Symbole ŚDM już w Polsce. Peregrynacja potrwa do 1 września

Od soboty 21 sierpnia do niedzieli 1 września krzyż ŚDM i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego – symbole spotkań młodych z Ojcem Świętym – pielgrzymują przez polskie diecezje. To piąta wizyta tych symboli w Polsce i pierwsza od czasu ŚDM Kraków 2016.

„Nawiązując do słów hymnu ŚDM w Lizbonie, czujemy, że «powietrze już drga». To znaczy: towarzyszą nam takie same wrażenia, jak wtedy, kiedy symbole przyjechały do Polski przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Mam głęboką nadzieję, że ich pielgrzymka przez polskie diecezje będzie momentem, który pozwoli nam jeszcze bardziej obudzić się i zaangażować się w to, by przygotowania do spotkania w Lizbonie nabrały bardzo głębokiego duchowego wymiaru. Mam nadzieję, że przełoży się to na to, że Pan Bóg nam pobłogosławi i będziemy mogli spotkać się wszyscy razem już za dwa lata w Lizbonie – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.

To z jego inicjatywy krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przyjechały dziś do Polski i do 5 września będą przemierzać polskie diecezje. To piąta wizyta symboli ŚDM w Polsce, tym razem zorganizowana w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Lizbonie, który przejął opiekę nad nimi w Niedzielę Chrystusa Króla 2020 r.

Oficjalny program pielgrzymki symboli ŚDM w Polsce, w czasie której odwiedzą one ponad 20 diecezji, przedstawia się następująco:

21 sierpnia

15:00 – Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko w Śnieżnicy (archidiecezja krakowska)

20:00 – Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (diecezja tarnowska)

22 sierpnia

10:00 – Lublin (archidiecezja lubelska)

19:00 – Rzeszów (diecezja rzeszowska)

23 sierpnia

9:00 – Drohiczyn (diecezja drohiczyńska)

20:00 – Białystok (archidiecezja białostocka)

24 sierpnia

9:00 – Ełk (diecezja ełcka)

25 sierpnia

9:00 – Jarosław (archidiecezja przemyską i archieparchia przemysko-warszawska)

19:00 – Sandomierz (diecezja sandomierska)

26 sierpnia

7:00 – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w Częstochowie (archidiecezja częstochowska)

17:00 – Częstochowa (archidiecezja częstochowska)

27 sierpnia

7:00 – Festiwal Życia w Kokotku (diecezja gliwicka, diecezja bielsko-żywiecka, diecezja sosnowiecka, archidiecezja katowicka, archidiecezja częstochowska)

20:00 – Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej (archidiecezja krakowska)

28 sierpnia

15:00 – Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska)

18:00 – Kielce (diecezja kielecka)

29 sierpnia

1:00 – Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu (diecezja radomska)

9:00 – Warszawa (diecezja warszawsko-praska)

19:00 – Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie (archidiecezja warszawska)

30 sierpnia

19:00 – Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu (diecezja kaliska)

31 sierpnia

10:00 – Koszalin (diecezja koszalińska)

19:30 – Gdańsk (archidiecezja gdańska)

1 września

4:00 – Westerplatte (archidiecezja gdańska)

Symbole ŚDM podróżują po Polsce specjalnym busem-kaplicą, przygotowanym przez Portugalczyków, którym zostały przywiezione do Polski przez członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM Lizbona 2023. Tym samym pojazdem ks. Wilk odwiezie je 1 września do portugalskiej Coimbry, zatrzymując się po drodze w Taizé. Szczegółowy program i relacje z kolejnych wydarzeń z udziałem symboli ŚDM moża znaleźć w mediach społecznościowych KBO ŚDM.

Symbole ŚDM odwiedzają Polskę po raz piąty. Po raz pierwszy zostały przywiezione do naszego kraju w sierpniu 1991 r. w ramach VI ŚDM w Częstochowie. Drugi raz: od 6 do 30 czerwca 2003 r. jako przygotowanie do XX ŚDM w Kolonii. Po raz trzeci Polska gościła je w dn. 25 kwietnia – 29 czerwca 2009 r. przed XXVI ŚDM w Madrycie. Ostatni i najdłuższy pobyt trwał od 14 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r., w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wówczas symbole zostały też wypożyczone m.in. do krajów byłego Związku Radzieckiego.

azr (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama