W pierwszym referacie zatytułowanym „Między Areopagiem a Koryntem” o. Mirosław Chmielewski przedstawił efekty swoich badań naukowych dotyczące katechezy w parafii. Prelegent podkreślił potrzebę właściwego odczytania rzeczywistości, w której się znajdujemy. Posługując się obrazem Aten i Koryntu ukazał, jak trudnym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. W Atenach święty Paweł podejmuje się głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie. Ta próba głoszenia, mimo wielkiej erudycji i talentu mówiącego, kończy się fiaskiem. Zdaniem o. Mirosława w tej sytuacji można poszukiwać pewnych analogii do współczesnej sytuacji nauczania lekcji religii w szkole w Polsce. Prelegent podkreślał potrzebę właściwego odczytania adresata i kontekstu współczesnego przepowiadania.
Paweł nie zraził się swoją porażką, tylko poszedł do Koryntu. Miasto to stawia równie duże wymagania kulturowe i moralne. Różnica w głoszeniu jest jednak zasadnicza. Apostoł nie podejmuje tej posługi sam. Nauczanie jest dziełem i owocem wspólnoty. Zdaniem o. Mirosława kluczowe znaczenie dla sukcesu katechetycznego we dzisiejszym świecie ma współpraca nauczających oraz troska o budowanie właściwych relacji osobowych. Konkretnym przejawem może być dbałość o więzi międzyludzkie, gościnność dobra komunikacji, otwartość. Szeroko rozumiana katecheza ma być owocem całej wspólnoty parafialnej.
W kolejnym wystąpieniu Pani dr Joanna Borowicz przybliżyła program przygotowania do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii świętej w diecezji siedleckiej. Podstawowym założeniem jest fakt, że to rodzice są pierwszymi katechetami względem swoich dzieci. „Idziemy do Ciebie Jezu” to program obejmujący 4 lata. Trzy pierwsze lata to przygotowanie i przystąpienie do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej. Rok czwarty to czas na utrwalenie. Formacja odbywa się równolegle dla rodziców i dzieci. Spotkaniom formacyjnym towarzyszy element celebracyjny. Całość materiału jest opisana i przygotowana w podręcznikach dla dzieci, rodziców oraz katechetów i duszpasterzy. Jak podkreślała prelegentka, jest to koncepcja wyrastająca z praktyki katechetycznej i stanowi projekt ciągle otwartym i dojrzewającym.
W czasie obrad miało miejsce także spotkanie z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji i Nauki - dr. Arturem Góreckim – Dyrektorem Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń poszczególnych diecezji. Motywem wspólnie podkreślanym była potrzeba troski katechetycznej w parafii. Postulowano, by szczególną troską otoczyć rodziny, które są pierwszym i naturalnym środowiskiem dla rozwoju wiary.
Dla wsparcia wszelkich inicjatyw katechetycznych i ich owocności, Ksiądz Biskup Wojciech Osial – przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP w czasie wspólnej modlitwy w sanktuarium męczenników podlaskich w Pratulinie zawierzył Bożej Opatrzności całą posługę katechetyczną Kościoła Katolickiego w Polsce.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: