Wręczenia medalu dokonał bp Wiesław Lechowicz podczas Mszy świętej celebrowanej w kościele „polskim” pw. Maria Frieden w Hanowerze. Eucharystię koncelebrowali: obecny rektor PMK w Niemczech – ks. Michał Wilkosz, poprzedni rektor – ks. prałat Stanisław Budyń, sekretarz PMK w Niemczech – ks. Jan Gwiżdż, proboszcz parafii polonijnej – ks. Tadeusz Kluba. W świątyni zgromadziła się najbliższa rodzina odznaczonej.
Pani Alicja Krauze wywodzi się z rodziny, która w 1943 roku została deportowana do Niemiec z Wołynia.
„Podziwiam moich Rodziców że nigdy nie zatracili wiary i przynależności do Kościoła. Stale starali się pomagać Parafii i ludziom z Polski. Wyniosłam właśnie tę silną wiarę z domu rodzinnego. Przez zaangażowanie Rodziców brałam udział we wszystkich uroczystościach parafialnych, między innymi w Hanowerskiej Pielgrzymce, w Jasełkach, w zespole folklorystycznym. Także brałam udział w kursach dla młodzieży Polonijnej z całej Europy, które organizował ks. Arcybiskup Wesoły.
Motto moich Rodziców było że najlepsza inwestycja jest inwestycją w dzieci. Jako dwunastoletnia dziewczyna opuściłam dom rodzinny i wyjechałam do Anglii do szkoły klasztornej sióstr Nazaretanek. Nie było mi ciężko przebywać w klasztorze przez przekazaną mi głęboką religijność rodzinną”.
W wieku 12 lat wyjechała do Anglii. Tam też ukończyła studia i powróciła do Niemiec. Założyła własną rodzinę, w której dbała o wartości patriotyczne i katolickie. Od dwudziestu lat pełni funkcję sekretarza w rektoracie PMK w Niemczech. Przez lata angażowała się też w katechizację w swojej rodzinnej parafii i w inicjatywy służące zbliżeniu środowiska polonijnego z Kościołem w Niemczech.
Podczas homilii bp Lechowicz życzył wszystkim zebranym doświadczenia Bożego narodzenia, czyli obecności Jezusa w codziennym życiu. Podkreślił, że uprzywilejowanymi miejscami rodzenia się Jezusa i przyjmowania Jego darów (światło, życie, miłość) są Kościół i rodzina. W Kościele bowiem obecny jest Jezus w słowie Bożym (światło), w sakramentach świętych (życie) i we wspólnocie wierzących (miłość). Rodzina też jest miejscem rodzenia się Jezusa poprzez przekazywanie wiary i świadectwo życia chrześcijańskiego. W tym kontekście kaznodzieja wyraził wdzięczność nie tylko Pani Alicji Krauze, ale i jej rodzinie na czele z obecną Mamą. Zaznaczył, iż wyróżnienie to jest także znakiem uznania i podziękowania dla wszystkich rodzin i osób świeckich polskiego pochodzenia, które w Niemczech dbają o zachowanie polskiej i katolickiej tożsamości i którzy także potrafią w środowisku swego życia dawać świadectwo wiary.
Na zakończenie Eucharystii ze słowami podziękowania zwrócił się do Pani Alicji Krauze rektor PMK ks. Wilkosz, podkreślając jej pokorną służbę i wielce profesjonalną pracę w rektoracie PMK. Słowo wdzięczności wypowiedziała też odznaczona Pani Alicja, akcentując wpływ rodziny i wychowania na jej wiarę i życie.
Pięknie przygotowana liturgia ze śpiewem artystów operowych (Monika Walerowicz) wywarła duże wrażenie na wszystkich zebranych.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: