Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-11 21:43
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: bp Janiak modlił się w intencji chorych

Z okazji Światowego Dnia Chorego biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w intencji chorych, niepełnosprawnych i starszych w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Zgromadzonych na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego powitał ks. Jacek Andrzejczak. - Kiedy przeżywamy 26. Światowy Dzień Chorego jako Caritas Diecezji Kaliskiej pragniemy tą modlitwą ogarnąć tych wszystkich, którym na co dzień niesiemy pomoc, gdzie każdego dnia odwiedzamy chorych, gdzie Stacje Opieki Caritas w naszej diecezji tę pomoc niosą najbardziej potrzebującym, czyli tym, którzy każdego dnia czekają na wolontariuszy, siostry zakonne, rehabilitantów, pielęgniarki – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

Zachęcał chorych, aby w swoim cierpieniu zwracali się do św. Józefa. - Gromadzimy się w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym u św. Józefa, opiekuna Zbawiciela, sprawującego każdego dnia pieczę nad wszystkimi, którzy są członkami Kościoła diecezji kaliskiej. Prosimy, aby św. Józef stawał się dla chorych patronem, orędownikiem i tym, który będzie ich wspomagał w przeżywaniu cierpienia i wypraszał u Jezusa Chrystusa potrzebne łaski do dźwigania krzyża – zaznaczył duchowny.

W homilii biskup kaliski wskazał, że 26 lat temu św. Jan Paweł II święto Objawienia Matki Bożej z Lourdes przypadające 11 lutego ustanowił Światowym Dniem Chorego.

Biskup przypomniał historię objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous w Lourdes i wskazał na przypadki uzdrowień w tym miejscu.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o uzdrowieniu trędowatego podkreślał, że Pan Jezus chce dotknąć człowieka pomimo jego niewierności i grzechu. - Pan Jezus nie brzydzi się człowiekiem słabym, grzesznym, nawet takim, którego ludzie na margines spychają. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy skażeni grzechem i pozwólmy Panu Bogu przychodzić do naszego serca, naszego sumienia, byśmy byli nie tylko otwarci, ale pozytywnie nastawieni na drugiego człowieka – mówił kaznodzieja.

Apelował do rodziców, aby uczyli swoje dzieci szacunku do osób starszych. - Chciejmy być blisko każdego człowieka, który jest dotknięty cierpieniem, a zwłaszcza ludzi starszych. Potrzebna jest wrażliwość na człowieka spracowanego, pokrytego siwizną, chorego. Bardzo ważne jest, aby ten człowiek nie czuł się sam, nie był opuszczony – przekonywał hierarcha.

Stwierdził, że cierpienie złączone z krzyżem Chrystusowym nabiera sensu. - Cierpienie jest tajemnicą w życiu człowieka. Nigdy nie mówmy, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. Nie wiesz czy nie cierpi za mnie, za ciebie. Tylko cierpienie złączone z tajemnicą krzyża nabiera głębokiego sensu, ale my jako ludzie sprawdzamy się w naszej miłości do Boga poprzez wrażliwość na drugiego człowieka – podkreślił bp Janiak.

W czasie Mszy św. biskup kaliski i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zwierzył patronowi osoby chore i starsze.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki zaprosił wszystkich na zupę oraz pączki ufundowane przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Każdy otrzymał obrazek przedstawiający papieża Franciszka z chorymi wraz z fragmentem orędzia na XXVI Światowy Dzień Chorego.

Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy