Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-15 22:35
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie…

Mikstat:Procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Rocha przeszła z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy do sanktuarium. Rozpoczęły się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

Procesja z fary do sanktuarium
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha to jedno z najważniejszych wydarzeń  w roku w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Już 7 sierpnia rozpoczęły się duchowe przygotowania do tej uroczystości. Młodzi parafianie spotykali się w Szkole św. Rocha., by wspólnie się modlić, ale także poznawać postać naszego niebieskiego patrona. Wielu parafian codziennie o godz. 18:30 uczestniczyło we Mszy św. połączonej z Nowenną do św. Rocha. W przedodpustowych dniach nauki rekolekcyjne głosił kapłani z Dekanatu Mikstackiego. Tematem rozważań w poszczególne dni były błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa na Górze.  . Z pewnością pomogły nam one w przygotowaniu do pięknego, szczególnego odpustowego czasu. A ten właśnie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie trwa. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej o godz. 18:00 w kościele farnym sprawowana była Msza święta.  Po Eucharystii  z kościoła farnego wyruszyła uroczysta procesja  z Najświętszym Sakramentem i relikwiami niebieskiego Patrona na Wzgórze Mikstackie, gdzie znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha.  W procesji uczestniczyli kapłani posługujący na co dzień w mikstackiej wspólnocie,  z niej pochodzący oraz liczna rzesza parafian, gości i pielgrzymów.  Z feretronami, sztandarami przy dźwiękach orkiestry parafialnej przeszliśmy na miejsce głównych uroczystości. Po przybyciu do Sanktuarium odśpiewane zostały uroczyste nieszpory i odprawiona Nowenna do Świętego Rocha.  Po Nowennie rozpoczęło się całonocne czuwanie modlitewne. Wiele osób w tej nocnej ciszy zapewne  nawiedzi  Sanktuarium, by  z  Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie i naszym patronem Świętym Rochem podzielić się swoimi radościami i troskami, by podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę i wsparcie. Dla wielu jest on skutecznym Patronem.

16 sierpnia,  odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Tymczasem na Mikstackim Wzgórzu „u świętego Rocha” trwa adoracja. Potrwa do rana…Przed nami piękny duchowo czas...


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-15 20:25:31
miniaturka

Wielki Odpust Krzeszowski w międzynarodowej oprawie

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Maryi Wniebowziętej w pocysterskim sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.
2018-08-15 20:40:52
miniaturka

Legnica. Premiera Oratorium opracowanego przez młodzież.

"Pocałunek Boga" to trzecie oratorium stworzone i wykonane przez młodzież diecezji legnickiej.
2018-08-15 20:50:27
miniaturka

Bp Miziński: tylko zachowanie prawa Bożego daje nam szansę na życie wieczne

Tylko zachowanie prawa Bożego w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, daje nam szansę na osiągnięcie życia wiecznego - mówił bp Artur Miziński podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Skalmierzycach.
2018-08-16 08:05:20
miniaturka
play

Abp Marek Jędraszewski: to Maryja obroniła polską wolność

"W 1920 roku objawiła się Polsce i całemu światu jakże głęboko wówczas przeżywana prawda, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest prawdziwie mocą i mądrością Bożą i że ta Jego zwycięska moc ukaże się za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej."
2018-08-16 08:10:51
miniaturka

Święty z Wadowic

W Uroczystość Wniebowstąpienia NMP w Centrum Jana Pawła II w Krakowie widowisko multimedialne‎ Święty z Wadowic - Jan Paweł II z udziałem gwiazd polskiej sceny - wokalistów i aktorów. Jego celem było ukazanie postaci i świętości polskiego papieża jako żywej i pełnej mocy.
2018-08-16 09:24:47
miniaturka

Papież: przeznaczeniem człowieka chwała z Bogiem w niebie

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Papież zwrócił uwagę na pragnienie Boga, który chce zbawić całego człowieka, a więc jego duszę i ciało. Franciszek mówił o tym w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”.