Strona główna
opoka.org.pl
2024-11-12 10:01
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Polonia świętowała Niepodległość

W dniu 11 listopada Polacy żyjący poza granicami naszej Ojczyzny uroczyście przeżywali Święto Niepodległości. Polonia gromadziła się na Mszy św. dziękując za dar Niepodległości i modląc się za Ojczyznę, organizowano koncerty pieśni patriotycznych, akademie, wystawy, konkursy, pikniki patriotyczne itp. Szkoły polonijne włączyły się w akcję: “SZKOŁA DO HYMNU”.

Francja

POLONIA ŚWIĘTOWAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ

RZYM: Koncert pieśni patriotycznych w Kościele Świętego Stanisława BM 

11 listopada, w Kościele Świętego Stanisława BM w Rzymie odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu zespołu z krakowskiej parafii Piaski Wielkie, który poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wiesław Czubernat z Krakowa.

W tym dniu, szczególnie ważnym dla naszej ojczyzny, nasza świątynia wypełniła się modlitwą oraz dźwiękami pięknych, historycznych pieśni, które przypomniały o sile i jedności polskiego ducha.

Licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję wsłuchać się w utwory, które towarzyszyły Polakom w najróżniejszych momentach naszej historii. Wzruszające melodie i pełne pasji wykonanie wprowadziły tłumnie zgromadzoną w naszym kościele Polonię i pielgrzymów w refleksyjny nastrój, a wspólne śpiewanie podkreśliło, jak bliska jest nam miłość do Ojczyzny. Na zakończenie koncertu Apelem Jasnogórskim modliliśmy się wspólnie o pomyślność i dobrą przyszłość dla Polski.

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólne przeżycie tego wyjątkowego wieczoru. To piękne i wzruszające spotkanie na długo pozostanie w pamięci! 

 RZYM: Piknik patriotyczny

Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście spotkali się w środę, 13 listopada na pikniku patriotycznym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem wydarzenia był Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej – Adam Kwiatkowski przy współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotrem Całbeckim.

Wydarzenie połączone było z koncertem pieśni patriotycznych oraz degustacją tradycyjnych potraw regionalnych.

Czytaj więcej...

FRANCJA

W Paryżu w Święto Niepodległości złożono kwiaty pod pomnikiem Mickiewicza

W Paryżu polscy dyplomaci i Polacy mieszkający w stolicy Francji złożyli w poniedziałek kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Jak powiedział w rozmowie z PAP ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski, 11 listopada to święto, które Polacy powinni każdego dnia umacniać.

Polonia świętowała Dzień Niepodległości w Domu Kombatanta im. gen. Władysława Andersa w Paryżu

Stowarzyszenie Samopomoc Polskich Kombatantów we Francji Koło Paryż z Klubem Polskim zorganizowali w niedzielę, 10 listopada, Obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości zatytułowane „Hej, Orle Biały” odbyły się w Paryżu w Domu Kombatanta im. gen. Władysława Andersa.

Uroczystości zainaugurował były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. infułat Stanisław Jeż, tłumacząc czym niepodległość na przestrzeni wieków była dla Polaków oraz ks. prof. Piotr Wiśniewski, Prorektor KUL ds. Misji. Duchowni otworzyli w Domu Kombatanta wystawę „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata”.

„Wystawa od lat wędruje po różnych miejscach nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Kanadzie (Parlament Federalny w Ottawie, Ratusz w Windsor), Parlamencie Europejskim w Brukseli, Senacie RP, na Ukrainie, a także w szkołach i instytucjach w całej Polsce oraz w seminarium duchownym w Paryżu” – mówił ks. prof. Piotr Wiśniewski.

Trójjęzyczna wystawa składająca się z kilku części za pomocą kilkunastu plansz opowiada o życiu i ważnych wydarzeniach pontyfikatu papieża Polaka: Habemus papam! Z dalekiego kraju, Polskie korzenie, Profesor, W obronie wolności, Papież pielgrzym, Dialog międzyreligijny, Z młodymi, Wśród chorych i potrzebujących, W kręgu rodziny oraz Dziedzictwo. Wystawa prezentuje kopie cennych dokumentów oraz zdjęcia Jana Pawła II, wykonane między innymi przez Grzegorza Gałązkę – wieloletniego papieskiego fotografa i autora ujęcia, które zostało wybrane na oficjalny portret świętego Jana Pawła II.

