Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-11 00:14
Ewa Kotowska-Rasiak

Pielgrzymi modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Przedstawiciele 7 parafii z diecezji kaliskiej, siostry służebniczki prowincji łódzkiej i sołtysi z Wielkopolski przybyli w pielgrzymkach do św. Józefa, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny patronowi. Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego pielgrzymi licznie zgromadzili się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii o celniku i faryzeuszu wskazywał na pokorę. - Pan Bóg nie może nic zrobić w życiu człowieka, jeśli człowiek jest wewnętrznie skamieniały, nie ma w swoim sercu pokory i nawet jeśli korzysta z sakramentów to one działają bardzo powierzchownie. Poczucie wartości jest bardzo potrzebne w naszym życiu, ale to wszystko musi być naznaczone pokorą w relacjach z Bogiem i między ludźmi – mówił bp Buzun.

Podkreślał, że św. Józef był człowiekiem modlitwy i pokory. - Św. Józef w życiu każdego człowieka powinien być obrazem tego, kim powinien być mężczyzna, kim powinien być ojciec, opiekun, mąż, jakie jest jego powołanie ze wszystkim standardami etycznymi, moralnymi i całym życiem zewnętrznym – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby wpatrywali się w Maryję i św. Józefa naśladując ich w życiu codziennym. - Niech św. Józef wyprasza nam postawę prawdy i miłości, abyśmy nadali swoim czynom pokutnym i praktykom religijnym przewodnią wartość. Prośmy, żeby wszystko było zanurzone w miłości miłosiernej, z której korzystamy i żyjemy w naszej codzienności otwierając nasze serca na Boże przebaczenie. Niech św. Józef i jego małżonka będą najlepszymi przewodnikami na drodze naszego życia – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa patronowi zawierzono przybyłe parafie, siostry zakonne i sołtysów z Wielkopolski. 

Przed Mszą św. wierni wysłuchali konferencji ks. Szymona Rybaka, który mówił o św. Józefie.

Pielgrzymkę zakończyła procesja pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano Barkę.

W sobotę, 10 marca, do św. Józefa przybyli parafianie z parafii św. Michała Archanioła w Kaliszu, parafii św. Brata Alberta w Kaliszu, parafii św. Marcina w Odolanowie,parafii Zwiastowania Pańskiego w Skrzebowej, parafii św. Jakuba Apostoła w Tłokini Kościelnej, parafii Nawiedzenia NMP w Krzyżownikach i parafii św. Idziego w Mikorzynie.

Od wielu lat w kaliskim Sanktuarium św. Józefa gromadzą się Siostry Służebniczki NMP Prowincji Łódzkiej, które 10 marca rozpoczynają nowennę do Opiekuna Zbawiciela. – Św. Józef wstawia się u Pana Boga we wszystkich naszych sprawach. Rozpoczęłyśmy dzisiaj nowennę do naszego patrona, a potem w swoich wspólnotach kontynuujemy tę nowennę. 19 marca uroczyście obchodzimy dzień św. Józefa, oddając się tym aktem jeszcze raz na nowo i powierzając się jego opiece. Doświadczamy konkretnej obecności św. Józefa. Wszędzie mamy figurki i obrazy św. Józefa, nawet w kuchni – powiedziała s. Iwona, przełożona służebniczek.

Po raz drugi u św. Józefa modlili się sołtysi z Wielkopolski. – Pierwsza pielgrzymka sołtysów odbyła się 11 listopada 2016 r. z inicjatywy biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Przybywamy do św. Józefa, aby zawierzyć mu sołtysów, którzy pełnią ważną społeczną rolę w swoich miejscowościach i są najbliżej mieszkańców i ich spraw. Sołtysi z Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa zapragnęli przybyć do patrona, aby powierzyć mu swoje troski – zaznaczył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Łaską Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa jest uzyskanie odpustu zupełnego. Taki odpust mogli uzyskać dziś wierni modlący się w kaliskim sanktuarium. Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-10 17:28:59
miniaturka

Bp Nitkiewicz: brońcie się przed niebezpieczeństwem obojętności na Bożą obecność

Brońcie się przed niebezpieczeństwem obojętności na Bożą obecność – apelował bp Krzysztof Nitkiewicz do ponad 70 organistów 16 marca w Sandomierzu. Wzięli oni udział w wielkopostnym dniu skupienia.
2018-03-10 18:03:12
miniaturka

Kościoły Austrii w 80. rocznicę „Anschlussu”: 13 marca 1938 r. „zawiedliśmy”

Kościoły chrześcijańskie Austrii przyznają, że były współwinne za sytuację, do jakiej doszło w ich kraju przed 80 laty gdy 13 marca 1938 r. nastąpił „Anschluss” – wcielenie Austrii do narodowo socjalistycznych Niemiec.
2018-03-10 18:25:55
miniaturka

„Pełne zanurzenie” – powstało vademecum dla animatorów młodzieżowych

Ukazało się Vademecum Animatora „Pełne zanurzenie”. To młodzieżowy język i współczesne rozwiązania mobilne. Publikacja jest inicjatywą Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
2018-03-11 07:55:30
miniaturka

Papież: niech kultura miłosierdzia pomaga w spotkaniu z innymi

Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji członków frankofońskiej wspólnoty zrzeszającej ruchy katolików świeckich: „Fontanna miłosierdzia”.
2018-03-11 08:17:10
miniaturka

Kard. Zenari: Syria prawdziwym piekłem na ziemi

Mówiąc o sytuacji w tym kraju, który już ósmy rok pogrążony jest w konflikcie, kard. Mario Zenari podkreślił, że do walki używa się tam zarówno „średniowieczne narzędzia głodu i pragnienia”, jak i „najnowocześniejszą broń chemiczną”.
2018-03-11 08:36:27
miniaturka

Podsumowanie akcji „Papież dla Ukrainy”

Na Ukrainie zakończyła obrady 50. jubileuszowa Rzymskokatolicka Konferencja Episkopatu tego kraju. W czasie spotkania mówiono m.in. o kończącej się wraz ze świętami wielkanocnymi akcji „Papież dla Ukrainy”.