Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-12-25 21:15
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia

- Nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia – mówił bp Stanisław Napierała podczas pasterki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji bp Stanisław Napierała zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazywał, że Jezus Chrystus jako niemowlę leżące w żłobie rozpoczął swoją Ewangelię. – Jezus pokazuje, że przyszedł do nas ludzi On Bóg i chce być do nas we wszystkim podobny. Każdy człowiek bez względu gdzie urodził się czy w ubóstwie czy bogactwie, bez względu na to, jakie miejsce zajmuje w społeczeństwie, jak urząd pełni, czy jest dzieckiem, czy człowiekiem dorosłym jest wielki dzięki temu, że Syn Boży stał się człowiekiem – tłumaczył celebrans.

Podkreślał, że każdy człowiek ma prawo do życia w całej rozciągłości swojego istnienia. - Nikt nie jest władny, aby człowieka tego prawa pozbawiać. Żadna aborcja, żadna eutanazja. Św. Jan Paweł II powiedział, że „kto dopuszcza się takich czynów jak aborcja czy eutanazja dopuszcza się zbrodni”. Żadna ustawa ludzka nie może stwierdzić, że w pewnych przypadkach taka zbrodnia jest dopuszczalna, a w sumieniu każdy jest zobowiązany, żeby takim ustawom przeciwstawiać się – akcentował hierarcha.

Stwierdził, że Boże Dziecię przypomina o godności każdego człowieka. – W tym kontekście trzeba widzieć tę ostatnią inicjatywę Polaków, czyli 830 tys. podpisów do parlamentu, aby wycofać z Konstytucji zapis, który mówi, że kalekim, niepełnosprawnym można zabrać życie – mówił kaznodzieja.

Biskup wskazując na św. Józefa podkreślał, że miał on niezwykłe miejsce w dziejach Bożego zbawienia. - Św. Jan Paweł II powiedział, że to jest patron na nasze czasy. Ludzie coraz bardziej odkrywają św. Józefa. W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego tutaj na tym miejscu św. Józef odezwał się w sercach i umysłach ludzi w całej naszej ojczyźnie i poza jej granicami. Ludzie idą do św. Józefa, znajdują go i wraz z nim znajdują Maryję i Jezusa. Znajdują Boże Narodzenie. Znajdują wzór prawdziwej rodziny i znajdują wzorzec mężczyzny, męża i ojca – przekonywał biskup kaliski senior.

Życzył wiernym, aby Boże Dziecię napełniało ich radością i pokojem. - Życzę wszelkich łask na Nowy Rok 2019. Życzę mocy ducha, aby w tym Nowym Roku dostrzegać, że wszyscy pomagamy sobie jeżeli potrafimy przezwyciężać konflikty, niepokoje, aby wspólnie budować dobro wszystkich i każdego. Niech Boże Dziecię szczodrze wszystkim błogosławi – mówił bp Napierała.

Wraz z biskupem kaliskim seniorem Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prof. Jan Przybyłowski wywodzący się z Kalisza i ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny. Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, pasterka, bp Edward Janiak, Narodowe Sanktuarium św. Józefa