Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-23 23:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Za nami X. Mikstacka Plenerowa Droga Krzyżowa

Licznie uczestniczyli wierni parafii mikstackiej w X. Plenerowej Drodze Krzyżowej, której trasa przebiegała od św. Antoniego do św. Rocha.

Droga Krzyżowa ulicami miasta
Autor/źródło: Jacek Sikora

23.  marca odbyła  się w Mikstacie( diecezja kaliska) jubileuszowa X Plenerowa Droga Krzyżowa.  Rozpoczęła się  o godz. 19:00 przy kapliczce Świętego Antoniego, która stoi w miejscu, w którym stał kiedyś krzyż wykonany przez Pawła Brylińskiego, upamiętniający ofiary epidemii. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej  wyznaczone zostały w różnych punktach miasta, ostatnia  na Cmentarnym Wzgórzu przy Sanktuarium Świętego  Rocha. Tutaj wśród krzyży oznaczających miejsce spoczynku naszych przodków rozważaliśmy ostatnią stację drogi krzyżowej Jezusa. Wyznaczona trasa Drogi Krzyżowej ma dla przeżywającej ją wspólnoty wymiar niezwykle głęboki i wymowny. Od stuleci mieszkańcy przychodzą na to wyjątkowe Wzgórze, by uczyć się od swego niebieskiego Patrona umiłowania krzyża i kroczenia z nim przez życie.

Inicjatorem odprawianej od dziesięciu  lat  drogi krzyżowej ulicami miasta jest Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak proboszcz, a jednocześnie  kustosz Diecezjalnego  Sanktuarium Świętego Rocha.

Oświetlona lampkami trasa drogi krzyżowej sprzyjała refleksji, modlitewnej zadumie,  czuwaniu  i podążaniu za krzyżem Jezusa.

Podążanie za krzyżem Jezusa i rozważanie Jego  męki i śmierci było   świadectwem i wyznaniem wiary jej uczestników. Droga Krzyżowa ulicami miasta Mikstatu poprzedza dzień spowiedzi w parafii.  Udział w drodze krzyżowej był  więc okazją do rachunku sumienia. Zapewne pomocne w nim były rozważania poszczególnych stacji odczytywane przez ks. wikariusza Krzysztofa Lipińskiego. Padały w nich ważne pytania skłaniające do refleksji  dotyczące między innymi umiejętności przebaczania, dostrzegania potrzeb bliźnich, umiejętności trwania przy Jezusie, sposobu przeżywania cierpienia.  Droga Krzyżowa ulicami miasta od kapliczki Świętego  Antoniego do Diecezjalnego  Sanktuarium Świętego Rocha stała się okazją do refleksji nad miejscem  i znaczeniem krzyża w  naszym życiu. Przy pierwszej stacji krzyż na swoje ramiona wzięli harcerze, którzy całą drogę otaczali go rozświetlając ciemności niesionymi w rękach pochodniami. Między poszczególnymi stacjami krzyż nieśli ponadto przedstawiciele rejonów przez które przebiegała trasa Drogi Krzyżowej, dzieci, młodzież gimnazjalna, rodzice dzieci, które w tym roku po raz pierwszy w przyjmą Pana Jezusa do swojego serca. Przy XII stacji krzyż wzięli na swoje ramiona ci, którzy odczuwali taką potrzebę. Zgodnie z tradycją przy przedostatniej  stacji krzyż podjęli strażacy, którzy zabezpieczali trasę Mikstackiej Plenerowej Drogi Krzyżowej.

Pomiędzy poszczególnymi stacjami odmawialiśmy tajemnice różańca, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, śpiewaliśmy pieśni wielkopostne. Modliliśmy się o dobrą spowiedź, ale także objęliśmy modlitwa naszych chorych parafian, którym stan zdrowia uniemożliwił udział w Drodze Krzyżowej.Modlitwie przewodniczył ks. proboszcz.  Przy sanktuarium ks. proboszcz wraz z ks. wikariuszem udzielili zebranym błogosławieństwa. Przy śpiewie pieśni „Witaj Królowo…” uczestnicy nabożeństwa udali się na groby swoich bliskich, by tam w duchu wdzięczności za przekazaną wiarę zatrzymać się na chwilę modlitwy, a także postawić niesiony podczas drogi krzyżowej znicz, symbol pamięci.

Liczny udział w Plenerowej Drodze Krzyżowej, pięknie oświetlona zniczami trasa to świadectwo naszej wiary. Świadectwo tak bardzo potrzebne współczesnemu człowiekowi. Może w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. Może to właśnie nasz udział w tegorocznej drodze krzyżowej sprawi, że ktoś komu zabrakło czasu…, a może  odwagi 23. marca  A. D. 2018, ale będzie z nami za rok,  by krocząc za krzyżem ulicami miasteczka rozważać Mękę i Śmierć naszego Pana...Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy