Vademecum o spowiedzi jest praktyczną pomocą duszpasterską dla księży, którzy w konfesjonale mogą spotkać się zarówno z pokrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, jak i sprawcami tego przestępstwa. Powstało z inspiracji Fundacji Świętego Józefa, a jego autorami są dwaj księża: ks. Tomasz Liszewski z archidiecezji łódzkiej oraz ks. Krzysztof Matuszewski z archidiecezji katowickiej – terapeuci, duszpasterze osób pokrzywdzonych oraz koordynatorzy FSJ.
– Po nawiązaniu w 2021 r. współpracy z ukraińskim Centrum Godności Dziecka, działającym przy Katolickim Uniwersytecie we Lwowie, Fundacja Świętego Józefa KEP podjęła decyzję o sfinansowaniu tłumaczenia poradnika dla spowiedników na język ukraiński. To nasza cegiełka pomocy dla tego Kościoła lokalnego. Dziś publikacja jest już na etapie druku – mówi Marta Titaniec, prezeska Fundacji. Podkreśla również, że w kontekście wojny na Ukrainie i licznych przypadków wykorzystania seksualnego, których dopuścili się rosyjscy żołnierze, ta publikacja jest jeszcze bardziej potrzebna. – Dla wielu osób, które doświadczyły traumy wykorzystania, spotkanie w konfesjonale ze spowiednikiem, który potrafi zrozumieć i właściwie wesprzeć osobę skrzywdzoną, może być szansą na uporanie się z niezawinioną krzywdą i rozpoczęciem drogi uzdrowienia – dodaje.
W bieżącym roku Fundacja Świętego Józefa KEP wydała także zgodę na tłumaczenie publikacji „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” na język czeski.
Vademecum ukazuje duchowe aspekty traumy i oczekiwania, z jakimi do spowiedzi przystępuje osoba zraniona wykorzystaniem seksualnym. Analizuje także sytuację, gdy do konfesjonału przychodzą sprawcy wykorzystania seksualnego, jak również osoby, które wiedzą o wykorzystaniu seksualnym innych lub je podejrzewają.
Polska edycja publikacji „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” (Wydawnictwo WAM, 2021) zawiera dodatek, zawierający omówienie niektórych przepisów prawnych i kościelnych dotyczących wykorzystania seksualnego, a także listę danych kontaktowych instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochroną dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce. Publikacja za pośrednictwem kurii diecezjalnych została przekazana do każdej parafii w Polsce.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: