Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-21 21:23
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak spotkał się z młodzieżą i pracownikami diecezjalnego technikum

- Życzę, byście byli dobrą młodzieżą, która ma odwagę przyznać się do Boga – mówił bp Edward Janiak do młodzieży Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski spotkał się przed świętami Bożego Narodzenia z uczniami i pracownikami szkoły. Szkolną wigilię rozpoczął program świąteczny przygotowany przez uczniów diecezjalnego technikum.

Składając społeczności szkolnej życzenia świąteczne biskup kaliski podkreślał, że święta Bożego Narodzenia prowadzą do faktu historycznego. – Życzę, żeby wśród światełek, choinek, tego blasku Bożego Narodzenia nie zapomnieć o konkretnej prawdzie, że Pan Jezus rzeczywiście narodził się, że Bóg przyszedł do nas jako człowiek, a więc przebóstwił człowieczeństwo po to, aby nas zbawić, bo wszyscy idziemy w jednym kierunku ku wieczności – powiedział bp Janiak, który zachęcał młodzież do pielęgnowania tradycji świątecznych.

Życzył młodzieży, aby byli radością dla rodziców i nauczycieli. – Życzę, byście byli dobrą młodzieżą, która ma odwagę przyznać się do Boga, do Kościoła. Ważne jest też to, abyście potrafili dostrzec każdego człowieka, np. dzieląc się uśmiechem, to nieraz bardzo dużo znaczy – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursu na opowiadanie bożonarodzeniowe w języku angielskim zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Nagrodzono także Roberta Gajora za zajęcie drugiego miejsca w województwie w konkursie Maks Matematyczny.

W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli: dyrektor szkoły ks. dr Adam Kraska, wicedyrektor Małgorzata Kasprzycka, dyrektor internatu ks. dr Waldemar Graczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu ks. Marcin Załężny, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński, wychowawcy, nauczyciele i młodzież.

Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej został powołany przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Placówka rozpoczęła działalność we wrześniu 2017 r. - Widząc jak wielkie zmiany zachodzą w kształceniu zawodowym młodzieży oraz dostrzegając jak wielu młodych ludzi opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i zdobywaniu zawodu np. w Niemczech, postanowiłem utworzyć Zespół Szkół Technicznych – podkreśla w rozmowie z KAI bp Janiak.

W roku szkolnym 2018/2019 w placówce uczy się 200 uczniów, w tym 130 w 5 klasach pierwszych. Młodzież kształci się w klasach o profilach: technik technologii drewna, technik mechatronik, technik informatyk oraz na nowym kierunku technik fotografii i multimediów. Oprócz języka angielskiego uczniowie uczą się języków niemieckiego, włoskiego lub hiszpańskiego. Szkoła ma swój internat, w którym mieszka 35 osób.

Absolwenci szkoły znajdą zatrudnienie w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie diecezji kaliskiej. - Spotykałem się z przedsiębiorcami największych zakładów produkcyjnych z terenu diecezji i zapewniają oni, że w perspektywie czasowej mają oczekiwania na młodych przygotowanych zawodowo do pracy nie tylko w przemyśle drzewnym, ale też przy obsłudze najnowocześniejszych urządzeń technicznych i linii produkcyjnych. Dlatego myślę, że dla młodych mających solidne wykształcenie, dobry zawód i chęć do pracy, perspektywa zawsze jest pełna nadziei i możliwości – twierdzi biskup kaliski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy