Przygotowując się do koronacji Cudownego Obrazu Pani Pocieszenia, przeworscy Bernardyni organizują historyczno-mariologiczne sympozjum naukowe pod nazwą "Consolatio Populi Prevorscensis (Pocieszenie Ludu Przeworskiego)". Chcą tym samym promować niezwykle interesujące dzieje wizerunku, którym opiekują się od ponad 400 lat. Barokowy obraz Przeworskiej Madonny jest ważnym obiektem dziedzictwa kulturowego Podkarpacia.
Wizerunek jest pod wieloma względami wyjątkowy:
- próżno szukać drugiego takiego obrazu, nie jest to kopia żadnego innego dzieła,
- to jeden z największych łaskami słynących wizerunków maryjnych Polsce (mierzy niemal 2,5 m),
- już kilka lat po umieszczeniu obrazu w kościele miała miejsce jego "koronacja prywatna",
- niewiele brakowało, a kult Matki Bożej zostałby całkowicie zniszczony przez zaborców,
- starania o koronację trwają ponad 90 lat - rozpoczęto je jeszcze w 1926 r.
O tych i wielu innych ciekawych kwestiach będzie można usłyszeć podczas sympozjum naukowego, 25 maja, do udziału w którym zapraszamy. O godz. 9:00 rozpocznie się w kościele OO. Bernardynów w Przeworsku uroczysta liturgia pod przewodnictwem Ojca Gwidona Hensela OFM z Kalwarii Zebrzydowskiej, Wikariusza Prowincji, zaś o 10:30 nastąpi otwarcie części naukowej w Miejskim Ośrodku Kultury. Dziewięcioro prelegentów zaprezentuje referaty związane z historią obrazu oraz jego religijnym, społecznym i kulturowym oddziaływaniu.
Kościół OO. Bernardynów jest jednym ze 110 obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie miasta Przeworska. Warto zobaczyć dwa inne zespoły klasztorne - bożogrobców z XV w., w którego skład wchodzi unikalna Kaplica Grobu Bożego oraz szarytek z XVIII w. wzniesiony na miejscu dawnego szpitala miejskiego. Przeworsk był siedzibą rodu Lubomirskich, po których pozostał klasycystyczny pałac w rozległym parku. Na uwagę zasługują ponadto: okazały Ratusz, pozostałości murów miejskich, żywy skansen "Pastewnik" oraz Kolej Wąskotorowa Przeworsk-Dynów.
Więcej informacji można dowiedzieć się, dzwoniąc do Ojca Gwardiana: 570 571 007.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: