Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 15:48
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: w sercu diakona jest miłość do Kościoła

- W sercu kandydata do kapłaństwa mieszka Bóg, w sercu jest miłość do Kościoła, nie własna miłość – mówił bp Edward Janiak przed rozesłaniem diakonów do parafii na praktykę.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans podkreślał, że diakoni zostaną posłani do konkretnych miejsc, gdzie będą realizować swoją posługę diakońską w kroczeniu ku sakramentowi kapłaństwa. - Kościół posyła do pracy duszpasterskiej. Czekają na was szkoły, domy opieki społecznej, szpitale, utrudzeni wysiłkiem kapłani. Diakoni mają głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną, rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Będą głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu sakramentalnych związków małżeńskich, nosić wiatyk do chorych, przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Diakoni pełnią też posługę miłosierdzia – wskazywał bp Janiak.

Zaznaczył, że Kościół wybiera mężczyzn cieszących się dobrą sławą. - Kościół wybiera mężczyzn pełnych Ducha Świętego. Człowiek cieszący się dobrą opinią, ale przepełniony jedynie duchem świata nie może być powołany. Sama grzeczność, kultura, kurtuazja nie wystarczą. To wystarcza tylko do tego, żeby zdobyć zawód i odpowiednią posadę. Do kapłaństwa wzywa i prowadzi Duch Święty – powiedział celebrans.

Akcentował, że Kościół wybiera mężów pełnych mądrości. - Można być uczonym a nie mądrym. W sercu kandydata do kapłaństwa mieszka Bóg, w sercu jest miłość do Kościoła, nie własna miłość. Mądrość diakona powołanego płynie z mądrości nauki Kościoła – stwierdził hierarcha.

Wskazywał na św. Szczepana i Wawrzyńca jako wzory do naśladowania. - Diakon pełen wiary i Ducha Świętego pełni posługę miłosierdzia nie patrząc na niebezpieczeństwo – mówił kaznodzieja.

Wskazując na św. Piotra podkreślał, że bramy piekielne nie przemogą Kościoła. - Mimo tylu ataków na papieża, Kościół, duchowieństwo bramy piekielne go nie przemogą, bo Kościół jest Chrystusowy – przekonywał bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa oraz proboszczowie z parafii praktyk diakońskich.

Parafie praktyk diakońskich: dk Tomasz Dytfeld – katedra św. Mikołaja w Kaliszu, dk Artur Filipiak – Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, dk Witold Morozowicz – konkatedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, dk Piotr Dobrychłop – parafia pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim, dk Robert Olejnik – parafia pw. Narodzenia NMP w Kaliszu, dk Lucjan Kupiec - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, dk Sebastian Taczka – parafia pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy