Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-23 14:03
Misyjne Drogi / Michał Jóźwiak

Joanna Kulig: Kościół stanowił dla mnie centrum wszechświata

– Gdy byłam dzieckiem, Kościół stanowił dla mnie centrum wszechświata: życie kręciło się wokół parafii. Zbierałyśmy datki na misje i ubrania dla ubogich – przyznaje w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” aktorka Joanna Kulig.

Autor/źródło: Domena Publiczna/YouTube

Od czasu zagrania w „Zimnej Wojnie” Joanna Kulig robi spektakularną światową karierę. W grudniu ubiegłego roku otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. We wtorek dowiedzieliśmy się o trzech nominacjach dla „Zimnej Wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Kulig również w filmie „Kler”, o którym w Polsce było niezwykle głośno, i który wywołał niemałe kontrowersje. W rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym” aktorka przyznaje, że jest to dla niej ważny film, ale efekt, który przyniósł jest dla niej zaskakujący.

„Żeby wszystko było jasne – bardzo doceniam ten film, i bardzo się cieszę, że w nim zagrałam. Generalnie efekt, który wywołał, przerósł najśmielsze oczekiwania. Film sam w sobie może się podobać lub może oburzać, ale dzięki niemu w końcu pojawiła się publiczna dyskusja na temat współczesnego Kościoła w Polsce, jego bolączek, tematów tabu, tego, że w wielu miejscach ksiądz często jest traktowany z automatu jak święty. Często zapominamy, że na początku każdy jest po prostu człowiekiem. I jako człowiek ma prawo do chwil słabości. Ale są też rzeczy, do których żaden człowiek nie ma prawa” – mówi Joanna Kulig.

Aktorka zaznacza jednak, że przyjęcie tej roli nie było dla niej łatwą decyzją.

„Dla mnie jako osoby wierzącej, która od Kościoła w swoim życiu dostała dużo, wzięcie udziału w tym filmie było bardzo trudną decyzją. Ale postanowiłam to zrobić, bo widzę w tym większy sens. Jako członek wspólnoty nie chcę, aby sytuacje, jakie widzimy w filmie, były zamiatane pod dywan. Aby dawały pożywkę przeciwnikom Kościoła. Jeśli któryś z członków Kościoła dopuszcza się nadużyć, to jak każdy z nas powinien ponosić za to cywilne konsekwencje” – podkreśla.

Joanna Kulig szczerze mówi również o tym, że życie religijne ma dla niej bardzo duże znaczenie, a jej wiara kształtowała się już w dzieciństwie. Parafia była dla niej szczególnym miejscem modlitwy, spotkania z innymi oraz niesienia pomocy.

„Gdy byłam dzieckiem, Kościół stanowił dla mnie centrum wszechświata: życie kręciło się wokół parafii. Należałam do Dziewczęcej Służby Maryjnej. Zbierałyśmy datki na misje i ubrania dla ubogich. Czytałyśmy prasę katolicką, na mszę przygotowywałyśmy śpiewy, w Boże Ciało, specjalnie ubrane, szłyśmy w procesji. Dlatego bardzo dobrze wspominam swoją parafię, to ona tworzyła pewnego rodzaju rytualność, dawała silne poczucie przynależności. Myślę, że to dzięki temu potrafiłam w dorosłym życiu oprzeć się na wartościach chrześcijańskich i przejść dojrzałą transformację wiary” – wyznaje.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-23 13:50:19
miniaturka

Papież w drodze do Panamy!

Ojciec Święty jest w drodze do Panamy. Tuż przed godz. 10 samolot z Papieżem na pokładzie odleciał z podrzymskiego lotniska Fiumicino.
2019-01-23 13:57:59
miniaturka

Morski sposób na niepodległość

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się wiele cennych inicjatyw, tych dużych i mniejszych. Jednak chyba największym przedsięwzięciem okazał się rejs żaglowca Dar Młodzieży… dookoła całego świata.
2019-01-23 14:01:32
miniaturka

Córka Stalina, która uciekła z ZSRR: katolicyzm to wielka nadzieja całego świata

Nie miała łatwego życia, choć od dziecka opływała w luksusy. Gdy w wieku niemal 40 lat dokonała spektakularnej ucieczki na Zachód, uwolniła się ze Związku Radzieckiego raz na zawsze, ale zostawiła w nim swoje dotychczasowe życie i rodzinę.
2019-01-23 14:18:36
miniaturka

Kard. Józef Glemp – prymas czasu przełomów

Dziś przypada szósta rocznica śmierci śp. kard. Józefa Glempa, w latach 1981-2006 arcybiskupa metropolity warszawskiego, Prymasa Polski.
2019-01-23 14:48:41
miniaturka

Panama w Warszawie. W łączności z ŚDM 2019

W czasie, kiedy w Panamie papież będzie rozpoczynał główną Mszę świętą 34. Światowych Dni Młodzieży – w Świątyni Opatrzności Bożej spotka się młodzież obu warszawskich diecezji.
2019-01-23 15:05:59
miniaturka

Małżeństwo jest super!

Od dwóch tygodni trwa akcja „Małżeństwo jest super!”, w ramach której znane pary dzielą się swoimi małżeńskimi relacjami, przepisami na szczęśliwe małżeństwo oraz historiami kryzysów, które pokonali i które ich wzmocniły.