Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-12 12:59

Dzień Polski w liceum polonijnym w Warszawie

W dniu 11 kwietnia w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznych Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie obchodzono Dzień Polski. Uczniowie poprzez różne formy artystyczne pokazali swoje odczuwanie i przeżywanie polskości. W uroczystości tej wziął udział Biskup polonijny – bp Wiesław Lechowicz, który skierował słowo do młodych polskiego pochodzenia.

Kolegium św. Stanisława Kostki - Liceum polonijne

Szkołę tworzy ponad 150-osobowa społeczność nauczycieli oraz uczniów, którzy mają polskie korzenie i pochodzą z wielu dawnych republik ZSRR. Ich przodkowie znaleźli się poza granicami Polski bez własnej woli, na skutek wywózek na Wschód lub w wyniku zmiany granic Polski.

Uczniowie szkoły poprzez śpiew, muzyka, taniec, a nawet kabaret dostarczyły wiele radości i wzruszeń, pokazały, że promować polską kulturę można na wiele sposobów. Obecny na uroczystości Pan Senator Jan Żaryn zainspirowany występami uczniów powiedział, że Polska nie zawiera się tylko w swoich granicach, sięga znacznie dalej, wszędzie tam, gdzie ludzie czują się Polakami. Zachęcił również, by wsłuchiwać się w historię naszego kraju, "bo to jest wielki depozyt, który nadaje życiu sens". 

Działalność szkoły opiera się na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. Na dzielenie się nimi poszukujemy wciąż nowych formuł odpowiadających specyfice naszego liceum i dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości szczególnie wschodniej części Europy. Nasze dążenia wymagają mocnych fundamentów i autorytetów, dlatego towarzyszą nam nauczanie błogosławionego Jana Pawła II i przykłady postaw wielkich polskich patriotów, którzy w różnych okresach historii naszego kraju pozostawili ślad swojego męstwa i odwagi. 

Szczególny nacisk kładziemy na wysoki poziom nauczania, by uczniowie bez trudu zdali polską maturę i dostali się na studia w Polsce. Równie ważne jest odbudowanie ich więzi z Ojczyzną, dlatego obok intensywnej nauki języka polskiego, młodzież zgłębia wiedzę z zakresu historii i kultury Polski

Nasza szkoła to wielokulturowa społeczność. Łączą nas nie tylko wspólne zajęcia edukacyjne i wychowawcze, ale bogata codzienność stawiająca przed nami wciąż nowe wyzwania. Młodzież ze Wschodu zamieszkuje w szkolnym Internacie, gdzie ma zapewnioną całodobowa opiekę, wsparcie psychologa, pomoc w nauce. Ich wyżywienie w internacie częściowo dofinansowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy