Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-14 22:15
Małgorzata Strzelec / ks.kan. Krzysztof Ordziniak

Odpust w Mikstacie tuż, tuż… VIII dzień nowenny do św. Rocha

Do poszukiwania "swoich" świętych zachęcał wiernych ks. kan. Adam Kosmała podczas Eucharystii w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, pochylając się nad słowami " błogosławieni, którzy się smucą..."

VIII dzień owenny w mikstackim sanktuarium
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Uroczystości odpustowe w Mikstacie coraz bliżej. Przed południem dzieci zakończyły spotkania w ramach VII edycji Szkoły Świętego Rocha. Mamy nadzieję, że był to dla nich owocny czas, który pomoże im w dobrym przeżyciu uroczystości odpustowych.

O godz. 18:30 sprawowana była w sanktuarium Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie. Współcelebransem był ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Mszę św. tradycyjnie już w tym przedodpustowym czasie poprzedził śpiew Godzinek o św. Rochu Wyznawcy. Ksiądz kan. Adam wygłosił do zebranych homilię. Przedmiotem rozważania było błogosławieństwo zawarte w słowach „  Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni…”

Kaznodzieja podkreślił, że nie są tu ważne jego słowa, ale to co powie w sercach Duch Święty. Zaznaczył, że słowa kapłana po pewnym czasie zostaną zapomniane, natomiast to co podpowie nam Duch Święty może doprowadzić do przemiany życia. Dodał, jednak, że wiele osób nie słyszy Ducha Świętego, ponieważ on mówi do tych, którzy go o to proszą. Następnie kaznodzieja  zachęcił do modlitwy do Ducha Świętego. Kontynuując podkreślił, że Jezus mówi błogosławieni, którzy się smucą, ale świat współczesny proponuje człowiekowi rozrywkę, przyjemności, zabawę mówiąc, że to one są dobre. Zaakcentował, że współczesny świat odrzuca trudne sytuacje, nie chce ich dostrzegać ani o nich mówić. W dalszej części rozważania kapłan przytoczył słowa papieża Franciszka z  Adhortacji apostolskiej Gaudete et exsultate wyjaśniające znaczenie słów „błogosławieni, którzy się smucą…”. Następnie celebrans dodał: Można się smucić z różnego powodu. Tu w tym pięknym sanktuarium, modlicie się przez wiele dni z jednego powodu, ponieważ tu w tym miejscu w szczególny sposób jest obecny Święty Roch” . Jak podkreślił kapłan, jego życie naznaczone było cierpieniem,  a mimo to był szczęśliwy. W  dalszej części homilii ks. kan. Adam przytoczył świadectwa trzech osób, które są szczęśliwe, błogosławione, a które w życiu bardzo wiele cierpiały. Mówił o św. Maksymilianie, o Marcie Robin i św. Bernadecie.  

Celebrans powiedział: „Nie wiemy dlaczego, błogosławieni, szczęśliwi są ci, którzy się smucą . Pewnie Pan Bóg nam to wszystko wyjaśni , gdy będziemy  w miejscy, gdzie wszystko będzie jasne”.  Kończąc zachęcał do spotykania się ze świętymi, do poszukiwania swoich bliskich świętych, u których będziemy poszukiwali wsparcia w  trudnych chwilach.

Po Eucharystii odprawiona została Nowenna do Świętego Rocha. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof, a wraz z nami modlił się także ks. kan. Adam. Ku niebu kolejny raz popłynęły prośby i podziękowania. Dotyczyły różnych spraw życiowych ważnych dla poszczególnych osób. Święty Roch to dla wielu skuteczny patron, patron codziennych trudnych spraw.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-14 20:59:26
miniaturka

Ks. Falabretti: Ewangelia doświadczeniem, które prowokuje

Włoska młodzież, która w minioną sobotę i niedzielę spotykała się z Papieżem Franciszkiem powróciła do swoich diecezji. Nie milkną komentarze oceniające to wydarzenie.
2018-08-14 21:01:55
miniaturka

Hiszpania: coraz częstsze profanacje świątyń

We wtorek po roku żmudnej pracy udało się odzyskać odrestaurowane figury Matki Bożej i św. Pawła z portyku kościoła Andra Mari w baskijskiej miejscowości Gernica. Te XV-wieczne rzeźby zostały zniszczone rok temu przez nieznanych wandali.
2018-08-14 21:04:42
miniaturka

Łotewskie pielgrzymowanie

Piesze pielgrzymki, to nie tylko polska specjalność. Do łotewskiego narodowego sanktuarium w Agłonie na 15 sierpnia zmierzają pątnicy z różnych stron kraju.
2018-08-15 11:36:55
miniaturka

Prymasowski Dąb Niepodległości w Ludźmierzu

O godz. 24.00 odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Przed Mszą św. nastąpiło uroczyste posadzenie Prymasowskiego Dębu Niepodległości w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy sanktuarium w Ludźmierzu.
2018-08-15 11:46:49
miniaturka

#Marzenie Karoliny

W niedzielę rano z sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie wyszła piesza pielgrzymka młodzieży. Pielgrzymi niosą relikwie Błogosławionej. Do celu pielgrzymki - Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej dotrą dzisiaj.
2018-08-15 11:57:01
miniaturka

15 sierpnia okazją do dziękczynienia za stulecie niepodległości Polski

Niewiele brakowało, byśmy stracili niepodległość zaledwie dwa lata po jej odzyskaniu. Groziła nam kolejna okupacja, gdyby nie zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r., zwane „Cudem nad Wisłą”, a którego rocznicę obchodzimy właśnie 15 sierpnia.