Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-08 23:16
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Przygotowania do uroczystości odpustowych w mikstackim sanktuarium. II dzień nowenny

Mikstat: Do miłosierdzia wobec bliźnich zachęcał ks.Szymon Grzeszkiewicz wiernych zebranych w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.

Nowennowy czas...
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha coraz bliżej. Parafianie i pielgrzymi przygotowują się do nich poprzez udział w Mszach św.  podczas których  głoszone są nauki. W tym roku rozważane są poszczególne błogosławieństwa. W refleksji nad nimi pomagają nam słowa kierowane do nas przez kapłanów z Dekanatu Mikstackiego. W drugim dniu  przygotowań duchowych do uroczystości odpustowych o godz. 18:00 odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia. O miłosierdziu sporo usłyszeliśmy w czasie konferencji, którą w tym dniu wygłosił ks. Szymon Grzeszkiewicz, proboszcz  parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Kaliszkowicach Kaliskich. Eucharystię poprzedził śpiew Godzinek o św. Rochu Wyznawcy.Wraz z ks. Szymonem Eucharystię sprawował ks. kan. Krzysztof Ordziniak. W słowie skierowanym do zebranych celebrans podkreślił, że Pan Bóg pragnie szczęścia człowieka stworzył go do udziału w Bożym szczęściu. Zaakcentował, że człowiek osiągając to szczęście staje się człowiekiem świętym. Podkreślił, że błogosławieństwa nad którymi pochylamy się w przedodpustowym czasie są wezwaniem do kroczenia drogą, która prowadzi do osiągnięcia szczęścia. Szczególnym przedmiotem swego rozważania kaznodzieja uczynił błogosławieństwo mówiące o miłosierdziu. Celebrans podkreślił, że wielokrotnie doświadczamy miłosierdzia od Boga zwłaszcza w sakramencie pokuty. Doświadczenie miłosierdzia powinno nas motywować do świadczenia miłosierdzia wobec bliźnich. Kontynuując ks. Szymon wskazał czym jest miłosierdzie Boże. Powiedział m.in. : „ Miłosierdzie to miłość Boga , który przebacza nam grzechy. Miłosierdzie to troska Boga o to, aby człowiek dobrze korzystał z jego łaski. Miłosierdzie, to otwarcie bram nieba dla człowieka”. W dalszej części rozważania kapłan przywołał przykład św. s. Faustyny, apostołki Bożego miłosierdzia, która całe swoje życie poświeciła na to, by przekonać świat o tym, że Bóg jest miłosierny. Ks. Szymon zachęcał nas do zastanowienia się dlaczego Jezus wygłaszając słowa błogosławieństw  mówił „ błogosławieni, którzy”. Dodał, że szczęście, błogosławieństwa człowiek odkrywa w obecności bliźnich, we wspólnocie. Kontynuując podkreślił, że nie możemy żyć bez innych i dopiero w relacji z innymi poznajemy siebie, rozwijamy się. Dawanie miłosierdzia bliźnim jest dla człowieka źródłem szczęścia. Kaznodzieja zachęcał, byśmy doświadczając miłosierdzia od Boga potrafili przebaczać innym i uświadamiali sobie, że drugi człowiek jest także dzieckiem Bożym. Mamy miłosierdzie przyjmować, ale mamy je także okazywać.

Wiele ważnych słów padło podczas tej konferencji, które zapewne uświadomiły nam ogrom czekającej nas pracy nad sobą. Jakże często zdarza się ,że trudno nam być miłosiernymi wobec bliźnich, a tego uczy nas przecież także nasz niebieski Patron- św. Roch.

Po Mszy św. ks. kan. Krzysztof  Ordziniak przewodniczył nowennie. Odmówiona została modlitwa drugiego dnia nowenny, odczytane prośby i podziękowania wypisane na kartkach przez wiernych. Było ich sporo, bardzo różnej treści. Następnie odmówiliśmy Litanię do św. Rocha. Wielu wiernych oddało cześć relikwiom. Uroczystości odpustowe coraz  bliżej, chcemy by był to dla nas owocny czas, więc trwamy na modlitwie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-08 15:40:21
miniaturka

Przesłanie bp. Guzdka w związku ze Świętem Wojska Polskiego

W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek wystosował przesłanie do żołnierzy i pracowników wojska.
2018-08-08 20:03:18
miniaturka

Papież: bożkami sukces, władza, pieniądze – pokusa wszechczasów

W środowej katechezie Papież kontynuował cykl poświęcony przykazaniom i mówił o bałwochwalstwie. Odwołał się to tekstu biblijnego z Księgi Wyjścia, gdzie Żydzi na pustyni stworzyli sobie bożka ze złota.
2018-08-08 20:14:45
miniaturka

Hiszpania: obchody wspomnienia św. Dominika

Rodzina dominikańska w Hiszpanii uroczyście obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Dominika Guzmana. W Madrycie główne uroczystości odbyły się w sanktuarium Matki Bożej z Atocha.
2018-08-09 08:11:35
miniaturka

Papież do Polaków: trwajcie w Chrystusie

Zwracając się do Polaków przybyłych na audiencję ogólną Franciszek nawiązał do katechezy i zachęcił do trwania w Chrystusie, bo w Nim nasza kruchość nie jest przekleństwem.
2018-08-09 08:41:22
miniaturka

Brazylia i Argentyna walczy o życie nienarodzonych

W Ameryce Południowej rozgrywa się decydująca walka w obronie życia nienarodzonych. W najbliższym czasie Najwyższy Trybunał Federalny Brazylii i senat Argentyny podejmą decyzję w sprawie liberalizacji w tych krajach aborcji.
2018-08-09 09:12:23
miniaturka

USA: 136. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

Trwa 136. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Są na niej obecni także reprezentanci z Polski. Specjalne przesłanie z okazji spotkania w imieniu Ojca Świętego wystosował kard. Pietro Parolin.