Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-25 19:55
Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa w mikstackiej parafii

Na mikstackim rynku, tradycyjnie w Niedzielę Palmową zebrali się młodzi Mikstaczanie, by stąd procesjonalnie z palmami udać się do kościoła.

Niedziela Palmowa w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to tłumy rzucały pod Jego stopy gałązki wołając „ Hosanna  Synowi Dawidowemu” do kościoła przynosi się do pobłogosławienia  gałązki palmowe. Są one symbolem odradzającego się życia. W naszej wspólnocie obrzęd błogosławienia palm miał miejsce na wszystkich Mszach Świętych. Szczególnie uroczysty charakter miała Msza Święta o godz. 11:00, gdyż uczestniczyli w niej licznie młodzi parafianie, którzy w tym dniu obchodzą swoje święto.

Od 1986 roku z woli Świętego Jana  Pawła  II w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Myślą przewodnią tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży  są słowa: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30).

Młodsi zebrali się o godz. 10:50 przy figurze Serca Jezusowego na Rynku. Tu ks. wikariusz Krzysztof odczytał fragment Ewangelii opisujący wjazd Jezusa do Jerozolimy, następnie  odmówił modlitwę i pobłogosławił przyniesione przez wiernych, głównie dzieci  palmy. Po pobłogosławieniu palm zebrani na rynku udali się procesjonalnie do kościoła, gdzie ks. wikariusz Krzysztof Lipiński   wraz z ks. kan. Grzegorzem Klapą sprawowali Eucharystię. W słowie skierowanym do zebranych w mikstackim wieczerniku ks. wikariusz podkreślił znaczenia dla wierzących nadchodzących dni Triduum Paschalnego. Zachęcał do uczestnictwa w nim zarówno dorosłych, jak i dzieci. W słowach skierowanych do rodziców zwrócił uwagę, że to na nich spoczywa obowiązek wyjaśnienia dzieciom znaczenia Triduum Paschalnego. Podkreślił, że najlepiej można to uczynić biorąc wspólnie w nim udział. Trudno jest wyjaśnić, opowiedzieć – jak powiedział jego istotę.

W  godzinach popołudniowych młodzież z naszej parafii pielgrzymowała wraz z ks. wikariuszem Krzysztofem Lipińskim  na  Górę  Krzyża Jubileuszowego, gdzie odbywały się pod przewodnictwem ks. bpa Łuksza Buzuna diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży.

Młodzi byli nadzieją św. Jana Pawła II, byli i są nadal nadzieją Kościoła. Dobrze, że nasi młodzi parafianie dali dziś świadectwo swej wiary, przynależności do Kościoła. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują ich rówieśnicy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-25 17:14:03
miniaturka

Bp Buzun: Męka Pańska musi być naszym sposobem modlitwy

- Męka Pana Jezusa nie tylko musi być słuchana, ale żeby odbiła się w naszym życiu, musi być naszym sposobem modlitwy – mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy św., na której zgromadzili się młodzi z diecezji kaliskiej.
2018-03-25 17:41:41
miniaturka

Kard. Nycz: obok radosnego „Hosanna!” słyszymy złowrogie słowa przeciwko ochronie życia

"Owego „Hosanna!” na przemian z „ukrzyżuj!” doświadcza także Piotr naszych czasów, czyli papież Franciszek." - mówił dziś metropolita warszawski w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
2018-03-25 18:02:25
miniaturka

Abp Gądecki: chrześcijanie zmierzają do celu

Naszą odpowiedzią na Niedzielę Palmową jest pójście za Panem, pójście za Jezusem. Chrześcijanie to ludzie, którzy uznają, że droga za Jezusem jest drogą prowadzącą nas do celu, do zrealizowania dojrzałego człowieczeństwa – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
2018-03-25 19:21:56
miniaturka

Niedziela Palmowa: dzień szczególnej solidarności z chrześcijanami z Bliskiego Wschodu

Wspólnoty Kościoła katolickiego nie zapominają o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. W Niedzielę Palmową prowadzone są dwie inicjatywy, których celem jest pamięć i wsparcie wyznawców Chrystusa prześladowanych za wiarę w tamtym regionie świata.
2018-03-25 19:30:21
miniaturka

Prymas Polski do młodych: Bóg ma konkretne marzenie związane właśnie z tobą

Metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak modlił się z młodzieżą w Chodzieży, gdzie odbyło się jedno z wielu organizowanych dzisiaj spotkań młodych.
2018-03-25 23:52:26
miniaturka

Droga krzyżowa środowisk twórczych

Ostrowskie środowisko twórców odprawiło, w Niedzielę Palmową, drogę krzyżową pod hasłem „Drogą wyzwolenia”. Artyści odczytali rozważania, które sami przygotowali. Po nabożeństwie Mszę św. w intencji ludzi kultury odprawił bp Łukasz Buzun.