Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-11 01:04
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Pielgrzymi Pieszej Poznańskiej Pielgrzymki w mikstackiej parafii

Mikstat: Modlitwa i śpiew rozbrzmiewały na ulicach miasteczka 10 lipca. Od lat właśnie tego dnia pątnicy Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę przechodzą przez Mikstat.

Pątnicy Poznańskiej Pielgrzymki w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Ukochali Polacy Maryję i od pokoleń w lipcowe i sierpniowe dni z różnych zakątków naszego kraju wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Wśród  nich także  Poznańska Piesza Pielgrzymka. Odbywa się ona już osiemdziesiąty czwarty raz i przebiega pod hasłem „ Chrystus i my”. Trasa pielgrzymki wiedzie przez pola, łąki lasy. Pątnicy przechodzą przez większe i mniejsze miasta, wioski. Pielgrzymi szlak wielu grup Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki wiedzie przez mikstacką parafię. Jej mieszkańcy przyzwyczaili się już do obecności pątników  w dniu 10 lipca. Od wielu lat na stadionie przygotowywany jest posiłek dla kilku grup. Od wielu lat pielgrzymi grupy 8 i  9  pozostają w naszej parafii nieco dłużej. Zatrzymują się na nocleg- grupa 8  w Mikstacie, a grupa 9 w niedalekim Komorowie. Zanim jednak pątnicy dotarli do naszej parafii przemierzyli wiele kilometrów modląc się w piątym już dniu pielgrzymowania o jedność chrześcijan. W tym dniu przeżywali także w Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej Mszę Świętą, której przewodniczył ks. bp Damian Bryl. Wiele ważnych słów padło w homilii wygłoszonej do pątników. Ks. biskup zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w roku jubileuszu 100- lecie odzyskanie niepodległości , a także  w roku 1050 – lecie biskupstwa poznańskiego. Hierarcha podkreślił, że jubileusz powinien być czasem poznawania i powrotu do kart historii. Zwrócił uwagę na potrzebę dostrzeżenia tego, co w tej historii było piękne, dobre, ale i tego co trudne i bolesne. Taką bolesną kartą archidiecezji poznańskiej jest m.in. podział jaki dokonał się przed prawie pięćdziesięciu laty w parafii Kotłowskiej. Stąd podczas Eucharystii modlono się właśnie o jedność. Kontynuując rozważanie ks. biskup wyjaśnił  istotę i znaczenie świętości Kościoła. Zwrócił uwagę na potrzebę przebaczenia, gdyż często ranimy się. Świadome przebaczenie jest natomiast warunkiem tego, by móc pójść dalej, by podejmować wspólnie nowe zadania. Ksiądz biskup Damian zaakcentował, że Kotłów jest miejscem wzywającym do przebaczenia.

Wiele grup przeszło w ten lipcowy deszczowy dzień przez mikstacką parafię. Jak wspomniano, grupa 8 od lat przyjmowana jest na nocleg przez mieszkańców Mikstatu. Pątnicy z grupy 8 spotkali się o godz. 19:00 w kościele farnym pw. Świętej Trójcy na adoracji Najświętszego Sakramentu.  Prowadzący je kapłan w słowach rozważania zwrócił uwagę na cztery etapy rozwoju wiary Piotra. Zachęcał jednocześnie zebranych w świątyni, by odpowiedzieli sobie na pytanie na jakim etapie jest ich wiara. Podczas adoracji była okazja do sakramentu pokuty i pojednania. Błogosławieństwo  Najświętszym Sakramentem zakończyło modlitewną część spotkania. Z kolei grupa 9  nocowała w Komorowie. Od pięciu lat po drodze nawiedzają Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. Tu zostali powitani przez kustosza miejsca ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, który przybliżył im postać św. Rocha, akcentując rolę i znaczenie krzyża w Jego życiu. Podkreślił, że został on wymodlony rodziców przez wstawiennictwo Matki Bożej. Ks. kustosz zachęcał pątników, by „zaprzyjaźnili się”  z tym Świętym, gdyż jest on patronem pielgrzymów.  Wymowne było to spotkanie pielgrzymów ze Świętym Rochem. Przecież On też był pielgrzymem, więc doskonale rozumie ich ból, cierpienie, zmęczenie, ale jednocześnie może być dla nich wzorem wzajemnej służby, pomocy, głoszenie miłości Boga do człowieka właśnie na pielgrzymim szlaku. Następnie przy wystawionym Najświętszym Sakramencie pielgrzymi  odśpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wyruszyli w dalszą drogę do niedalekiego Komorowa, by tam nieco odpocząć. Rano obie grupy wyruszą na kolejny etap wędrówki… Taki jest pielgrzymi los. Jasna Góra coraz bliżej i już za pięć dni pątnicy staną przed tronem Matki i Królowej, by złożyć u Jej stóp swoje radości i troski, prośby i podziękowania.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy