W tym roku w OTK wzięło udział ponad 8000 uczniów z ponad 700 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Na etap ogólnopolski przyjechało 121 finalistów, którzy wcześniej wygrali etapy szkolny i diecezjalny.
Wczoraj olimpijczycy rozwiązywali test pisemny, a dziś dziesiątka finalistów zmierzyła się z pytaniami w części ustnej.
Jak się okazało, najlepiej z pytaniami dotyczącymi "Zasad społecznej nauki Kościoła" poradził sobie Maciej Hypiak z parafii św. Stanisław Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. II miejsce zajęła Zofia Kurowska z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie w diecezji warszawsko- praskiej i III miejsce Łucja Bojnowska z parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy w diecezji świdnickiej:
- Zajęcie przeze mnie pierwszego miejsca pozostawało niewiadomą do ostatniej chwili, ale myślę, że też w gruncie rzeczy coś przeczuwałem. Chociaż i tak była to dla mnie wielka niespodzianka - mówi Maciej. - Dla mnie też to była wielka niespodzianka, to drugie miejsce. Nie spodziewałam się tego, ale jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa - wtóruje Zofia Kurowska. - Mi też bardzo się podobała olimpiada. Chciałam dać z siebie jak najwięcej, ale naprawdę nie spodziewałam się tak wysokiego wyniku - dodaje Łucja Bojnowska.
Temat tegorocznej olimpiady „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła” został wybrany przez diecezję radomską. - Radom jest miastem św. Kazimierza, który jako królewicz stąd zarządzał Polską, więc zasady społeczne były istotne w jego życiu. Warto przypomnieć jedno zdanie z encykliki Redemptor hominis św. Jana Pawła II, że drogą Kościoła jest człowiek i te zasady społeczne są bardzo istotne. – mówi ks. prof. Piotr Tomasik z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego, który był głównym organizatorem olimpiady:
- To jest jedna z większych w Polsce olimpiad przedmiotowych. Natomiast, jak się patrzyło na tę młodzież to, jak co roku czyta się uczone analizy "jaka to dzisiejsza młodzież jest i tak dalej", to jest zupełne zaprzeczenie. To prawda. To jest elita. No i cieszymy się, że taką elitę mogliśmy tutaj zgromadzić w Radomiu. Poziom był bardzo wysoki. On był tak skonstruowany, że na początku były pytania opisowe. One zwykle są trudniejsze i maksymalna ilość punktów. A potem zaczynały się pytania testowe i na takich drobnych rzeczach te osoby zdobywały trochę mniej punktów. To jest interesujące, że to często człowiek tak głębokiej odpowiedzi umie udzielić, natomiast na jakimś takim głupstwie się potknie. No to tak jest we wszystkich takich postępowaniach konkursowych. Ale najwięcej punktów otrzymała osoba, która w pisemnym teście na 68 punktów dostała 61. To jest bardzo dużo - tłumaczy.
Olimpiada Teologii Katolickiej jest organizowana przez Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz we współpracy z Komisją Wychowania Katolickiego KEP. Jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju. Za 34. edycję Olimpiady odpowiadał Wydział katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej - mówi jej dyrektor ks. Jarosław Zieliński:
- Dzisiaj z dumą i radością zamykamy tę kolejną edycję 34. Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbyła się w Radomiu. Finał niezwykły. Czas pełen nauki, refleksji, pasji młodych ludzi, której mogliśmy wszyscy razem w naszym mieście doświadczyć. RA DOM to jest dom, w którym ci wszyscy tutaj znaleźli swoje miejsce i bardzo dobrze się czuli. Goście z całej Polski, bo przyjechało 120 uczestników a z nimi 80 opiekunów to jest 200 osób plus 50 osób obsługi.(...) To wszystko sprawiło, że to miejsce stało się sercem, można powiedzieć Polski, młodej Polski, która biła sercem tych młodych ludzi, którzy w tym czasie akurat Zmartwychwstania Pańskiego są właśnie pełni nadziei i optymizmu. To, że oni tak się nauczyli tego wszystkiego i był tak bardzo wysoki poziom pokazuje, że jest nadzieja w ludziach młodych - mówił ks. Zieliński.
Finaliści dostali nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio: 4 tys. zł, 3 tys. zł i 2 tys. tys. złotych. Dodatkowo laureaci I i II miejsca dostali vouchery na wycieczki do dowolnego miejsca na świecie, a Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zdobywcom trzech pierwszych miejsc przyznała stypendia.
Kolejna, XXXV Olimpiada Teologii Katolickiej odbędzie się w Sandomierzu w dn. 27-29 marca 2025 roku.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: