wyzwanie. Nakłada o społeczność lokalną obowiązek troski o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Rochowa Szkoła na pewno w tym pomaga.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-17 10:03:32
miniaturka

Dwa kościoły zamknięte do odwołania z powodu koronawirusa

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania. Powodem jest zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny należący do Zgromadzenia Księży Marianów. Zakażenie COVID-19 wykryto również u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie.
2020-08-17 10:21:37
miniaturka

Uroczyste wotum dziękczynne za ocalenie Polski w 1920 roku

Przy powstającym w Radzyminie Sanktuarium św. Jana Pawła II stanęła figura Matki Bożej Łaskawej. To dar serc Polaków za opiekę Opatrzności Bożej podczas Bitwy Warszawskiej.
2020-08-17 11:34:26
miniaturka

Warszawa: koronawirus w dwóch parafiach (aktualizacja)

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania. Powodem jest zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny należący do Zgromadzenia Księży Marianów. Zakażenie COVID-19 wykryto również u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie, jednak świątynia pozostaje otwarta.
2020-08-17 14:54:20
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: po słowach Papieża ludzie mieli łzy w oczach

Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański zabrał głos w sprawie konfliktu na Białorusi wzywając strony do dialogu, a władze i siły bezpieczeństwa do zaprzestania przemocy wobec protestujących po ostatnich wyborach prezydenckich.
2020-08-17 20:00:03
miniaturka

Zdumienie i piękno są drogami, na których spotykamy Boga

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników spotkania na rzecz przyjaźni między narodami, które rozpoczyna się w Rimini.
2020-08-17 20:05:27
miniaturka

Papież: powołanie rodzi się z miłości Bożej

„Warto przypomnieć, że droga powołania ma swój początek w doświadczeniu bycia kochanym przez Boga”.