Strona główna
opoka.org.pl
2022-02-20 22:16
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Kongres Młodzieży Polonijnej online

„Być chrześcijaninem dzisiaj” pod takim hasłem odbyło się 19 lutego kolejne spotkania dla młodzieży polonijnej. Głównym zagadnieniem poruszanym w czasie Kongresu była refleksja na temat Chrztu Świętego i jego znaczenia w codziennym życiu. Spotkanie to rozpoczęło nowy cykl dla młodzieży na temat sakramentów świętych. W KMP wzięła udział młodzież z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Australii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, i Polski,

Spotkanie młodzieży polonijnej otworzył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wprowadzając w tematykę Kongresu

– Dzisiaj się koncentrujemy na Chrzcie Świętym i na tym co to znaczy być chrześcijaninem. Myślę, że Maryja która pozwala się napełnić Duchowi Świętemu, w Której poczyna się Jezus jest dla nas dobrym przykładem. Ona idzie do swojej krewnej Elżbiety, uwielbia Pana Boga i Ona się przyczynia do tego, że radość napełnia Elżbietę. To jest taki konkretny przykład, który pokazuje nam co to znaczy być chrześcijaninem – mówił bp Lechowicz.

Ważnym punktem programu były świadectwa Polaków mieszkających za granicą. O wyznawaniu swojej wiary na co dzień mówił m.in. Przemek z Anglii, gdzie mieszka od 6 roku życia.

 – Bycie chrześcijaninem dzisiaj to nie jest tylko chodzenie do Kościoła w niedzielę i święta. To życie z Bogiem codziennie, nie patrząc na to, co inni myślą. Ja też miałem wtedy wybór. Czy publicznie ludziom mówić, że jestem wierzący, że chodzę do kościoła, nosić krzyżyk. Czy też nie mówić. Ja zdecydowałem, że będę mówił ludziom, że jestem wierzący, bo nie boję się tego – mówił Przemek.

Lena z Ukrainy podzieliła się także pięknym i wzruszającym świadectwem, mówiła o swojej długiej drodze do odkrycia wiary, która doprowadziła ją do przyjęcia chrztu św. i pomogła jej odnaleźć Jezusa w swoim życiu.  

Gościem Kongresu Młodzieży Polonijnej był ks. dr Krzysztof Porosło, duszpasterz akademicki i wykładowca UP JP II w Krakowie. W wygłoszonej konferencji pogłębił on główny temat spotkania zachęcając młodych do życia w stanie łaski uświęcającej i bliskiej, osobowej relacji z Jezusem, jako konsekwencji życia na co dzień łaską chrztu św. Ks. Krzysztof odpowiadał też na wiele pytania młodych ukazując piękno wiary i życia z Jezusem.

W programie Kongresu był też czas na wspólny śpiew i modlitwę, którą tym razem animowała grupa młodzieżowa „Magnificat // Misja w Akcji” z Polskiej Misji Katolickiej w Wurzburgu (Niemcy).

Spotkanie zakończyło się odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Kongres Młodzieży Polonijnej online – "Spotkanie LIVE” odbywają się co 2 miesiące i są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Następne spotkanie odbędzie się 9 kwietnia i poświęcone będzie sakramentowi pojednania i pokuty.

Więcej informacji o Kongresach online i relacje z wcześniejszych spotkań na: facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/, www.emigracja.episkopat.pl

Zapraszamy młodzież polonijną do przysyłania uwag i propozycji, by spotkania kongresowe były dla Was jak najbardziej interesujące i odpowiadały na Wasze zapotrzebowania. Piszcie na adres e-mail: kongresmlodziezypolonijnej@gmail.com lub na Facebooka.

Kolejnym miejscem kontaktu z młodzieżą polonijna jest Podcast Zapytaj Boga Dlaczego?. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Zapraszamy do subskrybowania i słuchania!

PODKAST ZAPYTAJ BOGA DLACZEGO? - WSZYSTKIE ODCINKI


RELACJE Z WCZESNIEJSZYCH SPOTKAŃ

www.emigracj.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-02-13 19:57:39
miniaturka

Wręczenie medalu KEP „Pro Polonia et Ecclesia”

13 lutego 2022 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się piękna uroczystość wręczenia medalu Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia” Pani Grażynie Koszałka z Hamburga (Niemcy). Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w środowiskach polonijnych. Wyróżnienie to, jest także docenieniem wysiłków wielu osób, które angażują się na rzecz duszpasterstwa małżeństw i rodzin wśród Polonii i Polaków za granicą.
2022-02-13 22:57:56
miniaturka

Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 12 – 13 lutego 2022 roku odbyło się w Warszawie spotkanie prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy (PRDE). W sobotę członkowie Prezydium wzięli udział w Ingresie bpa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który bullą Ojca św. Franciszka, został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.
2022-02-15 15:44:37
miniaturka

Prezentacja działań Kościoła i dyskusja panelowa - 21 lutego 2022 r.

Prezentacja działań Kościoła na rzecz ochrony małoletnich i pomocy pokrzywdzonym oraz dyskusja panelowa złożą się na sesję „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”. Odbędzie się ona 21 lutego br. w Warszawie.
2022-02-21 13:01:17
miniaturka

Projekt "Wszyscy Polacy Jedna Rodzina"

Projekt międzynarodowy pod patronatem Biura Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie skierowany jest do szkół polonijnych oraz do dzieci pochodzenia polskiego z młodszych klas szkoły podstawowej. Celem projektu "Wszyscy Polacy Jedna Rodzina" jest pokazanie dzieciom piękna i bogactwa tradycji polskich świąt oraz wychowanie do wartości patriotycznych. .
2022-02-21 20:06:30
miniaturka

Ks. Studnicki: nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty

Modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła, nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty - podkreślił ks. Piotr Studnicki podczas sesji „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy”, zorganizowanej 21 lutego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją Świętego Józefa i Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
2022-02-23 10:31:04
miniaturka

Sesja „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce”

Kościół w Polsce czeka jeszcze długa droga w zakresie budowania skutecznego systemu ochrony dzieci i młodzieży przed przestępstwami seksualnymi, choć wykonano już tutaj olbrzymią pracę. Wiele doświadczeń Kościoła może być cenną inspiracją dla polityki państwa polskiego w tym zakresie.