Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-08 20:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że podstawą rodziny jest związek mężczyzny i kobiety. – Małżeństwo i rodzina zostały stworzone na obraz Boga i dlatego chcemy bronić rodziny. Tym, co łączy mężczyznę i kobietę jest miłość. Ta miłość między żoną a mężem jest odbiciem miłości Chrystusa do Kościoła – powiedział bp Łukasz Buzun.

Zaznaczył, że miłość małżeńska powinna być miłosierna. – Ci, którzy nie okazali sobie tej miłości miłosiernej nie doczekali tych jubileuszy. Kiedy w małżeństwie okazujemy sobie nawzajem miłosierdzie to trwamy jeden przy drugim – mówił kaznodzieja.

Przypomniał, że papież Franciszek podczas wizyty w Krakowie mówił jak ważna jest obecność dziadków wśród młodego pokolenia. – Historia i wiara są przekazywane dzieciom przez dziadków. To jest to piękno, które odbija się na młodym pokoleniu. Bez tego nie będzie zaufania do Pana Boga, do kapłaństwa, do Kościoła. To są wartości niezbywalne – stwierdził celebrans.

Akcentował, że małżonkowie czerpią łaskę i siły z sakramentów świętych.

Podkreślał, że Chrystus przyszedł na świat w rodzinie. – Nie może być innej wspólnoty jak rodzina. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. Chcemy przeżywać życie u boku Maryi i Józefa, gdzie w centrum stoi Jezus. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby prowadził wszystkie polskie rodziny do szczęśliwego końca, gdzie człowiek ma świadomość, że przeżył z żoną i mężem piękny czas małżeństwa – powiedział hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi małżeństwa, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. 

W swoim słowie biskup kaliski ubolewał, że we współczesnych czasach jest wielki atak na rodzinę w Europie i na świecie poprzez promowanie związków jednopłciowych. – Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. W rodzinie człowiek przychodzi na świat i odchodzi. Kto nie ma rodziny nie jest szczęśliwy w pełni. Rodzina to jest coś najcenniejszego, nie można jej stracić. Czasem trzeba trochę niedowidzieć, niedosłyszeć, nie upierać się przy swoim, żeby w rodzinie był spokój i panowała życzliwość – przekonywał bp Edward Janiak.

Wszyscy jubilaci otrzymali od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wizerunek Świętej Rodziny z modlitwą małżonków.

Do św. Józefa przybyli także parafianie z parafii św. Barbary w Karminie, parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, parafii św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej, parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sobiesękach, parafii św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie, parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wołczynie.Podziel się tym materiałem z innymi: