Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-25 11:31
kk / Łukasz Sośniak SJ /VA

„Byście mieli ufność” mówi papież Franciszek w Japonii

Papież, podczas homilii wygłoszonej na Mszy na stadionie w Tokio odniósł się do fragmentu „Kazania na górze”. „Te słowa opisują piękno chrześcijańskiej drogi" - mówił Franciszek.

Zachęcił do ufności i nietroszczenia się „o jutro" i przyjęcia naszej codziennej rzeczywistości w perspektywie najdoskonalszego daru.

„Nie da się jej przejść siłą woli czy karierowiczostwem, ale jedynie przez uważne i cierpliwe słuchanie Nauczyciela” – udzielał papież wskazówek, jak postępować na drodze chrześcijaństwa tak odmiennej niż japoński świat, który utożsamia rozwój człowieka wyłącznie z postępującą techniką. 

W czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Japonii, lokalna prasa pisała o obawach mieszkańców Tokio, że przy tak szybko rozwijającej się technologii, roboty zabiorą ludziom pracę. „Dziś wiemy, że w nowoczesnym społeczeństwie, to ludzie stali się robotami” – piszą komentatorzy wizyty Franciszka. Dlatego Papież przypomniał Japończykom, że „wydajność w pracy i konsumpcja nie są jedynymi kryteriami potwierdzającymi ich wartość, a rywalizacja nie zapewni im szczęśliwego życia”. „Takie podejście stopniowo czyni nas nieczułymi na rzeczy ważne, zmusza serce, by biło się o rzeczy zbędne i ulotne” – dodał Ojciec Święty.

“Jak uzdrawiający balsam rozbrzmiewają słowa Jezusa zachęcające nas, byśmy się nie trapili i mieli ufność. Trzy razy usilnie nam mówi: «Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie... o jutro» (por. Mt 6, 25.31.34). Jest to wyzwanie do otwarcia naszych priorytetów na szerszą perspektywę sensu, a tym samym stworzenia przestrzeni do spojrzenia w tym samym kierunku co On: «starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane» (Mt 6, 33). ”

Jezusowi nie chodzi o to, aby zaniedbać swoje podstawowe potrzeby, takie jak pożywienie i odzież. Chce abyśmy ponownie przemyśleli nasze codzienne wybory i nie wpadli w pułapkę odizolowania i dążenia do sukcesu za wszelką cenę, w tym za cenę życia.


“ Postawy światowe, które szukają i dążą jedynie do własnego zysku lub korzyści na tym świecie, i egoizm, udający szczęście indywidualne, czynią nas w istocie przenikliwie nieszczęśliwymi niewolnikami, a także utrudniają rozwój prawdziwie harmonijnego i ludzkiego społeczeństwa. Przeciwieństwem odizolowanego, samotnego, a nawet tłumionego «ja» może być tylko wspólne, celebrowane i komunikowane «my» (por. Katecheza, 13 lutego 2019). To zaproszenie Pana przypomina nam, że musimy uznać z radością, że nasza rzeczywistość jest owocem daru i zaakceptować także naszą wolność jako łaskę. ”

Na zakończenie Papież zaapelował, aby japoński Kościół stał się „szpitalem polowym”, gotowym do ochrony każdego życia oraz przyjmowania go takim, jakim jest, „z całą jego kruchością i małością, a często nawet ze wszystkimi jego sprzecznościami i brakiem sensu. Dla chrześcijanina bowiem jedyną możliwą miarą, którą można osądzać każdą osobę i każdą sytuację jest współczucie Ojca dla wszystkich swoich dzieci” – zakończył przemówienie Ojciec Święty.


 źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-25 09:39:24
miniaturka

Wizyta w Japonii realizacją marzeń ks. Bergoglio

Posługa misyjna w Japonii była młodzieńczym marzeniem ks. Bergoglio. Chciał on pójść w ślady współzałożyciela Towarzystwa Jezusowego św. Franciszka Ksawerego, który zapoczątkował ewangelizację tego kraju.
2019-11-25 10:45:52
miniaturka

Papież do młodych w Japonii: zwróćcie się do Boga, „selfie” wam nie pomoże

W naszym świecie wynaleziono wiele rzeczy, ale dzięki Bogu nie można zrobić selfie duszy. Aby się rozwijać i odkryć nasze wewnętrzne piękno nie można patrzeć w lustro – mówił Franciszek japońskiej młodzieży, z którą spotkał się w tokijskiej katedrze.
2019-11-25 11:04:52
miniaturka

Diamentowy Jubileusz pracy Księży Chrystusowców w Australii

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (Melbourne) rozpoczęły się obchody 60 lecia posługi Chrystusowców w Australii. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. "Jubileusz 60-lecia pracy duszpasterskiej Księży Chrystusowców w Australii stwarza okazję, by podziękować Bogu za tę opatrznościową inicjatywę, a także za każdego kapłana z grona Księży Chrystusowców, który udał się na krańce świata, aby w imię Jezusa Chrystusa głosić słowo Boże, sprawować sakramenty i towarzyszyć rodakom w radościach i smutkach codzienności. Czynię to w imieniu własnym i polskich biskupów, których jestem reprezentantem wobec Polonii i Polaków za granicą" - powiedział bp Wiesław Lechowicz w słowie skierowanym do Księży Chrystusowców.
2019-11-25 12:51:41
miniaturka

Doktorat honoris causa dla o. prof. Jacka Salija i o. prof. Ladislavova Csontosova SJ

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej.
2019-11-25 12:57:39
miniaturka

Japoński premier Shinzō Abe spotkał się z papieżem

„Do budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata konieczna jest kultura spotkania i dialogu, cechująca się mądrością, wizją i szerokością spojrzenia" - powiedział papież Franciszek na spotkaniu, które miało miejsce w siedzibie japońskiego premiera.
2019-11-25 14:08:12
miniaturka

Watykan: niebawem nowy sekretarz osobisty Papieża Franciszka

Dotychczasowy sekretarz osobisty Ojca Świętego, 55-letni Argentyńczyk ks. Fabian Pedacchio Leaniz, za kilka dni zakończy pięcioletni okres niezwykle odpowiedzialnej pracy w Domu Świętej Marty, powróci na pełen etat do pracy w Kongregacji ds. Biskupów, w której pracuje od 2007 roku.