Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-01-06 21:30
Ewa Kotowska-Rasiak

Orszak Trzech Króli w Kaliszu

Ulicami Kalisza, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł Orszak Trzech Króli. Na czele orszaku kroczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Licznie zgromadzeni kaliszanie przeszli z kościoła Świętej Rodziny do Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

W rolę mędrców wcielili się: radny Tadeusz Skarżyński, przedsiębiorca Wiktor Tyc oraz pochodzący z Nigerii student PWSZ w Kaliszu.

Przed kaliską bazyliką organizatorom i uczestnikom orszaku podziękował bp Łukasz Buzun. – Przez to, że idziemy w tym orszaku wyrażamy naszą wiarę – stwierdził duchowny.

Uczestnicy orszaku modlili się podczas Mszy św. kończącej Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Po Eucharystii uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu wystawili jasełka.

Orszak kaliski odbył się po raz drugi. Pomysłodawcą zorganizowania w Kaliszu Orszaku Trzech Króli był o. Andrzej Lemiesz, superior jezuitów. - Kiedy przyjechałem z Bydgoszczy do Kalisza to zobaczyłem, że w tym mieście jest duży marazm duchowy. Jednym z moich pragnień było zapoczątkowanie Orszaku Trzech Króli. Duch Święty zadziałał. Zaczęli zgłaszać się do mnie ludzie i powoli zawiązywał się komitet. Wspólnie z wieloma osobami, które zdecydowały się zaangażować w organizację podjęliśmy się tego dzieła – mówi o. Lemiesz w rozmowie z KAI.

Organizator podkreśla, że celem orszaku jest wspólne kolędowanie. – Chcemy, aby całe rodziny spędziły ze sobą razem ten czas na wspólnej modlitwie i śpiewaniu kolęd. Robimy to dla Jezusa, dla tego Małego Dzieciątka, które wyciąga swoje ręce i przygarnia nas do siebie – zaznaczył jezuita.

Każdy z uczestników orszaku otrzymał kolorową koronę z papieru oraz śpiewnik z kolędami. – To Jezus wzywa nas do wyjścia na ulice. I my całym swoim życiem mamy świadczyć, także poprzez wyjście na ulice, poprzez manifestację, śpiew kolęd i adorować Nowonarodzonego. Tak jak trzej królowie iść i oddać mu hołd – powiedział o. Waldemar Ułanowicz, gwardian klasztoru oo. franciszkanów w Kaliszu.

Orszak Trzech Króli odbywa się pod patronatem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego.

Organizatorami przedsięwzięcia są: klasztor oo. franciszkanów w Kaliszu, klasztor oo. jezuitów w Kaliszu, Miasto Kalisz, Fundacja Polska Jutra i Moose Productions.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, Orszak Trzech Króli, Narodowe Sanktuarium św. Józefa, bp Łukasz Buzun