Dr Andrzej Gładysz, dyrektor Centrum Polonijnego KUL i dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce, wygłosił wykład „Ignacy Jan Paderewski – przez muzykę do Niepodległości”. Prelegent zaczął wystąpienie od przybliżenia otoczenia Paderewskiego we wsi Kuryłówka (obecna Ukraina). W Kuryłówce znajdował się majątek rodziny Paderewskich. Tu przyszedł na świat Ignacy Jan Paderewski, pierwszy premier II Rzeczpospolitej, wybitny pianista, kompozytor, dyplomata, mąż stanu i polityk, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po zaborach. W Kuryłówce spoczywa matka Paderewskiego, Poliksena z domu Nowicka, córka Zygmunta, filomaty. Dr Gładysz zakończył wykład przypomnieniem roli Paderewskiego reprezentującego Polskę na konferencji w Paryżu w 1919 r. wraz z Romanem Dmowskim.

Oprawę muzyczną wydarzenia w Domu Kombatanta w Paryżu zapewnił Chór „Soli Deo” pod kierownictwem Bogdana Żądło koncertem polskich pieśni patriotycznych. Uroczystość w języku polskim i francuskim poprowadziła Beata Maciejak.

Licznie zgromadzeni przyjaciele Domu Kombatanta i goście wysłuchali również wiersza C.K. Norwida „Co to jest Ojczyzna” w interpretacji Isabelle Brody, uczennicy Szkoły Polskiej Adama Mickiewicza.

Piosenki 20-lecia międzywojennego przy akompaniamencie Jacka Stankiewicza zaprezentowała Maryla Pawłowska, aktorka i piosenkarka, zaś laureatka Festiwalu Piosenki Polonijnej Klaudia Kocel zaśpiewała „Kantyczkę z lotu ptaka”, utwór trio: Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego.

W programie znalazł się również felieton radiowy red. Piotra Witta „Sobieski mówi po francusku” oraz fragment przedstawienia w języku francuskim „Jean Sobieski ou la Bataille de Vienne”, autorstwa Jeana Hautepierre’a. Deklamowali: Emile Azzi, Régis Bocquet, Marc-Louis Questin i Rémi Picard.

Młodzi Polacy z Lyonu włączyli się w akcję #szkołapamięta

Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym w Lyonie jak co roku w listopadzie włączyła się w akcję #szkołapamięta, mającej na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność.

W sobotę, 9 listopada, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice z tej szkoły zgromadzili się na cmentarzu wojskowym La Doua, by oddać hołd żołnierzom, którzy polegli podczas I i II wojny światowej. Wydarzenie to, prowadzone przez Stowarzyszenie Byłych Kombatantów, zgromadziło wielu uczestników, w tym Konsula Generalnego RP w Lyonie, Roberta Drzazgę, ks. Michała Glina z parafii polskiej w Lyonie, a także społeczności szkolne Polskiej Szkoły oraz Sekcji Polskiej CSI w Lyonie. Ten pełen refleksji dzień, wypełniony ciszą i zadumą, był szczególnym wyrazem pamięci oraz wdzięczności wobec tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Uczniowie z nauczycielami aktywnie włączyli się w uroczystość – składali wiązanki kwiatów oraz zapalali znicze na grobach polskich żołnierzy, oddając im hołd. Każdy płomień symbolizował wdzięczność i pamięć o przeszłości, przypominając, że choć bohaterowie odeszli, ich ofiara nadal pozostaje żywa w sercach kolejnych pokoleń. Słowa poety Adama Mickiewicza – „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie” – oddają istotę tej pamięci, która łączy nas, Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Podniosła atmosfera ceremonii skłoniła wszystkich do refleksji nad istotą patriotyzmu. „Ci, którzy polegli, nie są tylko wspomnieniem przeszłości, lecz są żywą lekcją dla nas wszystkich” – mówił jeden z nauczycieli, podkreślając, jak ważne jest, by młode pokolenie uczyło się historii nie tylko z podręczników, ale także poprzez udział w takich wydarzeniach. Uczniowie mieli szansę doświadczyć i zrozumieć, że bohaterstwo i poświęcenie to wartości ponadczasowe, które kształtują naszą tożsamość. / Za: Polskifr/

USA: Polonia w Nowym Jorku uczciła Święto Niepodległości

W 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Polonia amerykańska zgromadziła się w niedzielę na akademii na nowojorskim Greenpoincie. Uczestniczyli w niej m.in. weterani, harcerze i młodzież szkolna. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele Św. Stanisława Kostki

Obchody rocznicowe z okazji Święta Niepodległości w Polskim Domu Narodowym wypełniło m.in. okolicznościowe przemówienie konsula Wiktora Cicheckiego, a także program artystyczny.

Cichecki uwydatnił, szczególne zasługi amerykańskiej Polonii dla niepodległości Polski, która odzyskała wolność w roku 1918 po 123 latach niewoli. ,,Wymagało to bardzo wielu wyrzeczeń, wiele krwi i ogromnego poświęcenia. (...) Polacy w Ameryce organizowali obozy wojskowe, wysyłali pieniądze do Polski, ale co też niezwykle istotne, walczyli o uznanie suwerenności Polski na arenie międzynarodowej, jak Ignacy Jan Paderewski, którego zasługi są nieocenione" - zaznaczył konsul.

Uznał Polonię za jeden z fundamentów na którym powstała Polska jako suwerenne państwo. Dziękował zebranym za kultywowania polskiego dziedzictwa.

Czytaj więcej..

USA: Patriotyczne świętowanie - Młodzież oddała hołd Polsce

Polska Szkoła im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Chicago uczciła 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystościach wzięła udział cała społeczność placówki. W ramach obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 1 LO przygotowali specjalny program artystyczny. Młodzież recytowała wiersze, śpiewała pieśni patriotyczne oraz hymn Polski, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolność kraju.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości i Dzień Weteranów w Clifton

BRAZYLIA

Święto Niepodległości w brazylijskim Cruz Machado

WĘGRY

Budapeszt: Uroczysta Msza Św. W Intencji Ojczyzny Przy Relikwiach Bł. Ks.Jerzego Popiełuszki I „Dekalog Księdza Jerzego”

Z okazji Święta Niepodległości Polski oraz 40. rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Polska Parafia Personalna , Polski Dom Kultury na Węgrzech oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, 10 listopada 2024 r. zaprosiły na uroczysty program, który rozpoczęła celebrowana przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr. w budapeszteńskim kościele polskim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki wiernych uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny przy relikwiach bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W kościele polskim Monika Molnárné Sagun ( dyrektor PDK i wiceprezes SKP pw.św.Wojciecha) wraz z dr Imre Molnárem z rąk pana Lesława Majewskiego wiceprezesa Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki odebrali medal „Zło dobrem zwyciężaj”.  

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości Polski - spotkania przy tablicy i pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Budapeszcie

Dzisiaj obchodzimy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Budapeszteńska Polonia oddała hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Warto przypomnieć ówczesne polsko-węgierskie tło historyczne: z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej przestała istnieć blisko 1000-letnia granica polsko-węgierska, a kontakty kulturalne obu tych narodów zaczęły odżywać w II połowie lat 20-tych w wyniku których w 1933 roku Polacy podarowali regentowi Miklósowi Horthemu popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, które umieszczono na Zamku Budańskim. Postać Piłsudskiego była nad Dunajem znana i popularna. 12 maja 1935 roku, na wieść o jego śmierci na Węgrzech odbyły się uroczystości żałobne. Przybyli na nie najwyżsi dostojnicy państwowi, a w Kościele Macieja wystawiono symboliczny katafalk. Jeszcze w tym samym roku jedna z ulic Budy otrzymała imię Piłsudskiego. Rok później 24 maja 1936 roku właśnie przy tej ulicy odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci znakomitego Polaka, która podczas działań wojennych uległa zniszczeniu, lecz cudem przetrwał tam polski orzeł. Około 1950 roku zmianie uległa nazwa ulicy, a obecnie jest to plac Vilmosa Apora. Do roku 1944 przy tej tablicy regularnie spotykali się przedstawiciele budapeszteńskiej polskiej kolonii. Potem na 45 lat miejsce to uległo zapomnieniu, aż dopiero w 1989 roku odżył zwyczaj spotkań i 26 maja 1993 roku odnowioną tablicę ponownie odsłonięto i co roku w Święto Niepodległości Polski oddawany jest tam hołd Wielkiemu Wodzowi. Tradycyjnie spotkania organizuje tam PSK im. J.Bema na Węgrzech. Tak było i tym razem.

Następnie po zmroku odbył się capstrzyk z pochodniami przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowany przez Samorząd Polski XII dzielnicy Budapesztu ( róg ulic Csörsz i Avar). Dzieło krakowskiego artysty rzeźbiarza Michała Wiśniosa było darem Sejmu RP dla narodu węgierskiego w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorami pomysłu i inicjatorami powstania pomnika J.Piłsudskiego w Budapeszcie było Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. J. Bema na Węgrzech i Samorząd Polski XII dzielnicy, a prace zostały wówczas zrealizowane dzięki wsparciu i pomocy Ambasady RP.

W uroczystościach 11 listopada 2024r. wraz z Polonią uczestniczyła polska dyplomacja z ambasadorem RP na Węgrzech Sebastianem Kęciekiem, konsulem RP na Węgrzech Marcinem Bobińskim, Attaché Obrony, Wojskowości i Lotnictwa – płk Sławomirem Mnitowskim. Przybyli: dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak wraz z Urszulą Gierasimiuk naczelnikiem Biura Edukacji IPN w Białymstoku, główni doradcy Biura Burmistrza XII dzielnicy Budapesztu Maria Praimajer oraz Attila Gonda. Słowa modlitwy wygłosił proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak SChr, obecne były delegacje obu szkół polskich, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felföldi, przewodnicząca SP XXII dzielnicy dr. Ágota Jakab Kállainé, przedstawiciele PSK im. J.Bema i SKP pw. św.Wojciecha z paniami prezes Márią Dávid i Katarzyną Takácsné- Kalińską, asysta Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznego Legionu Polskiego, wartę zaciągnęli też harcerze i zuchy z drużyny „Czarne Bratanki”. Depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego przeczytał pan András Gutai. U stóp pomnika złożono kwiaty i wieńce, przywołano pamięć o ojcach niepodległości i drogach do wolności.

Foto Galeria

Inf. Głos Polonii, fot. B.Pál

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2024-11-08 10:50:17
miniaturka

Komunikat po spotkaniu Podkomisji ds. religii w szkole

W czwartek 7 listopada br., w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, spotkała się Podkomisja ds. religii w szkole powołana przez Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Po spotkaniu został wydany wspólny komunikat.
2024-11-13 08:48:10
miniaturka

KROPS: edukacja zdrowotna to przedmiot antyrodzinny i demoralizujący

Edukacja zdrowotna jako planowany przez Ministerstwo Edukacji Zdrowotnej przedmiot obowiązkowy od września 2025 r. jest przedmiotem antyrodzinnym, antyzdrowotnym i demoralizującym dzieci i młodzież. To swoista „antyrodzinna piła łańcuchowa” – mówili przedstawiciele Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, przedstawiając plany MEN dotyczące wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół podczas konferencji zorganizowanej we wtorek w Sekretariacie Episkopatu Polski.
2024-11-14 09:31:30
miniaturka

Ufam, że znajdziemy porozumienie, nie komentuję wypowiedzi medialnych

Ufam, że znajdziemy porozumienie, nie komentuję wypowiedzi medialnych Trwają rozmowy, chcemy wypracować wspólne porozumienie, które podpisze MEN i Kościół katolicki oraz inne Kościoły i związki wyznaniowe zainteresowane organizacją lekcji religii. Nie komentuję wypowiedzi medialnych – powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego pytany o komentarz do informacji w mediach, jakoby strona kościelna zgodziła się na zmniejszenie lekcji religii w szkole z 2 do 1 godziny tygodniowo.