Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-25 21:15
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała: nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia

- Nikt nie jest władny, aby człowieka pozbawiać prawa do życia – mówił bp Stanisław Napierała podczas pasterki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Przed rozpoczęciem Eucharystii w procesji bp Stanisław Napierała zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazywał, że Jezus Chrystus jako niemowlę leżące w żłobie rozpoczął swoją Ewangelię. – Jezus pokazuje, że przyszedł do nas ludzi On Bóg i chce być do nas we wszystkim podobny. Każdy człowiek bez względu gdzie urodził się czy w ubóstwie czy bogactwie, bez względu na to, jakie miejsce zajmuje w społeczeństwie, jak urząd pełni, czy jest dzieckiem, czy człowiekiem dorosłym jest wielki dzięki temu, że Syn Boży stał się człowiekiem – tłumaczył celebrans.

Podkreślał, że każdy człowiek ma prawo do życia w całej rozciągłości swojego istnienia. - Nikt nie jest władny, aby człowieka tego prawa pozbawiać. Żadna aborcja, żadna eutanazja. Św. Jan Paweł II powiedział, że „kto dopuszcza się takich czynów jak aborcja czy eutanazja dopuszcza się zbrodni”. Żadna ustawa ludzka nie może stwierdzić, że w pewnych przypadkach taka zbrodnia jest dopuszczalna, a w sumieniu każdy jest zobowiązany, żeby takim ustawom przeciwstawiać się – akcentował hierarcha.

Stwierdził, że Boże Dziecię przypomina o godności każdego człowieka. – W tym kontekście trzeba widzieć tę ostatnią inicjatywę Polaków, czyli 830 tys. podpisów do parlamentu, aby wycofać z Konstytucji zapis, który mówi, że kalekim, niepełnosprawnym można zabrać życie – mówił kaznodzieja.

Biskup wskazując na św. Józefa podkreślał, że miał on niezwykłe miejsce w dziejach Bożego zbawienia. - Św. Jan Paweł II powiedział, że to jest patron na nasze czasy. Ludzie coraz bardziej odkrywają św. Józefa. W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego tutaj na tym miejscu św. Józef odezwał się w sercach i umysłach ludzi w całej naszej ojczyźnie i poza jej granicami. Ludzie idą do św. Józefa, znajdują go i wraz z nim znajdują Maryję i Jezusa. Znajdują Boże Narodzenie. Znajdują wzór prawdziwej rodziny i znajdują wzorzec mężczyzny, męża i ojca – przekonywał biskup kaliski senior.

Życzył wiernym, aby Boże Dziecię napełniało ich radością i pokojem. - Życzę wszelkich łask na Nowy Rok 2019. Życzę mocy ducha, aby w tym Nowym Roku dostrzegać, że wszyscy pomagamy sobie jeżeli potrafimy przezwyciężać konflikty, niepokoje, aby wspólnie budować dobro wszystkich i każdego. Niech Boże Dziecię szczodrze wszystkim błogosławi – mówił bp Napierała.

Wraz z biskupem kaliskim seniorem Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prof. Jan Przybyłowski wywodzący się z Kalisza i ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny. Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-25 21:01:59
miniaturka

Betlejem: Ziemia Święta bez chrześcijan będzie uboższa

W Betlejem uroczysta Msza św. o północy została odprawiona we franciszkańskim kościele przylegającym do bazyliki Narodzenia.
2018-12-25 21:04:27
miniaturka

Hiszpania świętuje Boże Narodzenie

Pierwszy dzień świąt Hiszpanie spędzają zwykle w gronie najbliższej rodziny.
2018-12-25 21:07:01
miniaturka

Boże Narodzenie w Kraju Kwitnącej Wiśni

W zamieszkałej przez 127 milionów ludzi Japonii święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez ponad milion chrześcijan. Katolicy stanowią około połowę tej liczby.
2018-12-26 12:25:55
miniaturka

Słowo rozbiło namiot wśród nas

- Nie mogło być lepszego dnia, aby się spotkać na modlitwie i radować, że na powrót w tej kaplicy mieszka Bóg. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Zakopanem na Jaszczurówce, gdzie odprawił Mszę św. i poświęcił odnowioną kaplicę w domu zakonnym Sióstr Urszulanek.
2018-12-26 12:42:40
miniaturka

Dziś rusza akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

Już po raz kolejny w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rusza akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. W całej Polsce wolontariusze przyjadą pod wskazany adres, odbiorą posiłki, które zostały po świętach i zawiozą do lokalnych jadłodajni dla ubogich i bezdomnych osób.
2018-12-26 13:08:48
miniaturka

Franciszek zachęca do powierzenia się Bogu i przebaczania prześladowcom

Na św. Szczepana, pierwszego męczennika jako wzór powierzenia siebie Bogu, zwłaszcza w chwilach trudnych oraz przebaczenia nieprzyjaciołom, wskazał dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański”.