Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-03-21 23:40
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak odwiedził Specjalny Ośrodek Wychowawczy

Bp Edward Janiak modlił się w Ostrowie Wielkopolskim z podopiecznymi i pracownikami Specjalnego Ośrodka Wychowawczego, a także przedszkola prowadzonymi przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety z okazji uroczystości ku czci św. Józefa, patrona placówki.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans wskazywał na św. Józefa jako potężnego orędownika. – Św. Józef nie odmawia osobom, które wzywają jego wstawiennictwa. Święty daje siłę i moc, żeby wypełniać wolę Bożą – mówił bp Janiak.

Zaznaczył, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Kalisza, gdzie czczony jest św. Józef w cudownym wizerunku, przybyło ponad pół miliona pielgrzymów z całej Polski, a także z zagranicy. – Kult św. Józefa ożywia się. Mamy dowody na to ile łask otrzymali wierni, którzy prosili o pomoc św. Józefa, najczęściej w sprawach rodzin, ale też innych. Jest on opiekunem rodziny, ale także każdego człowieka, który jest w potrzebie – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że młodzi przybywają do św. Józefa, aby prosić o dobrą żonę i dobrego męża. – W Kaliszu spotykają się młodzi ludzie, którzy szukają partnera czy partnerki na całe życie. Przychodzą do św. Józefa jako opiekuna rodziny, aby znaleźć drugą połowę, by realizować swoje powołanie – powiedział hierarcha, który dodał, że są już małżeństwa, które poznały się w Sanktuarium św. Józefa, a w maju odbędzie się kolejny ślub.

Wskazał, że obecnie kopia obrazu św. Józefa pielgrzymuje po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie wielu mężczyzn skupia się na modlitwie prosząc o wsparcie, aby być dobrym ojcem i mężem, żeby nie rozpadła się rodzina.

Biskup dziękował siostrom za służbę drugiemu człowiekowi. – Siostry opiekują się chorymi, a także dziećmi. Za to piękne świadectwo bardzo siostrom dziękuję. Czujcie się potrzebne w tym domu, w tym ośrodku, bo spełniacie ważną misję. W każdej sytuacji Pan Bóg posługuje się ludźmi. Ten kocha Pana Boga kto kocha człowieka – akcentował duchowny.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. kan. Krzysztof Nojman, proboszcz ostrowskiej konkatedry, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa i ks. kan. Eugeniusz Lijewski, spowiednik w domu sióstr elżbietanek.

Po Mszy św. młodzież ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety zaprezentowała swoje talenty wokalne i taneczne w ramach akademii przygotowanej z okazji święta św. Józefa.- Życzę, by św. Józef, którego tutaj czcimy i staramy się naśladować, opiekował się osobami mieszkającymi i pracującymi w tym domu – mówiła na zakończenie spotkania s. Teresa Dorsz, dyrektor domu sióstr elżbietanek w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie w ośrodku przebywają zarówno chłopcy jak i dziewczynki. W sumie w placówka zajmuje się 34 podopiecznymi. Siostry prowadzą także przedszkole dla ok. 70 dzieci.


Podziel się tym materiałem z innymi: