Przeżywanie Świąt Wielkanocnych w rodzinie z małymi dziećmi jest zdecydowanie trudniejsze od Bożego Narodzenia. Dotknąć trzeba przecież tematu cierpienia, śmierci i bólu, który trudno jest wytłumaczyć Maluchom zwłaszcza, kiedy jest osadzony w wydarzeniach sprzed 2000 lat. Z drugiej strony, Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym i szkoda byłoby nie wprowadzić dzieci w jego symbolikę i znaczenie.
Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą Warsztaty Wielkanocne, organizowane w parafii MBWW na warszawskiej Chomiczówce. W ich trakcie razem z innymi rodzinami będziemy tworzyć domowy ogród zmartwychwstania (ang ressurection garden) - namacalny znak, który w trakcie Świąt Wielkanocnych będzie przypominał o ich istocie lepiej niż typowy wielkanocny koszyczek.
W Wielki Piątek do stworzonego w ogrodzie grobu złożymy przygotowaną przez dzieci figurkę Jezusa owiniętą w całun, zastawimy wejście kamieniem i postawimy przed nim strażników (tą funkcję mogą pełnić zabawkowe ludziki, ulepieni z plasteliny rycerze lub postaci wycięte z papieru). W trakcie Wielkiej Soboty zamknięty grób będzie namacalnym znakiem oczekiwania a po Wigilii Paschalnej, już otwarty i udekorowany świeżymi kwiatami stanie się świadkiem Zmartwychwstania. W kolejnych dniach oktawy wielkanocnej może być również miejscem, gdzie wspólnie z dziećmi spotkamy Zmartwychwstałego Jezusa, Aniołów, Marię Magdalenę czy biegnących Uczniów.
Tak wykorzystany ogród zmartwychwstania z pewnością pomoże dzieciom (a także ich rodzicom) lepiej przeżyć i zrozumieć sens Świąt Wielkanocnych.
Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć tutaj: http://wspomozycielka.waw.pl/rwwo2022/
opr. A. Binkiewicz
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: