Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-19 20:33
Waldemar Wesołowski

Podwójne święto parafii św. Jacka w Legnicy.

W niedzielę 19 sierpnia wspólnota parafialna świętowała odpust ku czci św. Jacka i złoty jubileusz swojego istnienia.

- Bądźmy ludźmi, którzy idą za prawdziwą mądrością – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas obchodów jubileuszu 50-lecia parafii św. Jacka w Legnicy.

Parafia, która stała się znana na całym świecie za sprawą Wydarzenia Eucharystycznego o znamionach cudu, obchodziła podwójną uroczystość. Świętowano odpust ku czci św. Jacka oraz złoty jubileusz parafii.

- Początki parafii są nieco skomplikowane – powiedział proboszcz ks. Andrzej Ziombra. - W 1968 roku ówczesny arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek zadecydował o wydzieleniu z parafii św. Trójcy nowej wspólnoty, której życie zaczęło się organizować przy kościele św. Jacka, dawnym kościele ewangelickim. Pierwszym administratorem został mianowany ks. Tadeusz Kisiński. Ówczesne komunistyczne władze państwowe nie zgodziły się na tę nominację i odmówiły zgody na powołanie do istnienia tej parafii. Mimo braku zgody, życie parafialne zaczęło się kształtować, założono księgi parafialne, organizowano nauczanie katechezy. Dopiero w roku 1972 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej wyraziło zgodę na funkcjonowanie nowej parafii z jej proboszczem ks. Tadeuszem Kisińskim (dziś już świętej pamięci) – podkreślił ks. Ziombra.

- Dzień jubileuszu to przede wszystkim dziękczynienie i podsumowanie, a także kreślenie planów na przyszłość – zaznaczył ks. Ziombra witając przybyłych na uroczystość.

Sumie odpustowej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obecni byli także księża pracujący w Legnicy oraz księża, którzy posługiwali w tej parafii, ponadto przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz siostry zakonne i duża rzesza wiernych.

W homilii bp Kiernikowski nawiązał do tematu mądrości bożej. – Mądrość zaprasza nas wszystkich do swojego stołu, zwłaszcza tych, którzy nie mają właściwego spojrzenia na życie, których życiowe drogi są mocno pokręcone. Nasze ludzkie mądrości nie są wystarczające, dlatego przychodzimy tutaj – mówił pasterz Kościoła legnickiego.

Wyjaśnił też właściwe pojęcie mądrości.  – Mądrość to umiejętność rozeznania tajemnicy Chrystusa, który daje się nam całkowicie. Potrzeba nam dzisiaj czerpać z Jego mądrości. Zwłaszcza tutaj, gdzie mamy ten przedziwny znak, relikwie noszące znamię Cudu Eucharystycznego. Ta cząstka wskazuje na konanie Jezusa, na Jego umieranie, które jednak prowadzi do prawdziwego życia – mówił bp Kiernikowski.

- Dziękujmy dziś Bogu za wszystko i za wszystkich, którzy to miejsce tworzyli, by było miejscem mądrości – zakończył Biskup legnicki.

Na zakończenie Eucharystii, zgodnie ze zwyczajem parafii, Ksiądz biskup poświęcił kłosy zbóż, modląc się za przyczyną św. Jacka o uchronienie tegorocznych plonów od klęsk żywiołowych.

Dalsza część święta parafii odbyła się przy kościele św. Jacka nad rzeką Kaczawą, gdzie wspólnie z miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przygotowano festyn rodziny ku czci św. Jacka.


Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2018-08-19 17:33:25
miniaturka

Bp Solarczyk: życie w komunii z Bogiem przemienia świat

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II z okazji pierwszej rocznicy koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.
2018-08-19 18:11:20
miniaturka

Bp-nominat Olszowski: Bóg nas powołuje i przez to nieustannie uzdalnia

Nieszporami oraz procesją i modlitwą w bazylice zakończyła się stanowa pielgrzymka kobiet do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił biskup nominat Grzegorz Olszowski.
2018-08-19 18:47:54
miniaturka

Kościół gwarantem pojednania podzielonego Zimbabwe

Kościół w Zimbabwe stoi przed zadaniem zjednoczenia podzielonego społeczeństwa – wskazuje pracujący w tym kraju o. Joe Arimoso SJ.
2018-08-19 22:11:56
miniaturka

Kalisz: bp Janiak powitał pielgrzymów wracających z Jasnej Góry

- Kochani pielgrzymi, wy jesteście tą piękną cząstką świadectwa miłości do Boga i Kościoła - mówił bp Edward Janiak do pielgrzymów, którzy przyszli z Jasnej Góry. Pielgrzymkę zakończyła Msza św., której przewodniczył bp Łukasz Buzun.
2018-08-20 08:14:24
miniaturka
play

#PierwszeCzytanie - 1 września 2018

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 1 września 2018
2018-08-20 08:14:28
miniaturka

Nowa strategia ewangelizacyjna w Brazylii

Kościół w Brazylii przyjął główny dokument na temat ewangelizacji. Został on wypracowany w Fortaleza podczas spotkania prezydium episkopatu z 82 biskupami północnej części tego kraju.