Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-10 21:30
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: procesja ku czci Najświętszego Serca Jezusowego

Mieszkańcy Kalisza licznie uczestniczyli w niedzielę w procesji ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, której przewodniczył bp senior Stanisław Napierała.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Procesję poprzedziła Msza św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (kościół księży jezuitów). Następnie z kościoła wyruszyła procesja, w której wierni przeszli do ołtarza usytuowanego przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa, gdzie pierwszy biskup kaliski odmówił modlitwę przebłagalno-wynagradzającą.

W homilii o. Andrzej Lemiesz odwołując się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcał wiernych, aby zastanowili się nad przeżywaniem swojej wiary.

Dodał, że wzorem powinni być przodkowie, np. polscy zesłańcy, którzy do Kazachstanu zabrali ze sobą różańce, obrazy Serca Jezusa i obrazy Serca Maryi, aby modlić się na wygnaniu o przetrwanie.

Ubolewał, że współczesny człowiek chce żyć bez Boga. - Największy ból to niewiara ludzi, która prowadzi do upodlenia człowieka, prowadzi go do zniszczenia siebie, zniszczenia swojej rodziny, zniszczenia swoich najbliższych, Niewiara, która nas niszczy nie może nas zaprowadzić do żadnej krainy szczęścia – mówił jezuita.

Zaznaczył, że zły duch działa we współczesnym świecie. - Wróg natury ludzkiej chce ze wszystkich sił, byśmy czci i chwały Bogu nie oddawali, żebyśmy zrezygnowali z publicznego przyznawania się do swojej wiary. Właśnie tego chce zły duch – powiedział superior kaliskich jezuitów.

Wspomniał słowa prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „albo Polska będzie katolicka albo nie będzie jej wcale”. – Jakże aktualne są te słowa, bo albo obronimy nasz katolicyzm, obronimy naszą wiarę, będziemy trzymać się Chrystusa, będziemy Sercu Bożemu wynagradzać za nasze grzechy i innych. Dzisiaj mamy być tymi, którzy innym przekazują dobroć, którzy wychowują młode pokolenia w poświęceniu się dla innych, w pracy nad sobą, żeby nasza ojczyzna była ojczyzną ludzi wolnych, którzy oddają swoje serce Boskiemu Sercu Jezusa – akcentował o. Lemiesz.

Po nabożeństwie procesja wyruszyła w drogę powrotną do Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. Na skrzyżowaniu ulic 3 Maja, Warszawskiej i Stawiszyńskiej bp Stanisław Napierała udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-10 16:58:37
miniaturka

Bp Kamiński: podziw dla chrześcijańskiej kultury to jeszcze nie wiara

Szacunek dla chrześcijańskiej kultury, obyczajów czy sztuki sakralnej to nie jest jeszcze życie wiarą. Prawdziwe chrześcijaństwo to życie zgodne z Bożym Słowem - podkreślił bp Romuald Kamiński.
2018-06-10 17:17:25
miniaturka

"Śląsk" w Krzeszowie

Zespół pieśni i tańca "Śląsk" odwiedził sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
2018-06-10 20:37:18
miniaturka

Bp Janiak: rzeczą szatańską jest trwać w grzechu

- Rzeczą ludzką jest upaść, ponieważ każdy jest słaby i dotknięty grzechem pierworodnym, ale rzeczą szatańską jest trwać w grzechu - mówił bp Edward Janiak w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Szczodrowie.
2018-06-10 22:11:41
miniaturka

Świety Krzyż - jubileusze małżeńske w najstarszym polskim sanktuarium

Stało się już tradycją w dekanacie świętokrzyskim, że małżonkowie przeżywający swe jubileusze małżeńskie spotykają się na Świętym Krzyżu.
2018-06-11 08:15:11
miniaturka

Papież: apel o pozytywny wynik rozmów w Singapurze

Po odmówieniu wczoraj z wiernymi obecnymi na Placu św. Piotra modlitwy „Anioł Pański” Papież zwrócił się w duchu przyjaźni i modlitwy do narodu koreańskiego.
2018-06-11 08:40:58
miniaturka

Brazylia: debata parlamentarna o aborcji

W brazylijskim Najwyższym Trybunale Federalnym (STF) nadal odżywa pragnienie wejścia w kompetencje władzy ustawodawczej. Pod pretekstem wyjaśnienia kwestii prawnej ma on zamiar przyczynić się do liberalizacji aborcji w tym kraju.