Już we wprowadzeniu do konferencji ks. profesor Piotr Tomasik podkreślił, że fundamentem do podjęcia refleksji nad tym zagadnieniem jest troska o wychowanie do pokoju, do wolności, ale zarazem wychowaniem do godności i sprawiedliwości. Stanowi to podstawę do wzajemnego szacunku w kontekście społeczeństwa wielokulturowego. Jak podkreślił ks. Piotr Tomasik prowadząc dialog z innymi religiami należy zachować troskę o własną tożsamość duchową i moralną.
Profesor Anna Zellma z UWM w Olsztynie zaprezentowała referat: „Rozwijanie kompetencji międzykulturowych katechetów w zróżnicowanej kulturowo szkole”. Obecny proces edukacyjny wymaga od nauczycieli i katechetów kompetencje komunikacyjnych, kompetencji kulturowych oraz kompetencji wielokulturowe. Fundamentem wydaje się znajomość własnej kultury oraz zdolność i chęć komunikacji. Stanowi to podstawę do dialogu między różnymi kulturami.
Zatem każdy katecheta winien angażować wymiar poznawczy, wymiar emocjonalny oraz wymiar praktyczny swojej posługi, aby skutecznie i swobodnie funkcjonować na styku różnych kultur. Wydaje się to szczególnie istotne w kontekście nurtów migracyjnych w naszej ojczyźnie i całej Europie. Obecna sytuacja, którą odnajdujemy w polskiej szkole, wymaga szeroko rozumianych kompetencji edukacyjnych, ale także międzykulturowych. To przede wszystkim: wrażliwość, poszanowanie godności i wolności, empatia, otwartość, gotowość to zmiany, kreatywność i troska o osobę. Pani Profesor przywołała także dobre praktyki już istniejące w polskiej rzeczywistości duszpasterskiej. Na przykład diecezja katowicka i sosnowiecka zorganizowały kursy językowe dla katechetów z języka ukraińskiego, diecezje opolska i pelplińska organizowały różne kursy ułatwiające proces edukacyjny i integracyjny uczniów z Ukrainy. Centrum Doskonalenia nauczycieli Natan przygotowało kurs: „Dzieci i młodzież z Ukrainy na katechezie”. Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie organizował liczne webinaria i kursy dla katechetów i nauczycieli.
Kolejny referat wygłosił Profesor Andrzej Zybertowicz. Wystąpienie dotyczyło Wpływu migracji na przyszłość polskiego społecznego. Prelegent zaznaczył, że każdy z nas podejmując dialog i współpracę potrzebuje wyraźnych granic. Chroni to nas, nasze rodziny oraz naszą tożsamość narodową. Pragnąc skonfrontować problem migracji potrzeba szeroko rozumianej współpracy kulturowej, gospodarczej, społecznej a nawet politycznym. Każde Państwo ma troszczyć się o swoją suwerenność i podmiotowość. Zdaniem prelegenta największymi wyzwaniami stojącymi przed współczesnym społeczeństwem są: sprawna zdolność w zarządzaniu konfliktami międzykulturowymi oraz właściwy balans pomiędzy chęcią rozwoju technologicznego a nurtem migracyjnym.
Zaprezentowane referaty były inspiracją do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat lekcji religii w kontekście zmian wielokulturowych.
Istotnym momentem spotkania była także wspólna modlitwa w sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. We wspólnie sprawowanej eucharystii ks. Biskup Wojciech Osial – Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego powierzał Bogu przez wstawiennictwo świętego Józefa całą posługę katechetyczna Kościoła w Polsce.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: