Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-01-01 19:32
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: życzę, abyśmy w Nowym Roku z pokorą przyjmowali wolę Bożą

- Życzę, abyśmy w Nowym Roku z pokorą przyjmowali wolę Bożą – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kończący się rok 2018.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W katedrze modlił się także pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

W homilii ks. prał. Adam Modliński dziękując Bogu za łaski otrzymane w kończącym się 2018 roku podkreślał, że czas jest przestrzenią działania Boga, a miejscem tego działania jest przede wszystkim serce człowieka, które nazwał sanktuarium ludzkiego sumienia.

Wskazał, że przestrzenią działania Boga jest każda świątynia. – Za te łaski, których Bóg udzielił naszej parafii, naszej wspólnocie w tym kościele chcemy Mu dzisiaj podziękować – powiedział proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Przypomniał, że mijający rok dzięki inicjatywie i staraniom biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przeżywany był pod szczególną opieką św. Józefa. – W tym roku staraliśmy się lepiej poznać, głębiej kochać i godniej uczcić tego świętego patriarchę, Oblubieńca Najświętszej Maryi, Ojca i Opiekuna Jezusa Chrystusa. Czyniliśmy to przede wszystkim pielgrzymując do naszego Narodowego Sanktuarium św. Józefa, aby tam skorzystać z licznych łask, które On u Boga wyprasza dla nas i naszych rodzin – zaznaczył kaznodzieja.

Dodał, że w katedrze kaliskiej rekolekcjom wielkopostnym towarzyszył wizerunek św. Józefa Kaliskiego, który na początku istnienia diecezji nawiedził wszystkie parafie. – Pragnęliśmy wpatrywać się w życie św. Józefa, aby podobnie jak On w milczeniu i pokorze wypełniać wolę Bożą – akcentował ks. Modliński.

Podkreślał, że w tym roku dziękowano Bogu za 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także obchodzono 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Przed zakończeniem Eucharystii słowo do wiernych skierował biskup kaliski. – Bóg jest początkiem i końcem. On jest Panem czasów. Życzę, abyśmy w Nowym Roku z pokorą przyjmowali Jego wolę, bo w życiu nie ma przypadków i zbiegów okoliczności – mówił bp Janiak.

Zachęcał wiernych, aby w przyszłość szli z nadzieją, wiarą i pokorą. - Czasem trzeba też dźwigać krzyż, ale w łączności z Chrystusem odnosimy zwycięstwo. Zawsze są ludzie, którzy podnoszą na duchu. Życzę optymizmu, dużo radości i tego, żebyśmy spotykali dobrych ludzi na naszej drodze życia – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Dziękował pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale za pełnienie z radością posługi w Kościele Kaliskim. Słowa wdzięczności skierował do duchowieństwa, sióstr zakonnych i wiernych.

Liturgię zakończyło nabożeństwo dziękczynno-błagalne i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wspólnie z biskupami Edwardem Janiakiem i Stanisławem Napierałą modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, ks. kan. Marcin Papuziński, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, ekonom diecezjalny, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa kaliskiego, księża wikariusze, siostry zakonne i parafianie.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, Msza Św., katedra św. mikołaja, bp Edward Janiak, bp Stanisław Napierała