Jak wyjaśnił bp Osial w rozmowie z KAI, jego wystąpienie dotyczyło „poszukiwania drogi wzmocnienia działań katechetycznych przy parafii”. Wyjaśnił, że w przygotowaniu jest dokument określający zasady posługi katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona papieża Franciszka w motu proprio „Antiquum misterium”. Oprócz akolity i lektora jest to jedna z posług, które papież proponuje Kościołowi w celu ożywienia zaangażowania osób świeckich.
Zdaniem bp. Osiala, dokument poświęcony posłudze katechisty ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku. – Druga droga tych katechetycznych działań to ustanowienie szkół animatorów do pracy w parafii. W niektórych diecezjach, m.in. w archidiecezjach katowickiej, łódzkiej i poznańskiej oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, takie szkoły już funkcjonują – powiedział.
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przyznaje, że głównym problemem może tu być mała otwartość duchowieństwa na świeckich, choć odpowiednio wyszukane i przeszkolone takie osoby będą z pewnością wsparciem w przyparafialnej katechezie. – Musimy się otworzyć na świeckich – zaznaczył.
Pytany o to, jak mądrze podzielić kompetencje i zadanie między to, co powinno być realizowane w katechezie parafialnej i w ramach lekcji religii w szkole, bp Osial odpowiedział: „Lekcja religii i katecheza to dwie rzeczywistości komplementarne. Są lekcje religii, ale przy widocznej liczbie osób wypisujących się z tych lekcji, szansą jest formacja przy parafii”.
Jak dodał, nie chodzi w tej ostatniej jedynie o przygotowanie do sakramentów takich jak pierwsza komunia czy bierzmowanie, ale też o formację stałą. Dużą rolę mają tu do odegrania ruchy formacyjne działające przy parafii. Wielkim wyzwaniem jest katecheza dorosłych, w tym rodziców. – Jedyna okazja, kiedy mamy szansę dotarcia do rodziców, jest przygotowanie ich dzieci do pierwszej komunii świętej. Później już ich nie ma. Przy tym sakramencie warto sobie postawić pytanie, czy nie jest może potrzebna większa formacja samych rodziców niż ich dzieci – przyznał.
Bp Osial odniósł się też do planów Ministerstwa Edukacji wprowadzenia obowiązku uczęszczania przez uczniów albo na religię, albo na etykę, czyli zniesienie możliwości nieuczęszczania na żaden z tych przedmiotów. Pierwsze roczniki objęte tą regulacją zaczną naukę 1 września 2023. – Ufamy, że to będzie, ale musi być zapis prawny, którego jeszcze nie ma – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Za: ekai.pl
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: