Strona główna
opoka.org.pl
2022-01-05 09:07
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Niemcy: Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

2 stycznia 2022 roku w Hanowerze odbyła się piękna i przejmująca uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Alicji Krauze. Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Pani Krauze otrzymała medal na wniosek rektora PMK w Niemczech – ks. Michała Wilkosza.

Wręczenia medalu dokonał bp Wiesław Lechowicz podczas Mszy świętej celebrowanej w kościele „polskim” pw. Maria Frieden w Hanowerze. Eucharystię koncelebrowali: obecny rektor PMK w Niemczech – ks. Michał Wilkosz, poprzedni rektor – ks. prałat Stanisław Budyń, sekretarz PMK w Niemczech – ks. Jan Gwiżdż, proboszcz parafii polonijnej – ks. Tadeusz Kluba. W świątyni zgromadziła się najbliższa rodzina odznaczonej.

Pani Alicja Krauze wywodzi się z rodziny, która w 1943 roku została deportowana do Niemiec z Wołynia. 

„Podziwiam moich Rodziców że nigdy nie zatracili wiary i przynależności do Kościoła. Stale starali się pomagać Parafii i ludziom z Polski. Wyniosłam właśnie tę silną wiarę z domu rodzinnego. Przez zaangażowanie Rodziców brałam udział we wszystkich uroczystościach parafialnych, między innymi w Hanowerskiej Pielgrzymce, w Jasełkach, w zespole folklorystycznym. Także brałam udział w kursach dla młodzieży Polonijnej z całej Europy, które organizował ks. Arcybiskup Wesoły.

Motto moich Rodziców było że najlepsza inwestycja jest inwestycją w dzieci. Jako dwunastoletnia dziewczyna opuściłam dom rodzinny i wyjechałam do Anglii do szkoły klasztornej sióstr Nazaretanek. Nie było mi ciężko przebywać w klasztorze przez przekazaną mi głęboką religijność rodzinną”.

W wieku 12 lat wyjechała do Anglii. Tam też ukończyła studia i powróciła do Niemiec. Założyła własną rodzinę, w której dbała o wartości patriotyczne i katolickie. Od dwudziestu lat pełni funkcję sekretarza w rektoracie PMK w Niemczech. Przez lata angażowała się też w katechizację w swojej rodzinnej parafii i w inicjatywy służące zbliżeniu środowiska polonijnego z Kościołem w Niemczech.

Podczas homilii bp Lechowicz życzył wszystkim zebranym doświadczenia Bożego narodzenia, czyli obecności Jezusa w codziennym życiu. Podkreślił, że uprzywilejowanymi miejscami rodzenia się Jezusa i przyjmowania Jego darów (światło, życie, miłość) są Kościół i rodzina. W Kościele bowiem obecny jest Jezus w słowie Bożym (światło), w sakramentach świętych (życie) i we wspólnocie wierzących (miłość). Rodzina też jest miejscem rodzenia się Jezusa poprzez przekazywanie wiary i świadectwo życia chrześcijańskiego. W tym kontekście kaznodzieja wyraził wdzięczność nie tylko Pani Alicji Krauze, ale i jej rodzinie na czele z obecną Mamą. Zaznaczył, iż wyróżnienie to jest także znakiem uznania i podziękowania dla wszystkich rodzin i osób świeckich polskiego pochodzenia, które w Niemczech dbają o zachowanie polskiej i katolickiej tożsamości i którzy także potrafią w środowisku swego życia dawać świadectwo wiary.

Na zakończenie Eucharystii ze słowami podziękowania zwrócił się do Pani Alicji Krauze rektor PMK ks. Wilkosz, podkreślając jej pokorną służbę i wielce profesjonalną pracę w rektoracie PMK. Słowo wdzięczności wypowiedziała też odznaczona Pani Alicja, akcentując wpływ rodziny i wychowania na jej wiarę i życie.

Pięknie przygotowana liturgia ze śpiewem artystów operowych (Monika Walerowicz) wywarła duże wrażenie na wszystkich zebranych.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-12-30 15:58:38
miniaturka

Regionalny Punkt konsultacyjny dla osób zranionych również w Gnieźnie i Kaliszu

Po roku funkcjonowania Punktu konsultacyjnego w Poznaniu, wychodząc naprzeciw osobom potrzebującym i zainteresowanym, osoby zaangażowane w tworzenie Punktu zdecydowały się na podjęcie dyżurów również w Gnieźnie i Kaliszu.
2022-01-03 09:50:03
miniaturka

Pogrzeb śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka syna mikstackiej parafii

30 grudnia w Mikstacie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jerzego Rasiaka nazywanego wrocławskim kronikarzem Jana Pawła II.
2022-01-03 16:34:10
miniaturka

Podsumowanie działań Kościoła w obszarze ochrony małoletnich

Rok 2021 był pełny wydarzeń istotnych dla budowanego przez Kościół w Polsce dzieła ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – komentuje ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-01-10 16:19:00
miniaturka

Przestrzeń modlitwy Anastasis

Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie na wspólnej modlitwie będą spotykać się osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, ich bliscy i osoby ich wspierające. Do udziału w modlitwie w przestrzeni Anastasis zaprasza ks. Artur Chłopek, duszpasterz zranionych w archidiecezji krakowskiej.
2022-01-11 20:35:14
miniaturka

Zmiany w organizacji nauczania religii i etyki

W poniedziałek, 10 stycznia br. Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski spotkał się z przedstawicielami 11 kościołów i związków wyznaniowych. Tematem rozmów były planowane zmiany w organizacji nauczania religii i etyki w szkołach.
2022-01-14 14:01:18
miniaturka

Wsparcie dla tych, którzy pomagają

Oprócz wsparcia działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób zranionych i kuratorów, Fundacja Świętego Józefa KEP oferuje również pomoc dla osób tworzących system ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce, m.in. stypendia na podnoszenie kwalifikacji, superwizję i warsztaty.