Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-08 20:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że podstawą rodziny jest związek mężczyzny i kobiety. – Małżeństwo i rodzina zostały stworzone na obraz Boga i dlatego chcemy bronić rodziny. Tym, co łączy mężczyznę i kobietę jest miłość. Ta miłość między żoną a mężem jest odbiciem miłości Chrystusa do Kościoła – powiedział bp Łukasz Buzun.

Zaznaczył, że miłość małżeńska powinna być miłosierna. – Ci, którzy nie okazali sobie tej miłości miłosiernej nie doczekali tych jubileuszy. Kiedy w małżeństwie okazujemy sobie nawzajem miłosierdzie to trwamy jeden przy drugim – mówił kaznodzieja.

Przypomniał, że papież Franciszek podczas wizyty w Krakowie mówił jak ważna jest obecność dziadków wśród młodego pokolenia. – Historia i wiara są przekazywane dzieciom przez dziadków. To jest to piękno, które odbija się na młodym pokoleniu. Bez tego nie będzie zaufania do Pana Boga, do kapłaństwa, do Kościoła. To są wartości niezbywalne – stwierdził celebrans.

Akcentował, że małżonkowie czerpią łaskę i siły z sakramentów świętych.

Podkreślał, że Chrystus przyszedł na świat w rodzinie. – Nie może być innej wspólnoty jak rodzina. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. Chcemy przeżywać życie u boku Maryi i Józefa, gdzie w centrum stoi Jezus. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby prowadził wszystkie polskie rodziny do szczęśliwego końca, gdzie człowiek ma świadomość, że przeżył z żoną i mężem piękny czas małżeństwa – powiedział hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi małżeństwa, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. 

W swoim słowie biskup kaliski ubolewał, że we współczesnych czasach jest wielki atak na rodzinę w Europie i na świecie poprzez promowanie związków jednopłciowych. – Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. W rodzinie człowiek przychodzi na świat i odchodzi. Kto nie ma rodziny nie jest szczęśliwy w pełni. Rodzina to jest coś najcenniejszego, nie można jej stracić. Czasem trzeba trochę niedowidzieć, niedosłyszeć, nie upierać się przy swoim, żeby w rodzinie był spokój i panowała życzliwość – przekonywał bp Edward Janiak.

Wszyscy jubilaci otrzymali od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wizerunek Świętej Rodziny z modlitwą małżonków.

Do św. Józefa przybyli także parafianie z parafii św. Barbary w Karminie, parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, parafii św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej, parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sobiesękach, parafii św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie, parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wołczynie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-08 17:49:36
miniaturka

Chojna: biskupi nordyccy uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym

Obradujący w Szczecinie biskupi z krajów nordyckich odwiedzili dziś Chojnę. Wzięli udział w XXIX Dniach Integracji i Ekumenizmu. Wcześniej, podczas Mszy św. w kościele św. Trójcy, udzielili młodzieży sakramentu bierzmowania.
2018-09-08 17:53:21
miniaturka

Biskupi na Tydzień Wychowania: Pismo Święte kompasem wskazującym drogę

Bóg jest obecny w swoim Słowie, dlatego w rozeznawaniu powołania konieczne jest spotkanie z Biblią – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji VIII Tygodnia Wychowania. Rozpocznie się on jutro, 9 września pod hasłem: „Wybór drogiˮ.
2018-09-08 17:57:26
miniaturka

Papież: biskup - człowiek modlitwy, głoszenia i komunii

Przed południem Papież Franciszek spotkał się w Sali Klementyńskiej z biskupami z terytoriów misyjnych, którzy uczestniczą w sesji formacyjnej organizowanej przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.
2018-09-08 21:49:19
miniaturka

Maryja uczczona- suma odpustowa w parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie

8.września parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kotłowie przeżywała uroczystości odpustowe." Bóg jest tylko jeden - tą prawdą żyła Maryja- mówił do zebranych ks. kan. Jacek Stawik.
2018-09-08 21:57:44
miniaturka

Papież: gościnność i modlitwa bezcennymi darami dla ludzkości

Na modlitwę i gościnność jako wielkie dary dla ludzkości wskazał Papież w przemówieniu skierowanym do sióstr należących do Międzynarodowej Unii Benedyktyńskiej.
2018-09-08 22:25:30
miniaturka

Franciszek na Sycylii: "nie" dla mafii, jak Jan Paweł II

W przyszłą sobotę, 15 września, Papież odwiedzi Sycylię. Będzie to 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Puglisiego, ofiary mafii, zamordowanego w odwecie za jednoznaczne potępienie mafiosów przez Jana Pawła II.