Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-18 08:55
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Dzieci u św. Rocha i zakończenie wielkiego odpustu

Mikstat: Mszą świętą w intencji dzieci i powrotem procesji z sanktuarium do fary zakończyły się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha

Msza św. w intencji dzieci
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Piękne duchowo były te ostanie dni w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, najpierw przygotowań do odpustu,  a potem świętowania.

Kilka lat temu w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawił  się nowy element msza święta w intencji dzieci z udzieleniem im indywidualnego błogosławieństwa. Została ona odprawiona i podczas uroczystości odpustowych A.D. 2019 przy ołtarzu polowym 16 sierpnia o godz. 18:00. Przewodniczył jej ks. wikariusz Marcin Walczak, wspócelebransem był ks. kan. Jerzy Rasiak.

W słowie skierowanym do wiernych ks. wikariusz wskazał, że usłyszane w Ewangelii błogosławieństwa są nowymi przykazaniami przyniesionymi przez Chrystusa. Ludziom kojarzą się przykazania z ograniczeniami. Biblia widzi je jako środki i drogowskazy prowadzące do szczęścia. Kontynuując celebrans pytał ilu  z nas żyje naprawdę tymi błogosławieństwami. Zaakcentował, że błogosławieństwa są zadaniem, które maja być pomocne w zmierzaniu do życia wiecznego. Po Mszy Świętej ks. wikariusz odmówił modlitwę błogosławieństwa dzieci. Następnie ks. proboszcz Krzysztof  Ordziniak  i ks. wikariusz udzielali dzieciom indywidualnego błogosławieństwa. Na pamiątkę tego modlitewnego spotkania dzieci otrzymały obrazki ze św. Rochem. Nie zabrakło oczywiście słodyczy. Warto dodać, że licznie rzesza rodziców przybyła ze swoimi dziećmi na Mikstackie Wzgórze, by przez wstawiennictwo świętego Rocha prosić Boga o wszelkie potrzebne dla nich łaski. Słowa zachęty do rodziców, by często sami błogosławili swoje dzieci usłyszeliśmy także od ks. bpa Wiesława Szlachetki  w homilii wygłoszonej podczas sumy odpustowej Po Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha wyruszyła do fary. Zakończyły się uroczystości odpustowe, ale przecież Pan Jezus i Święty Roch są nadal z nami. Drzwi Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha są codziennie otwarte, bo Ten który pochylał się nad każdym potrzebującym człowiekiem  zaprasza i czeka, byśmy dzielili z nim nasze radości i troski. Wszak jest Patronem codziennych trudnych spraw.

Ciszej zrobiło się wokół sanktuarium, ale do późnych godzin wieczornych zaglądali do niego parafianie i pielgrzymi, by w tej niezwykłej jeszcze świątecznej atmosferze zatrzymać się jeszcze na chwilę modlitwy i zadumy.

I jeszcze jedna refleksja.  11 sierpnia  swoje spotkanie  ze Świętym  Rochem przezywały  osoby chore, starsze. To im zawdzięczamy często przekaz wiary, tradycji. 16.  sierpnia na mszę św. kończącą uroczystości odpustowe przyszły dzieci. W ten sposób zamknęło  się koło przekazu międzypokoleniowego.

Od najmłodszych zależy czy kiedyś  przyjmą i zechcą przekazać następnym  pokoleniom wiarę i piękne zwyczaje odpustowe.
 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-17 17:05:33
miniaturka

Abp Hoser: rośnie liczba pielgrzymów w Medziugoriu

Do Medziugoria w Bośni i Hercegowinie przybywa coraz więcej pielgrzymów. Rocznie docierają tu nawet trzy miliony pielgrzymów, większość w okresie letnim.
2019-08-17 19:39:29
miniaturka

Relikwie Siostry Faustyny na Węgrzech

- Święta Faustyna zastanawiała się nad Chrystusem, wchodziła w głębię Jego cierpienia, które przyjął dla naszego zbawienia. - mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w miejscowości Ruzsa na Węgrzech, gdzie brał udział w uroczystościach umieszczenia relikwii św. Siostry Faustyny.
2019-08-18 01:29:18
miniaturka
play

O niepokoju i ogniu.

Raz Jezus mówi, że przynosi pokój, a raz, że niepokój. Jak to zrozumieć i jak pogodzić? Przecież to sprzeczne wypowiedzi...
2019-08-18 11:01:55
miniaturka

Czaplinek: modlitwa za chorych w amfiteatrze

W czaplineckim amfiteatrze odbył się wieczór chwały. Trzecia edycja letniego wydarzenia prowadzonego przez Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid poświęcona była modlitwie za chorych.
2019-08-18 11:04:22
miniaturka

Nowa Zelandia liberalizuje aborcję

Nowa Zelandia liberalizuje prawo dotyczące aborcji. Dotychczas przerywanie ciąży w tym kraju było traktowane jako przestępstwo. Zmiany w ustawie wprowadzają aborcję na życzenie do 20 tygodnia ciąży.
2019-08-18 12:21:57
miniaturka

Papież na Anioł Pański: bądźmy chrześcijanami w konkretnych sytuacjach

Papież podkreślił, że „przylgnięcie do ognia miłości, który Jezus przyniósł na ziemię” wymaga „gotowości służenia bliźniemu”.