Jasna Góra: 100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości

100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości proponują uczestnicy Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Spotkanie na Jasnej Górze wpisuje się w wielkie wołanie do Boga o uwolnienie Polski z pijaństwa.

Polacy wciąż piją zbyt dużo i zbyt intensywnie, a dramat alkoholizmu dotyczy nawet kilku milionów obywateli.

Jasnogórskie spotkanie wpisuje się w realizowany w kraju Narodowy Program Trzeźwości. Jak podkreśla bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości jego celem jest zmniejszenie spożycia alkoholu, skali i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie do 21 lat wieku inicjacji alkoholowej.

- Od pierwszej soboty sierpnia do 11 listopada mija dokładnie sto dni. Zaproponowaliśmy rodakom sto dni całkowitej abstynencji na stulecie niepodległości – mówi bp Bronakowski. –To jest taki test dla każdej, każdego z nas, czy jesteśmy naprawdę w stanie ponieść jakąś ofiarę, aby zatroszczyć się o prawdziwą, wewnętrzną wolność.

Narodowy Program Trzeźwości wspiera wszelkie działania w ograniczeniu spożycia alkoholu, promowaniu trzeźwości i abstynencji. Powstał dzięki specjalistom od uzależnień, naukowcom, władzom państwowym i samorządowym.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ponad osiemset tysięcy osób. W sposób szkodliwy pije około trzech milionów osób. Na leczenie uzależnionych wydaje się rocznie co najmniej pól miliarda złotych.

źródło: vaticannews.va
« 1 »

reklama

reklama

reklama