Strona główna
opoka.org.pl
2023-01-05 15:21
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

VI Kongres Rodzin Polonijnych- zaproszenie

W dniach 15-17 września 2023 roku odbędzie się w Gdańsku VI Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. Udzielą także odpowiedzi na pytanie jak można pomóc rodzinom w sytuacji trudności i zagrożeń. W ramach Kongresu przewidziane są także warsztaty w grupach, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, czy pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych.

Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość spotkań indywidualnych z różnymi specjalistami. Kongres Rodzin Polonijnych stanowić będzie także znakomitą okazję do nawiązania wzajemnych relacji między uczestnikami, co sprzyjać będzie integracji środowisk polonijnych.

Bp Turzyński zaprasza na Kongres Rodzin Polonijnych

Chcemy pokazać piękno rodziny. Każdorazowo na Kongresach Rodzin Polonijnych można wysłuchać niezwykłych świadectw rodzin mówiących o wzajemnym szacunku, miłości, przezwyciężaniu kryzysów, wychowaniu młodzieży – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, zapraszając na VI Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który w dniach 15-17 września 2023 r. odbędzie się w Gdańsku.

Jak podkreślił delegat KEP, uczestnictwo w Kongresie to okazja do pogłębienia chrześcijańskiej myśli na temat małżeństwa i rodziny. „Przyszłoroczny Kongres Rodzin Polonijnych będzie okazją do uczestnictwa w warsztatach, wysłuchania konferencji, a także świętowania z rodzinami polonijnymi i małżeństwami archidiecezji gdańskiej” – zaznaczył bp Piotr Turzyński. Jednocześnie zachęcił, aby rodziny polonijne już planowały urlop na połowę września 2023 r. i przyjechały do Gdańska.

Z zaproszeniem do rodzin polonijnych całego świata zwróciła się również Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej Grażyna Koszałka. „W programie jest część teoretyczna i praktyczna, część turystyczna oraz festiwalowa, a także kulturalna. Postaramy się pokazać piękno rodziny w różnych ujęciach. Polacy ze wszystkich kontynentów, przyjedźcie do Gdańska” – powiedziała Grażyna Koszałka dla Family News Service równocześnie zachęcając już do zaplanowania urlopów na w/w światowe wydarzenie, jak również do modlitwy w intencji Kongresu.

Grażyna Koszałka przedstawiła najważniejsze punkty kongresowego programu: „Zajmiemy się tematem +małżeństwa i rodziny jako najlepszej inwestycji+. Sięgniemy do teorii rodziny szczególnie w ujęciu Jana Pawła II, papieża rodziny. Będzie też sesja dotycząca edukacji potrzebnej małżonkom i młodym rodzicom. Zajmiemy się kwestią małżeństwa jako wspólnoty życia i miłości. Nie zabraknie debaty na temat sytuacji współczesnej rodziny, szczególnie na emigracji. Specyfiką naszych Kongresów są warsztaty. Będzie to okazja dla uczestników do osobistej konsultacji z wieloma ekspertami, aby podjąć próbę rozwiązania własnych rodzinnych problemów”.

Uczestnicy Kongresu zmierzą się z najpoważniejszymi wyzwaniami dla współczesnych rodzin. „Pokażemy jak wyzwolić siły dobra wtedy, gdy w rodzinie dzieje się źle np. w jaki sposób zainwestować w swoją rodzinę, jak niwelować braki uczuciowe, jak pokonać samotność w małżeństwie” – podsumowała Grażyna Koszałka. Przewidziano także punkty programu dla rodziców, w tym jak ochronić dzieci przed cyberprzemocą czy jak odzyskać życie religijne młodzieży.

Jak poinformowała przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny, uczestnicy Kongresu będą mieli okazję lepiej poznać kwestię ratowania rodziny w kontekście objawień Maryi w rwandyjskim Kibeho.

Do uczestnictwa w przyszłorocznym Kongresie zaprosili Aneta i Arkadiusz Siemionkowie od 19 lat mieszkający w Belgii. „Biorąc udział w dotychczasowych Kongresach mieliśmy okazję przekonać się, że istnieje wielu specjalistów zajmujących się tematyką rodziny i Polonii. Niejednokrotnie otrzymaliśmy wytyczne do wcielenia w życie. Przekonaliśmy się, że z wieloma podobnymi problemami zmagają się też inne rodziny mieszkające poza granicami Polski” – powiedział Arkadiusz Siemionek. Podkreślił, że duże znaczenie mają nie tylko oficjalne punkty programu, ale także spotkania przy posiłkach czy podczas wspólnego spędzania wolnego czasu. „To czas zawierania nowych przyjaźni między rodzinami, umacniania obecnych. To jest dobra okazja do integracji między wami, jeśli zdecydujecie się przyjechać” – zachęcił Arkadiusz.

Aneta Siemionek podkreśliła również znaczenie opieki nad dziećmi, która jest zapewniona przez organizatorów. „Organizatorzy przykładają dużą wagę do tego, aby dzieci podczas zajęć dorosłych miały też swoje ciekawe zajęcia” – powiedziała.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2023-02-13 13:54:45
miniaturka

Posiedzenie Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Naszą największą troską jest ta o kapłanów i siostry zakonne do posługi poza granicami kraju – powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W piątek 10 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu działającego przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2023-02-13 13:59:59
miniaturka

Spotkania gremiów polonijnych pokazują potrzebę wspólnego działania i budują jedność

Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, odnosząc się do zakończonego w miniony weekend spotkania Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbyło się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
2023-02-14 11:09:07
miniaturka

Konferencja: System ochrony oraz prewencja w Kościele – rozwój i perspektywy

Katolicka Agencja Informacyjna, Fundacja Świętego Józefa KEP oraz Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zapraszają na konferencję „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce – rozwój i perspektywy”.
2023-02-19 12:01:22
miniaturka

Delegat Episkopatu Polski: Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!

Do włączenia się w modlitwę w intencji skrzywdzonych w pierwszy piątek Wielkiego Postu i otoczenia osób wykorzystanych seksualnie modlitwą przez cały marzec – zgodnie z intencją papieża Franciszka – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-02-20 17:14:29
miniaturka

Reagowanie, pomoc, prewencja. System, który sprawdza się i rozwija każdego dnia

Blisko 1,7 mln złotych przeznaczyła w 2022 roku na działania na rzecz osób skrzywdzonych Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Niemal 300 tys. zł – dziesięć razy więcej niż dwa lata temu – trafiło na sfinansowanie pomocy bezpośredniej. Kościelny system ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy osobom skrzywdzonym działa dziś w triadzie: reagowanie, pomoc, prewencja.
2023-02-23 09:20:50
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Dnia 21 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Członkowie oraz konsultorzy Komisji podjęli dyskusje nad najnowszymi wyzwaniami oraz problemami posługi katechetycznej w Polsce