Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-07 23:00
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

W mikstackim sanktuarium rozpoczęła się Nowenna przed wielkim odpustem

W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha 16 sierpnia odbędą się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Nowennowy czas w mikstackim sanktuarium...
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Jest już tradycją, że do uroczystości  odpustowych ku czci św. Rocha wierni przygotowują się poprzez udział we Mszy Świętej połączonej z Nowenną. Od ubiegłego roku w czas przygotowania do uroczystości odpustowych wpisują się głoszone codziennie rekolekcje. Przepełnieni wiarą przybyli mikstaccy parafianie 7. sierpnia o godz. 18:30, by uczestniczyć we Mszy Świętej sprawowanej w intencji próśb i podziękowań kierowanych do Boga przez wstawiennictwo św. Rocha w Nowennie. W tym roku konferencje będą głosili kapłani Dekanatu Mikstackiego. W pierwszym dniu Nowenny przy ołtarzu stanęli ks. kan. Piotr Staszak i ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak. Ks. kan. Piotr jest  dekanalnym ojcem duchownym i to właśnie on jako pierwszy skierował do nas podczas tegorocznej Nowenny słowa rozważania. Podczas tegorocznej nowenny będziemy pochylali się nad słowami błogosławieństw wypowiedzianymi przez Jezusa na Górze.

W słowie skierowanym do zebranych wiernych ks. kan. Piotr Staszak zatrzymał się nad słowami Jezusa: „ Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Rozpoczynając rozważanie kaznodzieja podkreślił, że błogosławieństwa odgrywają ważna rolę w życiu duchowym każdego człowieka. Zaznaczył, że Bóg pragnie kontaktu z człowiekiem. Zwrócił uwagę, że Jezus otworzy dla nas swe Boskie Serce jednak wiele osób postrzega Go jedynie jako Kogoś odległego, poddającego nieustannie ocenie nasze uczynki. Nawiązując do błogosławieństw podkreślił znaczenie pokoju w życiu każdego człowieka. Zwrócił naszą uwagę  na fakt, że gdy wokół Jezusa zebrały się tłumy, On wszedł na Górę. Zaakcentował, że z perspektywy góry dostrzegalne jest to,  czego nie widzą stojący u jej podnóża. Kontynuując podkreślił, że z perspektywy Góry Jezus widział różne życiowe drogi człowieka. Dostrzegał radości i trudności, ale sam także ich doświadczał. Ponadto zwrócił uwagę, że Jezus jest tym, który wnosi pokój do naszego życia, ten pokój który jest nam niezbędny, pokój serca. Jednocześnie dodał, że w każdym człowieku jest źródło dobroci i piękna, a błogosławieństwa są potrzebne dla naszej duszy. Ks. kan. Piotr przywołał przykłady Świętych, wśród nich także św. Rocha, którzy przyjęli Boże błogosławieństwo, a w swoim życiu kroczyli drogą błogosławieństw. Podkreślił, że dzięki mocy Bożego błogosławieństwa byli zdolni do czynienia wielkich rzeczy w życiu. Jednocześnie dodał, że  wiele osób nigdy nie usłyszało słów błogosławieństwa, a człowiek by właściwie mógł funkcjonować potrzebuje słów akceptacji, uznania, słów błogosławieństwa. Jednocześnie kaznodzieja zachęcał zebranych, by byli blisko Jezusa i świadczyli o nim nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami. Kończąc rozważanie ks. kan. Piotr powiedział:” Chrześcijanin, każdy i każda z nas ma być jak lampa, jak latarnia morska, która w mroku życia, ale przede wszystkim w mroku śmierci wskaże innym ludziom często zagubionym, wejście do nieba, by tam usłyszeć już osobiście od Jezusa: byłaś, byłeś błogosławiony, jesteś błogosławiony, jesteś błogosławiona, szczęśliwy szczęśliwa, bo czyniłaś, czyniłeś pokój.Zapewne wielu z nas swoim słowem ks. kan. Piotr pobudził do refleksji, do postawienia sobie pytania, czy jestem człowiekiem pokoju, czy wnoszę pokój w środowiska w których żyję? A wreszcie, czy w moim sercu panuje autentyczny Boży pokój?

Po Eucharystii ks. kan. Krzysztof odczytał modlitwę pierwszego dnia Nowenny do Świętego Rocha, a następnie prośby i podziękowania wypisane przez mikstackich parafian i wiernych nawiedzających sanktuarium. Potem odmówiliśmy Litanię do Świętego Rocha. W mikstackim sanktuarium znajdują się relikwie św. Rocha. Po zakończonej Nowennie wielu podchodziło, by oddać im cześć.

Czas bezpośredniego przygotowania rozpoczęty. Przez kolejne dni przychodząc do sanktuarium na Eucharystię będziemy wsłuchiwać  się  w nauki, podczas których kolejni kapłani posługujący w mikstackim dekanacie przybliżać nam będą błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa na Górze. Były one ważne dla naszego niebieskiego Patrona. Zapewne będzie to dla nas piękny duchowo czas, czas refleksji, ale i pracy nad sobą…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-07 17:36:50
miniaturka

Papieski list do biskupów Chile w sprawie walki z nadużyciami

„Jestem pod wrażeniem podjętej refleksji, rozeznania i wyborów, jakich dokonaliście” – podkreśla Papież w liście do chilijskich biskupów. Napisał go po zapoznaniu się z decyzjami episkopatu Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych.
2018-08-07 17:42:52
miniaturka

Bp Szyrokoradiuk: nie możemy przyzwyczaić się do wojny na Ukrainie

W obliczu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk przypomina światu o trwającej w jego diecezji wojnie i apeluje o pokój.
2018-08-07 17:45:35
miniaturka

Pielgrzymka legnicka na szczycie Jasnej Góry

Zakończyła się 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. "Tu zawsze byliśmy wolni" - takie hasło towarzyszyło pątnikom przez 10 dni marszu.
2018-08-07 23:31:24
miniaturka

Bp Napierała: wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami

- Wspaniałe jest to, że jesteśmy chrześcijanami - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Przemienienia Pańskiego w kościele pw. Świętej Trójcy w Węglewicach.
2018-08-08 08:13:29
miniaturka

Caritas na pierwszej linii pomocy Indonezyjczykom

Indonezyjska Caritas niezwłocznie zaangażowała się w pomoc ofiarom tragicznego trzęsienia ziemi, jakie dotknęło wyspę Lombak. Na miejscu znajdują się też inne organizacje.
2018-08-08 08:41:57
miniaturka

Latynoamerykański Kościół bliski ofiar wyniszczającej gospodarki

W stolicy Brazylii trwa spotkanie przedstawicieli 35 wspólnot i wiosek z ośmiu krajów Ameryki Łacińskiej, które padły ofiarą ekspansywnej działalności wydobywczej prowadzonej na ich terenach.