Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-17 16:30
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

O Boże błogosławieństwo w pracy i w inwentarzu modlono się w mikstackim sanktuarium

Od pokoleń we wspomnienie liturgiczne św. Rocha mikstaccy parafianie i liczna rzesza pielgrzymów modli się 16 sierpnia podczas Eucharystii sprawowanej o godz. 8:00 o błogosławieństwa w pracy i w inwentarzu.

Msza św. o błogosławieństwo w pracy dla rolników i hodowców zwierząt
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

16 sierpnia  w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego  Rocha w Mikstacie odbyły się uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Poprzedza go  sprawowana przy ołtarzu polowym o godz.8:00 Msza św. w intencji gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. To właśnie wiara sprawia, że od pokoleń w dniu wspomnienia św. Rocha,  16 sierpnia Cmentarne Wzgórze wypełnione jest wiernymi. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof  Ordziniak.  Współcelebransami byli ks. kan. Jerzy Rasiak, ks. kan. Andrzej Grabański i ks. Ryszard Zieliński. Podczas tej Eucharystii  wybrzmiały słowa błogosławieństw. W homilii ks. kustosz  podkreślił, że słowa „ błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”  stanowią  w pewnym sensie motto odpustowej liturgii. Podkreślił, że żył nim patron naszego sanktuarium. Zwrócił uwagę, że Kościół wspominając postacie świętych i błogosławionych daje nam wzory do naśladowania.  Kontynuując ks. kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał postać św. Rocha akcentując jego postawę miłosierdzia. Przypomniał, że podczas nowenny przygotowującej nas do uroczystości odpustowych pochylaliśmy się dzięki słowu głoszonemu przez kapłanów mikstackiego dekanatu właśnie nad błogosławieństwami. Ks. kustosz podkreślił, że uroczystość odpustowa ukazuje nam perspektywę życia na przykładzie św. Rocha, motywując do życia godnego ucznia Chrystusa. Kończąc homili zachęcał: „Bądźmy ludźmi wspaniałomyślnymi, otwartymi, nie zatrzymującymi się na tym co tylko nam może służyć, co jest nam wygodne”. We mszy św. uczestniczyło dwóch chłopców przebranych za św. Rocha. Specyficzna była atmosfera tej mszy świętej. Do uszu osób w niej uczestniczących dochodziło  z oddali szczekanie psów, rżenie koni. Był to znak, że już przed bramą prowadzącą do sanktuarium gromadzą się właściciele ze swoimi zwierzątkami. Nikomu chyba w tym dniu nie przeszkadzały te odgłosy, nikt nie narzekał, że trudno się było skupić podczas Eucharystii. Święty Roch przecież jest opiekunem zwierząt. Po zakończonej Eucharystii odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Przewodniczył mu ks. biskup Łukasz Buzun.Wielka jest siła wiary mikstackich parafian, ale i tradycji.  Ma ona ponad trzysta lat…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-17 14:40:36
miniaturka

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności – mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu.
2018-08-17 15:14:26
miniaturka

Piknik z mamą i tatą w Licheniu

Po raz 10. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym odbędzie się „Piknik z mamą i tatą”. Na trawniku przed bazyliką całe rodziny będą mogły spędzić czas w miłej atmosferze podczas ostatniej niedzieli tegorocznych wakacji.
2018-08-17 15:38:33
miniaturka

Warszawa: parafia księży marianów wspiera bezdomnych

W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski prowadzonej przez księży marianów, osoby pozbawione dachu nad głową co tydzień mogą przyjść na wspólny posiłek, wykąpać się, otrzymać czystą odzież, uzyskać radę od prawnika.
2018-08-17 18:39:08
miniaturka

Papież apeluje o przyjazne środowiska dla dzieci

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej wydał komunikat w związku z opublikowaniem raportu na temat nadużyć seksualnych w stanie Pensylwania w USA odnoszącym się do 6 diecezji leżących na tym terenie.
2018-08-17 18:51:12
miniaturka

Indie: Caritas na pierwszej linii pomocy powodzianom

Największa od stu lat powódź pustoszy stan Kerala w południowych Indiach. Wciąż prowizoryczny bilans tragedii mówi o co najmniej 50 ofiarach, 33 tys. ewakuowanych powodzian i tysiącach domów zmiecionych przez wodę z powierzchni ziemi.
2018-08-18 07:16:20
miniaturka

Biskupi USA proszą Watykan o wsparcie ws. nadużyć

Konferencja Episkopatu USA zwróci się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o przeprowadzenie wizytacji kanonicznej w celu rozwiązania kryzysu związanego z nadużyciami seksualnymi – dowiadujemy się z oświadczenia przewodniczącego episkopatu.