Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-10 19:06
Waldemar Wesołowski

Święto ludzi gór na Śnieżce

Tradycyjnie, 10 sierpnia, w święto św. Wawrzyńca sprawowana jest Msza św. odpustowa na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce.

Położona na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce (1602mnpm) kaplica pw. św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, w dniu jego wspomnienia, przyciąga pielgrzymów i turystów do udziału w Mszy św. odpustowej. Tegorocznej Eucharystii przewodniczył biskup Hradec Kralove Jan Vokal. Koncelebransami byli biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, legnicki biskup senior Stefan Cichy oraz kilkunastu księży z Polski i Czech. 

Wspomnienie św. Wawrzyńca jest dniem spotkania na wspólnej modlitwie na szczycie Śnieżki osób określanych mianem „ludzi gór”. Należą do nich ratownicy i przewodnicy górscy, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Śnieżka, pracownicy schronisk czy też Straży Granicznej. Przybywają też turyści i pielgrzymi z Polski, Czech i Niemiec.

Wszystkich przybyłych powitał ks. Paweł Oskwarek, proboszcz parafii w Karpaczu, do której ta kaplica przynależy. Liturgia sprawowana była w języku czeskim i polskim. Homilię wygłosił Biskup legnicki.

– Jesteśmy dziś, na szczycie Śnieżki. Niezależnie od narodowości, gromadzimy się wokół tajemnicy Jezusa Chrystusa, którą uobecniają święci, a dziś szczególnie św. Wawrzyniec, diakon i męczennik – czyli sługa i świadek Tajemnicy – mówił bp Kiernikowski.

Kaznodzieja zwrócił też uwagę na sposób zachowania męczennika. Opierając się na cytacie z dzisiejszej Liturgii Godzin, podkreślił że nie zwrócił się przeciwko tym, którzy go prześladowali, ale walczył ze złem, które powoduje nieszczęście człowieka. Ze złem w sobie.

– To jest klucz do rozwiązywania wielu naszych sporów. I w rodzinie, i w społeczności. Zazwyczaj chcemy zło likwidować w kimś drugim. Św. Wawrzyniec był gotów likwidować zarzewie zła w sobie. Przyjął męczeństwo. Nie ma prawdziwego życia chrześcijańskiego bez gotowości na jakieś „męczeństwo”. Zło musi umrzeć najpierw we mnie – apelował ksiądz Biskup.

Po Mszy św. wyruszono do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się i odsłonić kolejne pamiątkowe tabliczki, na znajdującym się w tym miejscu symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.

kspn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-08-10 17:26:07
miniaturka

Abp Kupny: człowiek chce dziś decydować o tym, co jest dobre a co złe

Człowiekowi wydaje się, że może wszystko, nawet zmieniać Boże przykazania – mówił abp Kupny w kościele pw. św. Filomeny w podwrocławskich Gniechowicach, podczas Eucharystii, w czasie której hierarcha podniósł XV-wieczny kościół ku czci świętej do rangi sanktuarium.
2019-08-10 18:26:26
miniaturka

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wręczył osobiście list abp. Jędraszewskiemu

Reprezentacja kombatantów zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej spotkała się z metropolitą krakowskim w domu arcybiskupów przy ul. Franciszkańskiej 3.
2019-08-10 18:44:36
miniaturka

Śnieżka: Msza św. w intencji ludzi gór

Położona na najwyższym szczycie Karkonoszy – Śnieżce, kaplica pw. św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, w dniu jego wspomnienia, przyciąga pielgrzymów i turystów do udziału w Mszy św. odpustowej.
2019-08-11 04:43:41
miniaturka
play

O przygotowaniu darów ofiarnych w czasie mszy świętej.

Kolejny "pozornie niepozorny" element mszy świętej. Zwróćmy uwagę, co się w tym czasie dokonuje...
2019-08-11 06:30:43
miniaturka

Czwarty dzień przygotowań do wielkiego odpustu ku czci św. Rocha w Mikstacie

Kolejny dzień przygotowań do uroczystości odpustowych w Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha.Dzieci spotkały się w Szkole św. Rocha, wieczorem dorośli uczestniczyli we mszy świętej z nauką i nowenną.
2019-08-11 11:06:57
miniaturka

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Pelplińskiej

120 cyklistów zawitało dziś (10.08) do licheńskiego sanktuarium, by zawierzyć się Matce Bożej. Uczestników 21. Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę zgromadzonych w kaplicy św. o. Stanisława Papczyńskiego, powitał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego sanktuarium.