Kultura to klucz do zrozumienia współczesnej Polski

„Kultura to jeden z kluczy do zrozumienia każdego kraju i każdego społeczeństwa. Trzeba podkreślić, że przez 200 lat nie mieliśmy odpowiednich instytucji ani narzędzi do promowania polskiej kultury za granicą. Nadrabiamy jednak szybko te zaległości” – powiedział Arkady Rzegocki.

Od 21 maja w londyńskiej National Gallery można obejrzeć wystawę „Conversations with God: Jan Matejko's Copernicus”, gdzie prezentowany jest m.in. obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Jak zaznaczył szef Służby Zagranicznej w rozmowie z Mikołajem Rajkowskim (Teologia Polityczna), przez to dzieło zagraniczna publiczność nie tylko przypomina sobie postać Kopernika, ale także poznaje Jana Matekję.

„Choć nam trudno sobie to wyobrazić, w dużej mierze Matejko jest nieznany poza naszą Ojczyzną. Jego ogromne obrazy, przedstawiające kluczowe wydarzenia z polskiej historii, są nieodłączną częścią polskiej tożsamości narodowej i niezwykle cieszę się, że londyńska galeria narodowa wybrała właśnie to dzieło jako pierwszy obraz polskiego artysty wystawiany w tym prestiżowym miejscu. Obraz upamiętnia jedno z najważniejszych nazwisk w dziejach nauki, polskiego matematyka i astronoma Mikołaja Kopernika, którego nazwisko w przeciwieństwie do Matejki jest bardzo dobrze znane zagranicznej publiczności. Można powiedzieć, że poprzez nazwisko Kopernika, brytyjskiej i światowej publiczności przedstawiony zostaje Jan Matejko” – powiedział Rzegocki.

Dodał, że taki sposób opowiadania o Polsce uważa za bardzo dobry.

„Sam pomysł Dyrektora National Gallery Gabriele Finaldiego, żeby o Matejce opowiedzieć przez pryzmat Kopernika, uważam za znakomity. Pozwala poprzez znaną na świecie postać opowiedzieć o polskiej historii, polskiej nauce, Uniwersytecie Jagiellońskim, rozbiorach, a także o polskiej religijności i tolerancji. Ta wystawa składa się z ogromnej ilości warstw symbolicznych i niezwykle trafnych metafor”.

Opowiedział też o drugiej wystawie dotyczącej Polski. 9 października zostanie otwarta ekspozycja „Młoda Polska” w William Morris Gallery w Londynie.

„To pierwsza wystawa poza granicami Polski poświęcona sztuce i rzemiosłu Młodej Polski. Po entuzjastycznie przyjętej przez krytykę książce, «Młoda Polska: Polski ruch artystyczny, 1890-1918», ta przełomowa wystawa obejmuje ponad 150 dzieł sztuki z krajowych i prywatnych kolekcji w całej Polsce, z których większość nigdy wcześniej nie podróżowała poza granice kraju” – mówił Rzegocki.

Podkreślił, że obie te wystawy są bardzo ważne, bo „poszerzają brytyjskim i międzynarodowym odbiorcom perspektywę spojrzenia na polską kulturę, która de facto jest fundamentem dla rozumienia współczesnej Polski”. Wyraził też przekonanie, że są one początkiem opowiadania za granicą o Polsce przez sztukę, także współczesnych polskich artystów.

„Kultura to jeden z kluczy do zrozumienia każdego kraju i każdego społeczeństwa. Trzeba podkreślić, że przez 200 lat nie mieliśmy odpowiednich instytucji ani narzędzi do promowania polskiej kultury za granicą. Nadrabiamy jednak szybko te zaległości. Fascynujące jest dla mnie to, jak po pojawieniu się na Wyspach, nasze największe skarby narodowe, jakim jest na pewno obraz Matejki, nabierają w tym kontekście zupełnie nowego znaczenia. Po powrocie Matejki z Londynu do Krakowa na pewno już inaczej będziemy postrzegać ten obraz i samego twórcę” – tłumaczył.

Źródło: Teologia Polityczna

« 1 »

reklama

reklama

reklama