Strona główna
opoka.org.pl
2023-10-29 21:07
KWK

Nasza droga do Boga

Międzynarodowa inicjatywa ewangelizacyjna

Zainicjowana przez ks. Andrzeja Halembę międzynarodowa inicjatywa ewangelizacyjna „Nasza droga do Boga” ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie. Najpierw opublikowano książkę pod tym tytułem w języku arabskim, aby pomóc w szerzeniu Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie osobom które Go znają słabo lub wcale. Stamtąd wyemigrowała do Europy wraz z diasporą chrześcijańską pochodzenia arabskiego, która zachowując swój wyjątkowy charakter i kulturę rozrosła się w społeczeństwach zachodnich wraz z nowymi falami migracji wywołanej wstrząsami na Bliskim Wschodzie. Kościół nie pozostawia tych ludzi bez opieki duchowej. Nie jest jednak tajemnicą, że wielu migrantów w Europie, a może nawet większość, nie jest chrześcijanami. Niektórzy z nich chcieliby poznać wiarę chrześcijańską, która była zakazana w ich krajach. Kontakt z żywą wiarą Kościoła skłania ich do zadawania sobie pytań dotyczących Jezusa z Ewangelii, a znalezione odpowiedzi często prowadzą do przyjęcia chrztu. Nie chodzi o prozelityzm, ale o wyjście naprzeciw istniejącym potrzebom, tym bardziej, że nakaz Chrystusa przynagla: „idźcie i nauczajcie wszystkie narody”, to znaczy wszystkich, bez dyskryminacji. Spotykamy się z uprzedzeniami, że osoby mówiące po arabsku są domyślnie muzułmanami, podczas gdy chrześcijaństwo narodziło się właśnie na Bliskim Wschodzie i jest ok. 6 wieków starsze od islamu, potrzeba zatem „przełamania lodów” w Kościele zachodnim i odrzucenia pewnego sceptycyzm wobec bliskowschodnich braci we wierze.

Celem inicjatywy „Nasza droga do Boga” jest wsparcie parafii, aby mogły zaradzić potrzebom osób, które się do nich zwracają. Ludzie muszą mieć szansę poznać Chrystusa w Kościele, budować relację z Bogiem przez sakramenty i pogłębiać wiarę w życiu codziennym, dlatego potrzebują ewangelizacji. „Nasza droga do Boga” jest narzędziem umożliwiającym ich przyjęcie, a ponieważ została napisana po arabsku i odzwierciedla mentalność i kulturę Bliskiego Wschodu, tak nam drogą, z powodu Jezusa i apostołów, którzy pochodzili z tego regionu, osoby pochodzenia orientalnego mogą czuć się, jak u siebie w domu.

„Nasza droga do Boga” to książka oraz aplikacja internetowa, która zawiera nauki biblijne, dogmatyczne i liturgiczne. Zaznajamia czytelnika z życiem i nauczaniem Jezusa Chrystusa, prowadząc go do głębszego zrozumienia przekazu Ewangelii, a także proponując otwarcie się na wiarę prowadzącą do zbawienia. Ta jedyna w swoim rodzaju publikacja pomaga osobom zainteresowanym, a szczególnie kandydatom do chrztu, odpowiedzieć na trzy pytania: „Jak wierzyć?”, „Jak się modlić?” i „Jak żyć prawdziwie po chrześcijańsku?”. „Nasza droga do Boga” została przetłumaczona na 10 języków: angielski, farsi (perski irański), francuski, hiszpański, kazachski, niemiecki, rosyjski, turecki i włoski. Obecnie w przygotowaniu jest także język polski, aby umożliwić przekazywanie Dobrej Nowiny także migrantom znajdującym się w Polsce.

https://ourwaytogod.org/

Irmina Nockiewicz

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-10-23 14:40:42
miniaturka

Centrum Polonijnym KUL

Szkolenia, kursy, studia podyplomowe, a także organizacja konferencji, sympozjów, debat tematycznych, kursów i zajęć z języka polskiego i podnoszących kwalifikacje, np. dla nauczycieli szkół polskich, to główne zadania Centrum Polonijnego KUL (CPK), które koordynuje działania w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
2023-10-25 21:10:59
miniaturka

Zaproszenie na ogólnopolską pielgrzymkę muzyków kościelnych

W sobotę, 18 listopada br. na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych
2023-10-25 21:16:02
miniaturka

Zaproszenie do konferencji naukowej

W Preszowie odbędzie się konferencja naukowa
2023-10-30 11:32:28
miniaturka

Lekcja religii w edukacji domowej

Komisja Wychowania Katolickiego KEP oraz Wydział Teologiczny UKSW zapraszają na konferencję naukową.
2023-11-06 16:03:24
miniaturka

Wszystkich Świętych na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency

W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency odbyła się Msza św. w intencji naszych zmarłych Rodaków tam spoczywających. Cmentarz Les Champeaux zwany jest Panteonem Emigracji Polskiej, tu znajdują się mogiły wielu znamienitych Polaków – polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury. Są tam groby m.in.: rodziny Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Ursyna Niemcewicza i Karola Kniaziewicza, Bronisława Piłsudskiego, Olgi Boznańskiej czy Heleny i Alfreda Paderewskich (żony i syna Ignacego Paderewskiego).
2023-11-07 21:14:20
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła zebranie robocze

W Warszawie odbyło się kolejne zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski