W Święto Miłosierdzia już od 23 lat polonijna młodzież z całych Niemiec gromadzi się w Polonijnym Ośrodku Spotkań „Haus Concordia”, by świętować kolejną rocznicę działalności Grupy Modlitewnej „Orły”. W tym roku gościem specjalnym był bp Piotr Turzyński.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że „Orły” to grupa formacyjna otwarta dla wszystkich, którzy poszukują Boga. „To już kolejne pokolenie wychowane na modlitwie uwielbienia i adoracji Najświętszego Sakramentu. Ci młodzi ludzie w różnym wieku, z różnych rejonów Niemiec, potrafią odkrywać działanie Boga w ich codzienności” – zaznaczył bp Turzyński.
Dla młodzieży niezwykle ważna jest możliwość przeżywania swojej wiary z polskimi rówieśnikami. „Cieszę się, że jest wspólnota polskojęzyczna w Niemczech i nie jestem sama. Mam bardzo dobrych przyjaciół, mogę się z nimi modlić, tańczyć, śpiewać” – zaznaczyła 19-letnia Kinga.
„Tutaj mogę być takim, jakim jestem. Są tu ludzie, z którymi można o wszystkim rozmawiać i razem wielbić Pana. Co parę tygodni można tu przyjechać i naładować baterie” – dodał 22-letni Florian.
Podczas trwającego od 14 do16 kwietnia spotkania każdego dnia sprawowana była Msza św. Oprócz wspólnej modlitwy młodzi mieli okazję posłuchać konferencji na temat Bożego Miłosierdzia wygłoszonej przez bp. Turzyńskiego. Delegat KEP udzielił również sakramentu bierzmowania polonijnej młodzieży. Uwzględniono czas na wspólne rozmowy i zabawę. Ostatniego dnia odbył się również festyn połączony z koncertem i tańcem Miłosierdzia.
Tegoroczne spotkanie Grupy Modlitewnej „Orły” było 127. w jej historii. Wspólnotą, której patronują św. Jan Paweł II i św. s. Faustyna, opiekują się ks. Tomasz Frączek i ks. Marcin Szymczyk. Duże znaczenie w formacji „Orłów” mają również liderzy świeccy.
„Haus Concordia” to ośrodek położony w malowniczej dolinie na skraju krain geograficznych Siegerland i Westerwald, nieopodal miasta Siegen. Jego właścicielem jest stowarzyszenie Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech. Jako podstawowe cele organizacji członkowie założyciele wpisali do statutu m. in.: wspieranie nauki języka polskiego, kultury i tradycji polskich w Niemczech, wychowanie młodego pokolenia w duchu i w zgodzie z nauką Kościoła rzymskokatolickiego, budowanie przyjaźni i wymiany kulturalnej między narodami polskim i niemieckim.
Za; Polskifr
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: