Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-01-27 22:13
Ewa Kotowska-Rasiak

Modlitwa za Rodaków ze Wschodu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie Mszy św. za Rodaków na Wschodzie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Homilię wygłosił bp Cyryl Klimowicz, ordynariusz Diecezji Św. Józefa w Irkucku w Rosji, największej diecezji na świecie. - Przybyłem do was z dalekiej Syberii, która kryje tajemnicę cierpienia i męczeństwa milionów ludzi. Dziś ta ziemia zmienia swoje oblicze. Zadaniem kapłanów i sióstr tam pracujących jest niesienie ludziom Chrystusa i wychowanie do przeżywania wiary w rodzinach. Jest to prawdziwie pionierska praca, gdyż przychodzi nam pokonywać bezkres syberyjskich przestrzeni, by dotrzeć do wierzących – mówił bp Klimowicz wskazując, że Diecezja Św. Józefa w Irkucku jest największą w świecie i stanowi teren zajmujący 10 mln km2.

Biskup dodał, że posługę w diecezji pełni ok. 40 misjonarzy i 60 sióstr zakonnych. - Czasem przychodzi nam głosić Chrystusa ludziom, z których serc wyrwano wiarę. Głosimy Chrystusa rozpoczynając od podstaw, od znaku krzyża św. i podstawowych modlitw. Naszym rodakom rozsianym po syberyjskich przestrzeniach potrzebny jest powrót do wiary swoich przodków. Cieszymy się i dziękujemy Bogu za każdego człowieka, który odnajduje drogę wiary. Nasze wspólnoty powoli, ale konsekwentnie rosną. Pojawiają się nowi wierzący, którzy przychodzą do kościoła, czynią to z gorliwością i entuzjazmem, często aktywnie uczestniczą w życiu parafii – podkreślał Ordynariusz z Syberii.

W czasie Mszy św. modlił się także bp Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej na Białorusi. Podczas uroczystości śpiewał Chór „Wademekum”. Po Eucharystii biskupi, kapłani i wierni udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano „Barkę” i odmówiono modlitwę. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

Dzień wcześniej w Sycowie odbył się XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny Syców 2019 na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie z udziałem artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Dodatkową atrakcją była kuchnia kresowa. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Konsul Generalny RP w Irkucku w Rosji Krzysztof Świderek oraz Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. kanonik Sławomir Borowczyk.
 


Podziel się tym materiałem z innymi: