Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-25 09:32

Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

W dniach od 27 do 29 września br. obraduje w Zakopanem Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, korzystając z gościny w Domu Rekolekcyjnym Księżówka. „Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób, bardziej aktualny i dostosowany do obecnych warunków i mentalności współczesnego człowieka, możemy prowadzić przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, zapowiadając obrady Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że temat duszpasterstwa małżeństw i rodzin jest „bardzo potrzebny, aktualny i zarazem trudny w podejmowaniu na co dzień w środowisku emigracyjnym”. Zwrócił też uwagę na specyfikę środowiska polonijnego. „Problemy są związane choćby z tym, że polscy migranci są rozproszeni, nie dysponują dużą ilością czasu i nie są dyspozycyjni” – powiedział.

Zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, na które przybyli Rektorzy Misji Katolickich, duchowni, siostry zakonne i świeccy będzie składać się z konferencji oraz z warsztatów, które będą stanowić większą część spotkania. Swoim doświadczeniem podzielą się podczas nich m.in. pary małżeńskie i pracownicy poradni małżeńskich w Polsce. Spotkanie to zapoczątkuje trzyletni program duszpasterski ukierunkowany na troskę o małżeństwa i rodziny polonijne, który będzie przebiegał pod hasłem: „Dobra nowina o małżeństwie i rodzinie na emigracji”. 
„Chcemy objąć małżeństwa i rodziny polonijne również swoją modlitewną pamięcią” – powiedział bp Wiesław Lechowicz. W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy będą modlić się m.in. podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. 
Polską Radę Duszpasterską Europy Zachodniej stanowią osoby zaangażowane w duszpasterstwo polonijne w większości krajów europejskich – zarówno duchowni, siostry zakonne, jak i osoby świeckie. Jej członkowie spotykają się cyklicznie, by wymienić doświadczenia, ujednolicić metody działań duszpasterskich, a także poszukiwać rozwiązań problemów duszpasterstwa emigracyjnego. 
Foto galeria

 _______________________________________________________

bp Lechowicz zapowiada spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

POLSKA RADA DUSZPASTERSKA EUROPY ZACHODNIEJ

Troska pasterska o emigrantów - czyli o ludzi, którzy z jakiejkolwiek przyczyny, na stałe lub czasowo, przebywają poza własną Ojczyzną - stanowi integralną część misji Kościoła. Z tą świadomością Kościół w Polsce otacza opieką duszpasterstwo polskich emigrantów tak w wymiarze personalnym, jak i strukturalnym. Wśród struktur ułatwiających duszpasterstwo polskiej emigracji istnieje Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, skupiająca przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. PRDEZ tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia. PRDEZ została utworzona w 1992 roku, w jej skład wchodzi obecnie 75 osób, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu z 18 krajów Europy. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera 8-osobowe Prezydium Rady. 

Podstawą działania Polskiej Rady Duszpasterskiej Zachodniej Europy są dokumenty Stolicy Apostolskiej odnoszące się do duszpasterstwa migrantów, wskazania II Polskiego Synodu Plenarnego oraz prerogatywy Konferencji Episkopatu Polski i jej Delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Szczególnym punktem odniesienia są „Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące Duszpasterstwa Emigracji Polskiej”. 

Celem PRDEZ jest wspieranie Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w wykonywaniu jego funkcji oraz służenie mu radą przy rozwiązywaniu istotnych problemów personalnych i organizacyjnych, związanych z duszpasterstwem polskojęzycznym w poszczególnych krajach. Tworzenie wspólnej opiniotwórczej platformy osób duchownych, zakonnych i świeckich dla wymiany myśli i doświadczeń oraz współdziałania w zakresie planowania i prowadzenia duszpasterstwa dla Polaków żyjących poza granicami ojczystego kraju. Wyznaczanie kierunków pracy duszpasterstwa emigracyjnego z uwzględnieniem programów duszpasterskich Kościoła w Polsce oraz Kościołów partykularnych. Troszczenie się o przekazywanie religijnych i patriotycznych tradycji nowym pokoleniom Polaków na emigracji. Reprezentowanie emigracyjnych wspólnot w diecezjalnych, krajowych i europejskich strukturach katolików świeckich.

https://emigracja.episkopat.pl/emigracja/polska-rada-duszpasterska-europy-zachodniej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-25 08:35:27
miniaturka

Strona internetowa o dr Wandzie Błeńskiej - Matce Trędowatych

Wanda Błeńska jest jedną z 25 osób wybranych przez Watykan jako świadek wiary i zaangażowania misyjnego. Lekarka spędziła blisko 43 lata na misjach w Ugandzie. Trwają przygotowania do jej procesu beatyfikacyjnego.
2019-09-25 08:48:30
miniaturka

Kard. Sarah: zniesienia celibatu chcą bogaci, nie kraje misyjne

Szef watykańskiej dykasterii, który sam doświadczył ewangelizacji, zaświadcza, że młode Kościoły nie potrzebują żonatych kapłanów, lecz księży żyjących w celibacie, którzy dają świadectwo krzyża.
2019-09-25 09:13:13
miniaturka

Francja ma problem z muzułmanami: chcą szariatu

Muzułmanie we Francji nie poddają się sekularyzacji. Jeszcze przed 30 laty można było sądzić, że islam podzieli los głównych wyznań chrześcijańskich. Tendencje się jednak odwróciły. Sekularyzacja została powstrzymana, a muzułmanie są coraz bardziej praktykujący.
2019-09-25 09:46:17
miniaturka

Wspólny komitet biskupów Polski i Ukrainy

Biskupi Kościoła Katolickiego w Polsce i na Ukrainie powołali wspólny komitet. Pracować on będzie nad problemami między Kościołami obu krajów. Biskupi poprosili także Papieża, aby ustanowił św. Jana Pawła II patronem pojednania polsko-ukraińskiego.
2019-09-25 10:01:30
miniaturka

Kard. Nycz udaje się do Rzymu, weźmie udział w konsystorzu

Kard. Kazimierz Nycz uda się do Watykanu, gdzie 5 października weźmie udział w szóstym konsystorzu zwołanym przez papieża Franciszka. Przy okazji wizyty w Rzymie odwiedzi też swój rzymski kościół tytularny: bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti.
2019-09-25 10:30:20
miniaturka

Modlitwy za zmarłych. Nie cały umrę

Zbiór przygotowany z myślą o wiernych, którzy pragną modlić się za dusze w czyśćcu cierpiące.